www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Amp Chitara Pentru Apartament


alzayr
 Share

Recommended Posts

Salut,

in ultima vreme am tot schimbat amplificatoarele in speranta ca o sa gasesc ceva care sa ma multumeasca in ceea ce priveste cantatul in apartament. Cum stim cu totii viata la apartament este grea cand te mai apuca cantatul dupa ora 23:00, iar cu castile pe urechi nu prea imi place.

Ce imi recomandati ? Ca si buget undeva la 1000 ron. Nu mai vreau sa aud de amplificatoare de peste 20W. Am acum un Peavey VIP-1 si incerc sa scap de el. Am avut un roland 40xl si imi pare rau ca l-am dat. Chiar daca avea 40W butonul de power squeezer facea toti banii.

In acest moment am un Jackson PDX-2 + cateva pedale de distors.

Citind pe net am gasit Yamaha thr5 sau thr10x. Ce parere aveti?

Multumesc,

Marcel

Edited by alzayr
Link to comment
Share on other sites

eu am un head de 5w clona Marshall + cabinet de 1x12 si pentru camera este numai bun. il folosesc pe clean cu pedala de distors in fata si asa am gain la volum mic. altfel pentru a scoate gain direct din head trebuie sa dau volumul tare si atunci este galagie mare. l-am avut la vanzare, nu l-a vrut nimeni si asa l-am pastrat si nu regret, este chiar ok pentru ce cant eu.

Link to comment
Share on other sites

http://www.thomann.de/ro/m_audio_av42.htm

Procesoare decente se găsesc la mica publicitate până în 500 ron: Line 6, Korg etc...

M-Audio din seria AV-(30,40) nu sunt monitoare de studio "pe bune", sunt doar niste boxe multimedia mai cu mot. Nu zic ca sunt proaste sau bune, doar sa fi constient ca nu au un raspuns atat de "flat".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu recomand THR-urile. Sunt cam scumpute ce-i drept, dar sunt exact ce trebuie pentru apartament. Am schimbat multe amp-uri cautand ceva care sa sune bine la volum mic, asta suna excelent si are tot ce-i trebuie pentru cantat acasa. E vorba de THR10 in cazul meu, cel crem. S-a discutat despre THR si aici: https://forums.rgc.ro/topic/109386-yamaha-thr10/

Link to comment
Share on other sites

M-Audio din seria AV-(30,40) nu sunt monitoare de studio "pe bune", sunt doar niste boxe multimedia mai cu mot. Nu zic ca sunt proaste sau bune, doar sa fi constient ca nu au un raspuns atat de "flat".

Depinde de pretentii. Daca vrei sa repeti acasa, is bune. 

 

Vrei masterizare, iti iei mai bune. Pentru segmentul low-end, hobbyist guitareala acasa is mai mult ca OK. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.