www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema La Corpul Chitarei


BassHeist
 Share

Recommended Posts

Salut , fiind nou am initiat acest topic in aceasta sectiune, daca deranjez rog moderatori sa il mute la locul potrivit. Va multumesc! 

Revenind...

 

am o chitara clasica 4/4 veche as putea spune , de pe vremea tatalui meu , am luat-o in posesie de ceva ani buni , dar cu timpul se uzeaza si na... apar probleme , problema mea este ca s-a dezlipit spatele de marginea corpului ramarand un spatiu gol si chiar e semnificativ , stiti o metoda prin care pot lipi capacul , o rasina sau o solutie , sunt din GL , poate sunt centre pe aici , nu stiu ...

Link to comment
Share on other sites

da mai mult sentimentala are , deci nu se poate am inteles , va multumesc 

???????????

De la uscare  accenuata  ...apoi umezeala excesiva ..se intampla acest lucru cu dezlipirea ...

 

Nu este o filosfie sa repari tu acasa ..

 

Se curata adezivul vechi cu grije ...se  intinde ARACET pe suprafetele de lipire si se preseaza ..daca ai benzi de cauciuc se poate presa infasurand ....vezi pe youtube cum fac baietii ..( exista un tip de aracet care este mai rezistent la umezeala  ..se vinde in sticlute de plastic ..aracetul .trebuie sa aiba consistenta unei smantanii ..ceva mai "groasa' decat cea ptr frisca .. , deci sa nu fie "apoasa". ( aracetin ) am pe undeva afara in balcon ...nu stiu prin ce cutie ...am lipit la un bas placa "de rezonanta " si vad ca este super OK ...!)

 

Calusul /cordar la  fel ..cureti adezivul vechi si lipesti cu aracet ...da trebuie  sa presezi cumva si sa lasi o zi doua ....in caz ca nu tine  cu aracet ..( dar ar trebui ) se poate fixa cu doua suruburi mecanice   +saibe in partrea interioara sa repartizeze presiunea pe  placa de rezistenta .....daca cumvaexista o "nervura de rezistenta sub calus/cordar poate sa incerci suruburi ptr lemn ...se d a gaura inainte cu un burghiu sa nu crape  lemnul nervurii de rezistenta   ( daca exista  chiar sub  cordar  si nu se poate monta ci surub mecanic ..)

Am o chitara clasica ieftina  cordarul este prins cu surub mecanic si este OK .

 

Se poate si cu cvlei de oase dar presupune mai nulte probleme cu cumpararea si apoi topirea /incalzirea ...etc )

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ei,acum deviem de la problema propriu zisa la tipuri de cleiuri...... daca nu ai experienta necesara si sculele de baza,poti folosi clei de unicorn,ca tot nu iti iese

Pe langa clei,mai apare problema curatarii zonei de interventie ,planeizarii pieselor ce urmeaza a fii imbinate ,protejarea zonelor care nu trebuie incleiate si in final lipirea - daca nu ai clema potrivita,te chinui degeaba

 

Daca ai clema potrivita,si ai facut toti pasii mentionati anterior,poti folosi adeziv modern - gen Moment "wood glue" ,sau altele mai traditionale - clei de oase sau clei de peste ,dar astea necesita o atentie mai mare ,plus ca put super naspa

 

In videouri si tutoriale pare super usor pt ca sunt facute de oameni cu experienta,in realitate,chiar planeizarea perfecta a doua bucati de lemn prezinta probleme pt un incepator. Daca tu crezi ca te poti "inhama" la o astfel de operatiune,da-i bataie ! daca nu,pune chitara deoparte si las-o asa 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.