www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eterna Si Fascinanta Romanie!


Guest HellPatrol
 Share

Recommended Posts

Guest HellPatrol

am fost azi si miam comandat in sfarsit o chitara..m-am hotarat la un ibanez as73.bineinteles k in tara noastra draga si super dezvoltata nu se gaseste asa ceva asak va trebui sa astept vreo 2 saptamani:(asa mia spus tipu de la magazin,dar la norocul care il am eu pun pariu k o sa dureze mai mult..dk traiam in germania deja cantam pe ea..asta e..momente de genul asta te fac sa iti dai seama in ce tara traiesti..

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
am fost azi si miam comandat in sfarsit o chitara..m-am hotarat la un ibanez as73.bineinteles k in tara noastra draga si super dezvoltata nu se gaseste asa ceva asak va trebui sa astept vreo 2 saptamani:(asa mia spus tipu de la magazin,dar la norocul care il am eu pun pariu k o sa dureze mai mult..dk traiam in germania deja cantam pe ea..asta e..momente de genul asta te fac sa iti dai seama in ce tara traiesti..

 

Nu e chiar asa. Nici in occident. Nu la orice magazin iei produsul imediat. Trebuie sa astepti sa faca comanda, etc....

Dupa aceea uita sa-ti scrie nr de apartament si compania care trebuie sa-ti livreze produsul nu-l mai livreza si tu stai sa astepti

cu saptamanile si nimeni nu face nimic. Vorbesti la telefon cu o gramada de persoane, de fiecare data alta si trebuie sa explici la fiecare

de la inceput situatia, iar unii sunt dea dreptul batuti in cap. Fiecare da vina pe celalalt si daca te-ai mutat si nu ai adresa buna pe permisul de conducere si vrei sa ridici sigur produsul de la depozit iarasi nu vor sa t-il dea. Daca ai produsul dupa o luna e bine. Asa mi s-a intamplat mie

acum, ca de aia iti scriu, dupa ce am comandat un calculator dell.

Link to comment
Share on other sites

Guest HellPatrol
Nu e chiar asa. Nici in occident. Nu la orice magazin iei produsul imediat. Trebuie sa astepti sa faca comanda, etc....

Dupa aceea uita sa-ti scrie nr de apartament si compania care trebuie sa-ti livreze produsul nu-l mai livreza si tu stai sa astepti

cu saptamanile si nimeni nu face nimic. Vorbesti la telefon cu o gramada de persoane, de fiecare data alta si trebuie sa explici la fiecare

de la inceput situatia, iar unii sunt dea dreptul batuti in cap. Fiecare da vina pe celalalt si daca te-ai mutat si nu ai adresa buna pe permisul de conducere si vrei sa ridici sigur produsul de la depozit iarasi nu vor sa t-il dea. Daca ai produsul dupa o luna e bine. Asa mi s-a intamplat mie

acum, ca de aia iti scriu, dupa ce am comandat un calculator dell.

 

cuvintele cheie din mesajul tau sunt "in unele magazine"..pun pariu pe oricat k dk traiam in germania,austria,etc as fi gasit chitara intr-un magazin fara sa trebuiasca sa o comand de nu stiu unde..

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
cuvintele cheie din mesajul tau sunt "in unele magazine"..pun pariu pe oricat k dk traiam in germania,austria,etc as fi gasit chitara intr-un magazin fara sa trebuiasca sa o comand de nu stiu unde..

 

Ceea ce voiam sa spun eu e ca chestia cu "comanda" e peste tot. Nu e Ro de **** din cauza asta. Cand te uiti pe site-urile sau pe cataloagele magazinelor gasesti de toate,ori in realitate ei nu pot avea toate produsele la magazin. Le tin pe cele mai cautate, pentru restul faci comanda.

Bineinteles ca poti sa te duci la alt magazin mai mare si sa gasesti acolo produsul, dar daca tre' sa mergi vreo 300Km iti mai convine?

Frustrarea pe care o ai acuma insa e buna, e un fel de blues, ca tot vrei sa canti blues :).

Link to comment
Share on other sites

eu cand patesc faze d-astea enervante de regula pun niste Rage Against The Machine si bag rock

+1. :)

 

Si pentru HellPatroll: cum ai putut trai pana acum fara Ibanez AS73 (si e de inteles de ce nu l-ai gasit pe stoc, pentru ca e destul de putin cautat pe la noi), mai poti rezista doua saptamani. Invatati sa aveti un pic de rabdare. Altii asteapta 3-4 luni si nu se mai plang. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Altii asteapta 3-4 luni si nu se mai plang. :)

 

Bine spus...

 

Rabdarea e o virtute. Nici nu iti imaginezi de cati factori depinde magazinu de la care ai facut comanda. Vanzatoru de cele mai multe ori paseaza comanda mai departe si asteapta sa ii ajunga la magazin. Pe drum se pot intampla multe ce nu tin nici de vanzator, nici de magazin.

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius
doua saptamani ptr o chitara e mult?dar treaba cu femeia visurilor cat dureaza?

 

 

Treaba cu femeia visurilor e...doar in vis!

 

Sau in Gara de Nord...

Edited by gnrmarius
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu importul de instrumente in Romania se face la cateva luni (+- depinde de firma). E greu sa apreciezi cererea de chitare in Romania pentru ca piata de aici nu are absolut nici o legatura cu piata de afara - lucrul asta mi-a fost confirmat din doua surse. Prin urmare faptul ca nu ai gasit un anume model la "12 noaptea" in magazin nu ar trebui sa te mire sau sa te scandalizeze. Pana cand piata de aici nu o sa se "sincronizeze" cu se se intampla in restul Europei vei gasi chitarele de larg consum, adica cele dedicate invatarii/studiului/initierii si "best buy"-urile din gama imediat superioara. Pentru "exotisme" va trebui sa astepti mult sau sa te descurci singur asa cum ai facut tu acum :)

Tin minte ca anul trecut era o mare isterie cu anume modele de ESP (LTD) in SUA. Trebuia sa astepti cateva luni sa vina chitarele pentru ca cererea era asa de mare incat liniile de productie pentru respectivele modele nu faceau fata. Prin urmare se poate si la case mai mari si in tari mai civilizate.

Link to comment
Share on other sites

Am asteptat prima chitara 9 luni, si platisem si banii inainte. Pe vremea lui Ceashka... Surpriza a fost ca a venit in cele din urma cand imi luasem adio si de la bani si de la chitara.

Nu fii rau, daca o sa astepti 3 saptamani in loc de 2, cu atat mai frumos ti se va parea momentul in care o vei primi.

Link to comment
Share on other sites

am fost azi si miam comandat in sfarsit o chitara..m-am hotarat la un ibanez as73.bineinteles k in tara noastra draga si super dezvoltata nu se gaseste asa ceva asak va trebui sa astept vreo 2 saptamani:(asa mia spus tipu de la magazin,dar la norocul care il am eu pun pariu k o sa dureze mai mult..dk traiam in germania deja cantam pe ea..asta e..momente de genul asta te fac sa iti dai seama in ce tara traiesti..

 

AS73 ?.Pai chitara semiacustica cati cumpara ? se aduc si semiacustice dar cererea este mult mai mica.

Link to comment
Share on other sites

Guest HellPatrol

pai problema e k nu mai am deloc chitara aku si nu am pe ce exersa...si parca nu am stare:)pana aku aveam o acustica,dar care nu mai e si de aia mi se pare atat de mult

Link to comment
Share on other sites

eu am de asteptat pana la mijlocul verii, cand din primul meu salar (de chelnerita) imi voi lua o electrica (mai ajunge si aia in 2-3 sapt), iar tu te plangi pentru 14 zile? uau!

 

vara trecuta am patit cu o pereche de DC-uri, aproape ca dgeekoo. in loc sa vina in 14 zile au venit intr- luna. si asa am patit si cu telefonul... trebuia sa ajunga cam pe la mos nicolae si a ajuns saptamana trecuta :) pentru ca baietii de la DHL sunt niste dulci (romani, normal)

Edited by Koma
Link to comment
Share on other sites

asa o fi cum ziceti voi..dar de faptu k nu poti proba o chitara inainte sa o cumperi ce zicet?

 

 

e un risc pe care ti-l asumi.. totusi poti proba ceva asemanator pe la noi prin magaziene.. dak exista..

Link to comment
Share on other sites

Guest HellPatrol
e un risc pe care ti-l asumi.. totusi poti proba ceva asemanator pe la noi prin magaziene.. dak exista..

 

da,am probat un johnson hollow..beton,nu?si oricum degeaba probezi ceva asemanator cand chitara comandata poate sa vina cu vreun defect din fabricatie...

Link to comment
Share on other sites

atunci ai 3 solutii :

 

1. te duci pana acolo si o cumperi si o si probezi

2. astepti sa soseasca din afara, cu riscul k nu iti place sau vine defecta

3. iti iei alta kitara care o gasesti direct in magazin

 

 

:)

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Guest HellPatrol
atunci ai 3 solutii :

 

1. te duci pana acolo si o cumperi si o si probezi

2. astepti sa soseasca din afara, cu riscul k nu iti place sau vine defecta

3. iti iei alta kitara care o gasesti direct in magazin

 

 

:)

 

singura varianta pe care o am e a 2a..de aici vine si frustrarea mea. :)

Link to comment
Share on other sites

am fost azi si miam comandat in sfarsit o chitara..m-am hotarat la un ibanez as73.bineinteles k in tara noastra draga si super dezvoltata nu se gaseste asa ceva asak va trebui sa astept vreo 2 saptamani:(asa mia spus tipu de la magazin,dar la norocul care il am eu pun pariu k o sa dureze mai mult..dk traiam in germania deja cantam pe ea..asta e..momente de genul asta te fac sa iti dai seama in ce tara traiesti..

daca vrei sa-ti cumperi Ferarri Enzo trebuie sa fi avut inainte modele F40 si F50

daca ai avut aceste 2 masini te inscrii frumos pe o lista si fabrica te alege ca si client.

adica nu oricine poate avea Enzo, oricat de bogat ar fi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.