www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Revista Dedicata Chitaristilor


Guest radioman
 Share

Revista despre chitara  

63 members have voted

  1. 1. Ati cumpara o revista dedicata exclusiv chitaristilor din Romania?

    • DA
      51
    • NU
      5
    • Internetul acopera indeajuns subiectul
      10


Recommended Posts

Guest radioman

Sa zicem ca ar fi un experiment editorial.

Sa zicem ca sunt oameni care au resursele logistice pentru o asemenea publicatie.

Ce ziceti si voi?

Link to comment
Share on other sites

Sa zicem ca sunt oameni care au resursele logistice pentru o asemenea publicatie.

 

Si? Depinde ce iti propui sa scrii in ea. Nu sunt multi in Romania care au ceva de spus, din contra. Ce ar putea povesti niste oameni care toata viata incearca sa se carpeasca, si sunt nevoiti sa mai faca o mica gainarie ca sa traiasca? Asta e Romania. De ce as cumpara o revista in care sa-mi povesteasca cineva ce a auzit si el de la altii sau ce a mai citit si el, cand as putea citi direct originalul. In ziua de azi ai acces la multe reviste valoroase, in care scriu oameni carora nu le e foame in timp ce scriu, oameni care intradevar stiu ce spun si au si ce spune. Iar engleza, scuza-ma, deja e a doua limba nationala. Ca acum suntem europeni, ce mama ma-sii. Asta ca sa nu mai aduc aminte de sursele de informare GRATIS de pe net. Ma rog, eu va doresc succes. Dar indoiala mea pleaca si de la faptul ca nu exista o revista buna despre muzica in general, subiect care ar avea o adresabilitate mult mai mare decat unul strict pentru chitaristi. De ce nu exista? Sunt multi entuziasti, dar nu exista pentru ca nimeni de la noi n-are nimic interesant de spus. Le e prea foame ca sa mai aiba timp de lucruri interesante. Nu e vina lor, e vina societatii. Romania NU are nevoie de cultura. Am inteles asta in ultimii 15 ani. Cine a mai fost pe la Kavarna, la vecinii bulgari, la ceva concerte, a putut vedea ca pana si acolo, bulgaroii cu cefa lata sunt mai interesati ca noi de muzica. Asta ca sa nu mai aduc aminte de minunatul MTV Romania care face toate eforturile sa ne traga in jos cat poate el de mult. Cine a avut ocazia sa vada MTV USA a putut sa vada unde suntem noi si unde sunt ei. Si de posturile noastre de radio. Ce muzica dau? Aveti idee ce muzica se da la radio in State? Sau chiar aici, mai aproape, in Europa de Vest. Eu m-am obisnuit deja cu toate astea si speranta mea a murit.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Ideea provine de la nevoia de publicatii de nisa.

Fara sa dau nume si alte date, am sesizat recent, ca exista un alt domeniu neacoperit, (nu, nu cel al chitaristilor) prin urmare in scurt timp, cam intr-o luna, vom publica o revista cu distributie nationala si tiraj initial de vreo 7000 de exemplare.

Mentionez ca tematica revistei se adreseasa tot unor oameni cu hobby-uri, dar si celor care au transformat pasiunea in sursa de venit independenta.

Mai multe amanunte nu dau, ca sa nu fac publicitate.

 

Ideea ar fi...daca facem o revista pentru un domeniu care nu mi-e foarte apropiat, de ce nu as incerca si cu o publicatie despre ceva care chiar ma pasioneaza.

 

...asta ca sa nu traiasca unii cu impresia ca ma plictisesc si nu am ce posta. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
o fi el internetul dar altfel este cand rasfoiesti o revista.. e alta placere... :)

 

Hehe, valabil si pentru publicatiile alea ale lui Hugh Heffner sau Larry Flint...

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Hehe, valabil si pentru publicatiile alea ale lui Hugh Heffner sau Larry Flint...

Nu, nici macar. Deci hartia este cam perimata. In afara de un ziar pe care il iei dimineata si il citesti pe metrou (fiindca nu poti sa cari internetul cu tine asa usor), nu prea vad rostu. Pune revista pe net si nu mai taiati copaci degeaba! :)

Link to comment
Share on other sites

Cei 5 care au votat ca "internetul acopera indeajuns subiectul" sunt exact aceia care merg vara la concertele gratuite in aer liber si cand e vorba sa mearga la un concert cu trupa preferata intr-un club, deci cu plata, spun: "ah, i-am vazut asta-vara gratis, de ce sa dau acum bani?"

 

Da, eu as da bani pe o asemenea revista in limba romana cum de-altfel dau luna de luna bani pe o revista germana (Guitar)

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

^ tzeapa, eu nu-s de ala. Mie nu mi se pare intelept sa dau bani pe ceva care nu imi spune nimic nou. Tu ai cumpara o enciclopedie in loc sa intri pe Wikipedia?

Link to comment
Share on other sites

Nu, nici macar. Deci hartia este cam perimata. In afara de un ziar pe care il iei dimineata si il citesti pe metrou (fiindca nu poti sa cari internetul cu tine asa usor), nu prea vad rostu. Pune revista pe net si nu mai taiati copaci degeaba! :)

 

cam mult spus cand nr de utilizatori de internet in .ro nici nu se apropie de 50% [ceva gen 6mil/2006]

think out of your concrete box

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Hai s-o luam altfel. Cati oameni cumpara CD-uri originale cu muzica? Multi (hai sa nu zic majoritatea) iau de pe net. Cati chitaristi care vor sa stea la curent cu noutatile (trend-urile :) ) in domeniu nu au internet? :)

 

Ergo, net > hartie. :)

Link to comment
Share on other sites

Jules asta a fost al 666-lea post al tau :) . Eu as cumpara-o mai ales daca ar da postere cu Gibsoane, Fendere, Reghinuri sa pe pun pe pereti. :) Sincer, imi face placere mai multa sa rasfoiesc o revista decat sa dau scroll pe o pagina web. Desigur, internetul e mai la indemana, MULT mai rapid si mai eficient dar si "oldschool"-ul are farmecul lui. As cumpara!

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Da, postere ar fi misto, intr-adevar, atata timp cat sunt postere cu chitare si nu cu Steve Vai looking "sexy" :) cum am vazut recent intr-un videoclip.

 

Sa vedem ce ar mai putea contine in rest: tab-uri, interviuuri cu chitaristi, recenzii de scule, tips & tricks. Un continut revolutionar si unic. Eu presimt un mare 0wnag3 financiar, si nu pentru consumatori.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Ar fi ceva... dar din pacate Faust cam are dreptate. Oricum jules a zis bine hartie<>internet. Nu am laptop si nici internet wireless ca sa citesc articole pe net cand ma duc la buda. Si chiar si asa, revista e mult mai buna pentru astfel de momente :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

S-a pus problema existenței informației deja pe internet, ce ar face lansarea unei astfel de reviste inutilã. Totuºi, nu s-a pus problema organizãrii acesteia. Internetul conține cam orice, asta e drept, dar informația e (în cele mai multe cazuri) prost organizatã, pe google cauți informații despre chitarã ºi gãseºti pr0n, ca sã spun aºa. Deci da, aº citi o astfel de revistã (made in ro), cu condiția sã fie scrisã cum trebuie ºi sã conținã lucruri cu adevãrat utile (greu de spus, având în vedere cã subiectul ãsta al chitarei e în sine larg).

 

Sigur, mã întreb ºi eu cât ar putea sã reziste pe piața româneascã...

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Nu e foarte dezorganizata... daca intri pe situri gen cyberfret.com sau ultimate-guitar.com e destul de organizata. Iti dai seama ca s-au gandit si altii la asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Sã-mi fie cu iertare, nu vreau sã creez polemici, dar pe chitaristul mai puțin avansat cantitatea mare de informație de pe un astfel de site mai mult îl sperie decât sã îl ajute. Nu zic nu, e chiar utilã, dar în acest caz (adicã al studiului), trebuie sã ºtii foarte bine ºi ce îți alegi de acolo pentru a învãța. O metodã de chitarã (sau în cazul revistei, o succesiune de lecții, sigur, pentru un anumit nivel) mi se pare mult mai fainã. Bineînțeles, sunt ºi site-uri pe schema asta, adicã profi, bine structurate, dar sunt... cam pe bani.

 

Aº compara discuția asta cu cea "open source vs closed-source software". Oricum ai da-o, o sã fie mereu unii pro ºi alții contra. Eu zic: after all, de ce sã nu dau banii pentru revistã dacã (în opinia mea) e mult mai bine compusã/structuratã decât, sã spunem, cyberfret.com?

Link to comment
Share on other sites

E interesanta ideea...dar daca materialul este plicticos, insufient... pe scurt nu respecta un minim de cerinte cu siguranta va avea succes garantat inainte de lansare...

 

Sunt pro acestei propuneri..... ba chiar m-as baga sa si scriu cate un articol pe acolo... Chiar da-ti-mi pm poate iese ceva...... :drunk::ok::) :) :):(B);) ;) :o

Link to comment
Share on other sites

Aici apare o chestie de nivel , exact ca intr-un joc RPG ca sa zic asa . Sa zicem ca level 1 e netu , unde ai tot felu de informatii aruncate ici si colo . Apoi sunt revistele de specialitate care stii sigur ca sunt scrise de niste oameni capabili si in domeniu. Punctul urmator sunt DVD video dar care sunt oarecum limitate din punct de vedere al ariei de acoperire . Adic iei un DVD cu Gary Moore , inveti stilul lui , vrei sa inveti Ford , cumperi altu . Dupa aia sunt scolile de specialitate , unde de obicei inveti direct de la acei oameni care scriu in reviste iar ultimul nivel sunt lectiile private , unde stii exact la cine te duci si ce vrei sa inveti . Partea foarte naspa este ca toata treaba asta e direct proportionala si cu suma de bani pecare trebuie sa o platesti : iternet = moca , cartile si revistee deja costa cea bani (Total Guitar , Guitar Techniques etc costa intre 3-4 lire ) , un DVD cu lectii costa 20-30 lire , restu deja nu ma conteaza). In functie de cat poti plati asa de bine inveti .

Tot direct proportional cu pretul este insa si viteza de asimilare, adic daca faci private lesson dai LEVEL UP mult mai repede decat daca inveti de pe net. Acuma depinde foarte mult si de vointa fiecaruia , ca unul care are ambitie si se chinuie acasa cu un reghin si 3 taburi poate sa-i dea peste nas unuia care invata chitara numa asa ca sa treaca timpu da el are toate DVD si revistele in domeniu si le tine in biblioteca ca sa vada lumea.

Acuma in legatura cu revista , ia gnditi-va , un curs de Fretboard Skills impartit in 30 numere ( in ideea ca fiecare nr. ar aparea saptamanal) . Pai elevul va studia saptamanal doar O lectie , nu va face un haos ( azi alta , maine alta , singura chestie care ar capata-o ar fi doar ceva viteza ). Deci as cumpara asa o revista.

Dar sa fie scrise bine . Macar 60 % fata de cum sunt scrise revistele de calculatoare si ar fi bine .

Si acuma vine partea proasta , Faust cam are dreptate.

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Atunci cand a aparut prima oara revista Guitar Player,in anii 70,au fost intrebati ce vor scrie in numarul urmator,ca au epuizat tot ce tinea de chitara.Acu suntem in 2007,si apare in continuare luna de luna.....si dau pe ea o suma considerabila (imi iese pe la 5-6 sute de mii de lei vechi).Eu sunt pentru o revista romaneasca

Link to comment
Share on other sites

am sarit peste multe posturi de aici (adica nu le-am citit) deoarece nu sunt ... intelegeti voi B)

 

mie mi-ar place foarte mult sa avem o revista pt chitaristi. sa va povestesc ceva:

 

acum cateva luni, m-am dus la un chisc de ziare si am intrebat-o pe vanzatoare daca a primit si reviste pt chitaristi. tipa a spus ca nu, si sa mai incerc la alte magazine. si pana am ajuns acasa, in ziua aceea am intrat in toate magazinele cu ziare si reviste care erau in drumul meu si am intrebat "imi cer scuze, reviste pt chitaristi aveti?" :) toti vanzatorii si toate vanzatoarele mi-au spus sa intreb la alte chioscuri. ei bine... cred ca am intrebat in tot orasul, la toate magazinele cu reviste si ziare, pana ieri.

 

pana ieri, pentru ca azi nu am iesit deloc din casa si am citit acest topic :)

 

deci pana acum cautam un ozn sau un bigfoot, ceva de genul asta :) copil traznit :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Aici vad ca apare un fel de contradictie intre cei tineri care stiu doar de internet si rar mai pun mana pe o carte sau revista si cei mai in varsta pentru care o revista sau o carte reprezinta altceva, un lucru pe care il posezi e al tau, nu niste biti stocati pe un server prin California sau mai stiu eu unde. Eu cumpar lunar si sunt si abonat la reviste de chitara si imi place sa le am, sa le colectionez, sa le rasfoiesc, sa revad o informatie, un interviu sau un tab cand vreu eu, nu sa caut nu stiu cat pe internet si eventual aflu ca site-ul nici nu mai exista, ca sa nu mai zic ca pot sa o iau cu mine (am tot timpul in masina una) si sa citesc oriunde in parc sau intr-o sala de asteptare.

Nu cred ca revistele si cartile pe hartie vor fi inlocuite total de cele electronice..

Eu as cumpara si, da, cred se poate face o revista de chitara in Romania. Oameni profesionisti sunt, utati-va doar pe site-ul nostru. Nu ma refer la majoritatea care suntem amatori ci la cei care au intradevar experienta, canta de ani de zile in trupe, participa la festivaluri si targuri internationale, dau concerte.

Toate rubricile care exista intr-o revista de specialitate pot fi acoperite. Chiar cele de gear review, macar pentru produsele firmelor care au reprezentanta in Ro.

Se pot face si interviuri cu chitaristi straini nu numai romani, cum deja s-au facut pentru RGC vreo doua.

De cumparat - sunt sigur ca si cei care nu cred acum in existenta ei vor cumpara aceasta revista.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.