www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vintage V100It


Hruban Gustav
 Share

Recommended Posts

- Nume echipament - Vintage V100IT

- Pret - 1500 lei, noua

- De la cine / De unde a fost cumparat - A fost cumparata de pe http://www.mcmusic.ro/

- Caracteristici - O chitara care m-a surprins cand am vazut-o prima data.... Dat fiind prima mea chitara electrica.. Are un finish superb la range-ul acesta de pret... doua doze humbucker super faine. Chitara are foarte putin fret buzz... prin partea nutului nush de ce dar am sa o setez, in rest se descurca foarte bine, are un sustain foarte mare, putand sa canti Slash fara probleme :)

- Cum suna / Cum se comporta - De sunat suna bine, de comportat la del doar ca are foarte putin fret buzz care daca stii sa setezi o chitara cred ca scapi de el.

- Parti bune / Parti rele - ce (nu) va place, ce va nemultumeste 

    Parti bune:

-Imi place cum suna, nu scoate sunete "murdare" pe fundal, arata bine :)

  Parti rele:

- Acel mic fret buzz si swich-ul cand e pe pozitia de neck daca atingi puti s-a si mutat pe pozitia de din mijloc.... nush cum sa ma exprim mai bine...
 
- Impresie generala - O chitara foarte buna la pretul ei... cine are doar atatia bani pentru inceput, si vrea sa cante Slash si Gary Moore, sau chiar ceva metal o recomand. Nota mea este de 9.3

Link to comment
Share on other sites

schimba corzile cu un set de 10-46, o sa sune cu mult mai bine. Eu folosesc ernie ball pe Les Paul. Dar ai subtire de 10 sa nu pui

 Am sa le schimb cat de curand... dar sa ridic putin corzile daca am fret buzz? Adica la a treia coarda fara sa o ating cu mana stanga are buzz ... si m-am uitat sa vad ce are si atingea primu' fret.. Oare sa ii fac o refretuire?

Link to comment
Share on other sites

E mult mai ieftin să-i schimbi nutul, o fi canalul prea adânc la coarda aia, nu fă tu nici o refretuire !!! 

 

Ai abilități în astfel de operațiuni, să le faci singur ? Eu zic să nu diagnostichezi...

 

Sfat : am avut chitara asta și am investit destul de mult in ea [ sunt ex-fan Vintage- vezi poza din semnătură ? Sunt 3 chitare JHS Vintage acolo ] și îți recomand sa nu investești prea mult, fiind si prima electrică. În timp o să-ți treacă cu V100, în sensul ca îți înțeleg alegerea, ești fan Slash, V100 arată f bine, apropiată de un Gibson LP, ca look, dar caută totuși pe cineva priceput s-o seteze, apoi dă-i bătaie cu ea așa, nu te apuca să-i schimbi doze, să refaci wiring, să refretui, etc ! Relax !

Cel mult, dacă vrei, poți să dai jos capacele de pe doze [ dar le păstrezi, că la revânzare îți trebe ] și dă-i 'nainte, ca e ok...

 

 

.

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E mult mai ieftin să-i schimbi nutul, o fi canalul prea adânc la coarda aia, nu fă tu nici o refretuire !!!

 

Ai abilități în astfel de operațiuni, să le faci singur ? Eu zic să nu diagnostichezi...

 

Sfat : am avut chitara asta și am investit destul de mult in ea [ sunt ex-fan Vintage- vezi poza din semnătură ? Sunt 3 chitare JHS Vintage acolo ] și îți recomand sa nu investești prea mult, fiind si prima electrică. În timp o să-ți treacă cu V100, în sensul ca îți înțeleg alegerea, ești fan Slash, V100 arată f bine, apropiată de un Gibson LP, ca look, dar caută totuși pe cineva priceput s-o seteze, apoi dă-i bătaie cu ea așa, nu te apuca să-i schimbi doze, să refaci wiring, să refretui, etc ! Relax !

Cel mult, dacă vrei, poți să dai jos capacele de pe doze [ dar le păstrezi, că la revânzare îți trebe ] și dă-i 'nainte, ca e ok...

 

 

.

Pai si asa o duceam la un lutier nu o mesteream singur... Dar nush...as vrea sa am o chitara cat de cat buna.. Ma gandeam sa ii pun doze zebra... Sa ii pun bone nut... O refretuire un bridge nou.. Sa fie buna intelegi? Si sa fie ma ieftina decat un gibson. Si asa nu o sa o vand niciodata cred :)

Link to comment
Share on other sites

.as vrea sa am o chitara cat de cat buna.. Ma gandeam sa ii pun doze zebra... Sa ii pun bone nut... O refretuire un bridge nou.. Sa fie buna intelegi? Si sa fie ma ieftina decat un gibson.

 

Cât de cât bună, este ! Comparația cu Gibson, aia te frământă ? :)  

Doze zebra are, dacă dai jos capacul o să le vezi  ! [ vezi poza de aici, cu ale mele ]

N-ai nici o săptămână cu ea și deja vrei s-o modifici complet ! Dude, relax !

 

 

c2775174-3d22-4235-8432-09a9cf191a25_zps

 

 

 

Si asa nu o sa o vand niciodata cred  :)

 

Ei, na, nu fii pesimist, o să se găsească cineva să ți-o cumpere până la urmă, doar că la bani puțini, de aia am zis să nu investești prea mult ! :P

 

Concluzia și părerea mea, dezinteresată și cu cele mai bune intenții, du-o la meseriaș să o alinieze și dă-i bătaie așa cum e ea, că nu e rea deloc ! Scoate-ți din cap super-upgrade-urile, că nu merită !

 

PS : Așa cum am scris si mai sus, dă jos capacul, dacă vrei s-o vezi cu zebră, dar nu numai pt asta, ci și pentru că o sa sune și un pic mai bright, mai puțin înfundat, fără capac !

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Cât de cât bună, este ! Comparația cu Gibson, aia te frământă ? :)

Doze zebra are, dacă dai jos capacul o să le vezi  ! [ vezi poza de aici, cu ale mele ]

N-ai nici o săptămână cu ea și deja vrei s-o modifici complet ! Dude, relax !

 

 

c2775174-3d22-4235-8432-09a9cf191a25_zps

 

 

 

 

 

Ei, na, nu fii pesimist, o să se găsească cineva să ți-o cumpere până la urmă, doar că la bani puțini, de aia am zis să nu investești prea mult ! :P

 

Concluzia și părerea mea, dezinteresată și cu cele mai bune intenții, du-o la meseriaș să o alinieze și dă-i bătaie așa cum e ea, că nu e rea deloc ! Scoate-ți din cap super-upgrade-urile, că nu merită !

 

PS : Așa cum am scris si mai sus, dă jos capacul, dacă vrei s-o vezi cu zebră, dar nu numai pt asta, ci și pentru că o sa sune și un pic mai bright, mai puțin înfundat, fără capac !

 

 

   Ok.... Si asa m-am apucat serios de chitara si nu o sa fie ultima chitara electrica :) .. o sa ii dau jos capacul dar o sa caut pe net cu ca nu stiu :P

Link to comment
Share on other sites

Nu schimba nimic la chitara !  inlocuiesti ce se strica ..la timpul potrivit .

 

Canta la ea !

 

Buzz prima tasta ......inseamna  nevoie de .=> .retastare   ? ai o logica ciudata ! cum a precizat  @ramurel ...verifica "nut"-ul

 

dar prima data se incearca cu reglajul  calusului ..apoi  ...concavitatea gatului ...si d'astea ..

 

 

Refret la chitara noua ? ...dar la chitare ieftine trebuie verificat daca tastele sunt "batute"  bine  daca sunt slefuite la capete  ..altfel te poti rani la deget ..te taie  capatul neslefuit al tastelor ...

 

Singura problema ce intereseaza  lemnul gatului ...sa fie  "stabil "...altfel poti sa setezi si sa schimbi de toate ca tot  nu ai chitara utilizabila ..

 

Slash   NU  are Gibson !!! adica chitara  cea vestita ..nu-i GLP ..asa ca sa lasam "tonul " ..

 

Nu trebuie sa ai Gibson ca sa canti ..nici doua chitare din aceiasi serie de la vre-o firma "mare"  nu suna la fel ...!  asa ca totu-i bla bla ..

Am vazut /incercat zeci de chitare ieftine ..90% sunt excelente ..dupa asta urmeaza sa constati diferenta fata de un instrument profi ..de obicei nu-i mare diferenta ...dar ce nu se vede aude din cateva incercarii si comparatii  este "stabilitatea " .

 

Invata /studiaza    cand ajungi sa fii vedeta  si constati ca te "retine" instrumentul...cumperi o chitara   de maestru /super de luxe, professional de ,studio , real thing ,..sau  dai comanda sa-ti construiasca o chitara "signature " ..

pana atunci este OK orice chitara  la care-ti place    forma /culoarea  .

Oricum vei avea nevoie de multi  bani ptr zeci de pedale ...pana te "asezi" la tonul tau ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hai sa ma bag si eu! Ca fiind posesor de Vintage, poti sa iti spun ca ai facut o alegere buna. E o chitara decenta, din punctul meu de vedere! Am fost si eu, ca si tine, fan Slash, candva. Mie mi-a trecut, asta e. Daca vrei sa ai o chitara cu care sa nu intampini probleme, cum s-a spus si mai sus, un upgrade care ar trebui sa il iei in considerare ar fi cheitele de acordaj. Apoi, daca iti scoti banii cu ea si esti multumit, ar trebui sa pui niste potentiometre mai de seama. Eu am Lemon Drop-ul de la ei. Momentan, cum si atunci tot la fel s-a intamplat, modelul asta este cam cel mai scump de la ei. O perioada a fost singurul, acum mi se pare ca au mai aparut. In fine. Nu stiu cat de diferit este hardware-ul pe a ta. Ideea e ca baietii de la JHS au respectat cat de cat reteta Gibson. O bucata de mahon pentru spate, doua bucati de artar pentru fata, grif fix, headstock semi inclinat (nu la fel de mult ca la Gibson). Nu am avut vreodata probleme cu switch-ul sau sa mi se taie vreo coarda in hardware-ul ieftin. Cat despre retastare, be real. Am chitara din 2008. I-am facut o nivelare, la un moment dat, dar atat! Si am cantat ceva cu ea. Abia acum se apropie un fret job la mine, dar sa dai 100 de euro pentru asa ceva, la o chitara noua, si Bergenbier (Behringer) sa fie, este pur nejustificat! Mda, cam asta ar fi din partea mea. Fiind fan Slash, ma gandesc ca ai auzit de Seymour Duncan APH-2. Si eu, ca si tine, pentru ca nu am avut cine sa ma traga de maneca, am iesit cu chitara dintr-un magazin si am intrat in altu pentru a lua un set de SD APH-2, ca de, asta folosea Slash. Nici macar nu le-am dat o sansa dozelor Wilkinson, ceea ce acum imi pare rau, dar na. Iti las un video sa iti faci o ideea cam cum suna cu mirificele doze (a nu se interpreta ca sunt doze rele!!! )

 

Bafta! :)

 

https://www.facebook.com/axisbandtm/videos/vb.444833215562266/967604756618440/?type=2&theater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.