www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

E Bine Sa Dispari Dintr-O Discutie? (Cultura Romaneasca)


Dan Damian
 Share

Recommended Posts

Instinctul imi zice ca nu obtii nimic daca, in timp ce stai de vorba cu cineva, te intorci brusc si pleci. O sa te considere ori nesimtit, ori arogant, ori prost, ori altceva mai creativ. In viata reala, ma refer.

Totusi, observ ca este o practica des intalnita in mediul online si, desigur, pe acest forum. Imi poata explica cineva cum as putea sa interpretez faptul ca port o discutie cu cineva pe privat si dintr-o data nu mai raspunde? Spre exemplu vorbesc cu un om sa ii fac un mix, ii dau link cu mix-ul, il intreb daca e ok si ce modificari vrea si nu mai aud nimic de la el. E vorba de lasitatea de a nu zice "nu-mi place ce ai facut" ? E vorba de lipsa de interes? E vorba de "ma doare in cur de tine si de ce zici sau faci?". E un mod tacit de a spune "conversatia a luat sfarsit". Ce ar putea fi? Simt ca, daca nu adresam aceasta problema (din punctul meu de vedere), nu progresam. Mi se pare paradoxal ca oamenii nu au curaj sa dea feedback constructiv (pozitiv sau negativ), dar au curaj sa ii balacareasca pe altii din spatele tastaturii.

Edited by Dan Damian
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca e vorba de lipsa de educatie in primul rand. Si eu am patit-o de multe ori. Mi se pun intrebari la care zic eu ca raspund destul de rapid, de multe ori ma documentez suplimentar pentru a fi cat mai util raspunsul si apoi pauza totala... Mi-am luat obiceiul sa revin eu cu un mesaj dupa o perioada (cam o luna sau doua), si sa intreb: " Te mai intereseaza subiectul? " Cateodata nu primesc nici atunci raspuns... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In viata reala, un comportament de genul asta ar fi de apreciat. Daca nu-ti place ce ciuperci mananca partenerul de conversatie, ori nu lasa loc de dialog, te ridici si pleci. Pare o metoda civilizata sa inchei o conversatie fara sens sau nesatisfacatoare din punctul tau de vedere. Online, e mai putin loc de jena, ce-i drept. N-ar trebui ca problema asta sa te tina treaz noaptea, decat daca ai ceva de castigat in urma conversatiei respective, nu?

Link to comment
Share on other sites

 On-line nu-i acelasi lucru ca-n real life. 

 On-line daca nu raspunzi esti cam naspa. Exceptie situatia in care te-a lovit ceva meteorit/tramvai/barjă. Chiar daca intreb pe cineva, imi raspunde, ii multumesc dupa aia sa nu las treaba asa, in aer.

 In real-life uneori imi vine sa-l strang de gat pe parteneru' de conversatie care-mi f*te capu' cu platitudini si porcarii fara sens care nu intereseaza pe nimeni. Din pacate, prin natura job-ului nu pot sa fac asta. In bar/crasma/pub ii alta treaba, nu-i greu sa-i dau de inteles sa taca in plm din gura.

Link to comment
Share on other sites

Interesant subiect. Am intalnit si eu aici pe forum persoane care ignora mesajele (uneori multiple) si refuza sa raspunda, desi le citesc. Asta personal as cataloga-o drept proasta crestere sau lipsa de educatie. Un 'Mersi, nu ma intereseaza' chiar nu-ti ia mai mult de 3 secunde din viata. Dupa cum am si vecini de bloc pe care-i salut invariabil, si care tot invariabil nu-mi raspund la salut. Cred ca e acelasi lucru. I-am auzit vorbind, nu sunt surdo-muti :)

 

Personal nu cred ca ar trebui sa existe nicio diferenta intre viata reala si mediul online. In fond esti (sau ar trebui sa fii) aceeasi persoana. Am observat insa multi oamenii care se transforma cand sunt in spatele monitorului. Nu le cunosc motivele, pot presupune cateva dintre ele, cert este ca existenta mediului online influenteaza serios relatiile interumane si dezvoltarea personala.

 

Si tot apropo de relatii interumane, am mai remarcat o chestie. Lumea e foarte superficiala si falsa. E la mare moda sa fii dragalas, sa spui numai ce crezi ca i-ar placea celuilalt sa auda, sa dai bine, sa nu deranjezi pe nimeni, etc, dar totul de fatada, fals si prost 'jucat'.

 

Cat despre feedback, cred ca e legat de cele de mai sus. Adevarul e de multe ori stanjenitor, incomod, chiar greu sau imposibil de suportat pentru unii. M-am trezit de multe ori spunandu-mi parerea (pentru ca mi-a fost ceruta) si ajungand sa fiu 'certat' pentru ca parerea mea nu era pe placul interlocutorului. Pai ori vrei o parere, ori n-o mai vrei? :) Si cel mai tare, cand altii incearca sa te convinga ca parerea ta e gresita, dupa ce ei te-au intrebat ce crezi.

 

Sunt curios oricum la ce concluzii vei ajunge, voi urmari topicul :)

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Subiect vast, oameni buni. Dar bun. Ne-apucam sa discutam caractere? Ok, insa asta chiar presupune o posesie. De caracter. Dar si o manifestare a lui. Presupunem ca el, piritul caracter exista? Sa mai presupunem ca el se manifesta diferit in "real" si in mediul virtual (observatia concorda in general cu plingerile :) )? E o prezumtie naiva, e un wishful thinking, e o dorinta (transformata in tendinta) spre mai bine pe care unii n-o vor fi avind? Posibil.

 

Hai sa vedem ce n-ar conveni, fara sa pretind cumva ca as fi exhaustiv (in definitiv exista profesii la tema care presupun scoli multe, unele de medicina - psihiatria - si care bat cimpii fara vreun fel de gratie dar cu panas medical si uneori cu tifna asociata (!), altele, psihologia, un compost esperanto care incerca sa-si gasesca vreun iluzoriu loc in necunoasterea, temporara sper, umana. Ma tem ca pina cind stiintele cognitive (foarte recente!) vor rezolva ceva nu prea putem decit sa luam in seama rintasul furnizat de astea doua, psihologia si psihiatria, eventual observatia de sezatoare, mult mai veche, populara si la indemina oricui, si care duce exact la dracu-n praznic. Adica exact unde sintem acum la tema: de ce x nu raspunde/nu e politicos/e las/e neaflat in treaba dar scrie si el pe net, de ce y da cu batul prin gard? Relax, people :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.