www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica


Guest
 Share

Recommended Posts

Pret: 600-700 RON


Localitate: Slatina


Contact: PM/0751206784(prefer PM va rog)


Stare: Uzura normala

Accept schimburi: Nu accept schimburi

Salut,doresc sa cumpar o chitara electrica intre 600-700 ron.Astept si pareri despre ce ar trebui sa cumpar in acest buget,ce ar fi best buy etc.

Link to comment
Share on other sites

In momentul de fata dispun de 700 ron dar in urmatoarele zile voi face rost de inca 600.Daca se merita cu adevarat sunt dispus sa cresc bugetul pana in 1000-1100 ron.Acum dilema este ca as vrea sa cumpar o chitara relativ de calitate fara sa raman chiar falit.In legatura cu ce ati recomandat mai sus,multumesc pentru sugestie si intr-adevar este tentant acel SG.Alta problema este ca aceasta va fi prima mea chitara electrica si nu pot sa ma decid daca sa cumpar ceva cu whammy bar sau fara ,din ce am vazut la domnul mai sus chitara nu are.Si inca un lucru,prefer configuratii de tip HH sau HSH.Cam atat deocamdata,mai astept oferte pana primesc restul banilor.

Link to comment
Share on other sites

pentru un incepator, o chitara cu whammy bar inseamna mari batai de cap la schimbat corzi, setat si multe altele.

un brigde fix cum este la SG este mult mai simplu de setat, poti sa schimbi acordajele mai usor si nu este o chitara rea, mai ales la banii astia.

Da,am inteles ca sistemele de tip floyd iti dau mai mult batai de cap dar ce ati zice de sistemul de la fender?Mi sa oferit un fender facut pe piese la un pret destul de bun si ma tenteaza putin dar cel care l-a oferit inca nu a postat anuntul pe forum asa ca nu stiu daca pot intra in detalii.Astept pareri,mersi.

Link to comment
Share on other sites

personal prefer SG, este o diferenta intre cele 2 de scala, adica gatul la Squier (Fender) este mai lung, ai o tensiune mai mare in corzi si bendurile sunt mai greu de executat, la SG (Gibson) gatul este mai scurt si situatia este inversa decat la Fender. la un gat mai lung este spatiul dintre taste mai mare, si invers, fiecare chitara cu particularitatile ei. sistemul de la Fender de bridge este usor de setat, insa nu este foarte stabil. orice bridge cu parti care se misca are un grad de stabilitate mai mic decat unul cu parti fixe. aici conteaza si calitatea compomentelor, nu putem compara un bridge de PRS USA (floating) cu unul de Epiphone (fix). lemnele sunt diferite, SG este din mahon (ai un ton mai inchis), Squier este din artat (ton mai deschis).

dar astea sunt doar detalii tehnice, importante si ele, insa chitaristii prefera diverse tipuri de lemne si compomente dpdv ton. dar asta este o cutie a Pandorei pe care nu vreau sa o deschid aici.

Link to comment
Share on other sites

http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-squier-deluxe-hot-rails-strat_p483.html

foarte putin cantata, uzura tastelor abia sesizabila, setup complet, gat, tremolo+ corzi noi .tine acordajul surprinzator de bine,

dozele humbucker in format single coil ofera un sound asemanator stratocasterului, dar mai cald, rotund si fara noise, ceea ce face diferenta mai ales la drive, distortion. de la jazz la hard rock sau metal, zic ca are versatilitate.

dobandit printr-un schimb. 950 cu husa si strap fender, 900 fara, pm pt. detalii.

Edited by vancsa levi
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei cu Floyd vezi daca gasesti macar  ceva Ibanez  cu ZR (zero resistance) bridge, se zice ca ar fi bun, stabil si mai usor de setat; daca iti creste bugetul, cu Floyd original , din otel nu prea dai gres( nu Special sau 1000 care's facute in Coreea ,din aliaj de zinc) ..alea licentiate iarasi sunt foarte riscante ( spre exemplu am avut o Aria Mac Series cu un astfel de Floyd, care mi-a facut zile amare, se dezacorda fara sa ating macar maneta); in alta ordine de idei cu bridge fix (bun) si chei bune nu mai ai treaba cu acordajul, ai mai mult sustain etc......

Variantele Squier de mai sus sunt cat de cat ok, pentru ca au bridge tip Fender cu 2 pivoti + ca au  block saddles la acel bridge.

 

.bafta la gasit!

Edited by leo1984
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.