www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Spray Contacte/potentiometre


Vince Windrider
 Share

Recommended Posts

Am ceva probleme cu niste potentiometre liniare la un mixer.Am gasit un spray special pt potentiometre.Sunt curios daca a mai incercat cineva solutia asta si ce rezultate a avut.

 

ps:am cumparat si spray de contacte si nu stiu daca e bine sa il folosesc inainte de cel pt potentiometre(sprayul de contacte stiu ca usuca si lasa un fel de oxid alb,ma gandeam ca ar fi ok sa curat suprafetele cu el inainte)-ceva pareri?

post-5188-0-08299200-1450273544_thumb.jpg

post-5188-0-96065200-1450273550_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

WD40 nu este cea mai ok alegere - WD40 = water displacement formula 40 si contine niste elemente care nu prea se inteleg bine cu carbonul de pe pot. - on the long run - sprayurile de la Kontact facute pentru diverse aplicatii sunt foarte OK si iti recomand cu incredere.

 

Cu respect,

DeX

Link to comment
Share on other sites

am cumparat si eu la un moment dat un asemenea spray, nu a facut minuni pentru ce l-am cumparat, insa l-am folosit sa scot niste pete de pe o piesa nickelata - am avut niste rezultate excelente. am sters initial cu solutia din spray, apoi cu o crema de indepartat rugina de pe nickel, super rezultat.

Link to comment
Share on other sites

Daca uzura pe cursorul potentiometrului e mare, niciun spray nu-l mai repara. Spray-ul e bun doar daca ai mizerie in poturi insa nu prezinta o uzura care sa ii afecteze cursa. 


Daca dai cu spray si vezi ca potentiometrul caraie in continuare, acesta se repara prin inlocuire.

Edited by Liviu.Pop
Link to comment
Share on other sites

Daca este potentiometru de mixer care a fost folosit,cel mai probabil este ca pistele de carbon de sub lamelele

palpatoare sunt zgiriate.Daca ai oarece abilitati mestesugaresti si nu gasesti un potentiometru nou,

poti incerca demontarea potentiometrului (daca este demontabil) si mutarea prin recambrare a lamelelor

putin alaturi pe pistele de carbon fata de urma pe care au calcat pina acum.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.