www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

N-Am Cantat Nici La Frunza Dar Vreau Chitara Electrica.buget 500-600


Whiteshadow
 Share

Recommended Posts

Pret: 500-600


Localitate: Mangalia


Contact: mesaj aici pe forum


Stare: Uzura normala

Accept schimburi: Nu accept schimburi

Salut,

 

Poate sunt deja trecut de varsta de invatat chitara dar totusi vreau sa incerc ... sa tai de pe bucket list.

Mai jos va las cateva filmulete care m-au impresionat deoarece par oameni de rand si nu profesionisti, dar muzica lor te unge pe suflet.

 

Sunt constient ca oamenii aia au exersat ani buni dar parerea mea e ca a meritat. Eu probabil nu voi avea timpul lor pt ca na ... viata imi sta in cale (responsabilitati, rate, etc ).

Totusi vreau sa incerc si m-am hotarat acum cand voi intra in concediu de sarbatori.

As dori o chitara care ar putea sa sune ca cele de mai sus.

Bugetul meu este limitat iar chitarele noi mi se par stupid de scumpe la noi in tara ...implicit si cele SH.

Buget 500-600

Link to comment
Share on other sites

La noi in tara multe instrumente le cumperi mai ieftin decat din afara...Mai ales cand sunt la reducere.McMusic ar fi un exemplu.Si da, la bugetul tau uitate-te la cele sh ca la pretul specificat de tine una noua nu o sa gasesti cine stie ce.Oricum parerea mea e ca chitarele pana in 1800-2000 lei (noi) suna la fel.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Eu m-am apucat de pian (fara lectii) cand eram a 7-a, si inainte nu am mai cantat la nimic (doar la gradinita la orga, dar era de genul "apasa acolo, apoi acolo..."), iar de ceva vreme am trecut pe bas si nu regret. Nu e niciodata prea tarziu.

 

In ce priveste bugetul si chitara, eu am avut o vreme un Ibanez GRX20 (din seria Gio) care era 550 cand l-am luat. Pentru un incepator e decenta, dar daca te tii de instrument si devii tot mai bun o sa vrei sa treci la chitari mai scumpe si mai complexe. Si eu am zis ca imi iau bas de 400 de lei si cu el raman multa vreme, dar acum am un Fender de 3200 lei si diferenta se simte clar. Oricum, printre marcile pe care ti le recomand din bugetul asta sunt Ibanez, Squier, Aria si Epiphone. Incearca sa nu iti iei chitari sub 400 lei si de la firme obscure (Harley Benton, Jay Turser, Rocktile, etc.), pentru ca sunt sanse mari sa fie defecte sau sa se strice repede spontan.

 

Chiar daca iti iei o chitara scumpa sau mai ieftina, iti recomand sa o duci la un magazin de instrumente, sau daca stii vreun lutier sau chitarist bun sa-i faca setup (adica sa regleze intonatia, freturile, truss rod-ul, etc.). Probabil si Ibanezul meu, daca era reglat cum trebuie, era foarte bun pentru cat costa.

 

Sper ca am fost de folos!

Edited by gnexus47
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi de raspunsuri, voi cauta recomandarile voastre, n-am zis ce varsta am dar sa zicem ca e in jur de 30. Planul meu era sa-mi iau o chitara si sa incerc tutoriale de pe youtube cand am timp.

M-am gandit sa astept pana de sarbatori ca acum primesc copii de bani gata chitari mai smechere si poate le vand pe alea vechi la super pret sau sunt unii fara noroc si cu foamea in oase si isi pun instrumentul la vanzare ... stiu ca nu e frumos sa profiti de pe urma lor dar na ... timpurile sunt grele.

Sper sa gasesc o oferta cat mai buna si sa fac alegerea corecta.

In legatura cu amplificatorul... am neaparata nevoie de el ? Eu as fi vrut gen sa bag castile in chitara si sa exersez la casti ca sa nu deranjez familia si vecinii. Alta varianta ar fi sa conectez chitara la sistemul audio( am un logitech 5.1) sau chiar la PC am un Asus Xonar (nu stiu daca are legatura placa de sunet ).

Ce variante as putea aborda pentru a nu investi momentan si intr-un amp.

Link to comment
Share on other sites

Pentru amplificator, poti sa iti cumperi un adaptor si sa conectezi chitara la line in direct in placa de sunet si sa folosesti software de genul Amplitube sau Guitar Rig sau altele. Eu folosesc amplitube si BIAS si chiar poti obtine niste tonuri foarte ok si foarte variate din ele.

Link to comment
Share on other sites

La cum ai vorbit la inceput, eu ma asteptam sa ai vreo 55, sincer ... daca la 30 iti faci probeleme de invatat, apai ... :P

Pai ce sa zic ... familia si colegii imi spun ca deja e foarte tarziu sa ma apuc de chitara... ca nu am cum sa mai invat la varsta asta ... downers and haters.

Mersi mult celor de mai sus pt sfaturile in legatura cu amplificatorul si conectarea la PC

Link to comment
Share on other sites

si eu m-am apucat de zgranganit dupa 30 ani, si nu am ajuns departe. insa am schimbat la scule de m-am saturat.

acum cant pe un procesor, majoritatea timpului prin casti, cand vreau sa fac galagie il scot prin amp, sau prin home-cinema. deci iti recomand sa iti cumperi un procesor ieftin, gen Zoom G1n.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.