www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Queen + Adam Lambert - 21 Iunie 2016 - Piata Constitutiei


lefmir
 Share

Recommended Posts

Aaaa, io vreau sa-l aud pe Sir Brian live. Chiar vreau asta. Si cum in Sala Palatului nu mai calc, chiar intentionez sa merg.

 

Lambert? Prefer sa-l laud fie si pentru faptul ca e unul dintre putinii care pot sa cinte cam cum cinta Freddie. Si, daca cumva conteaza, in cheile originale. Pe oricare vocal l-am ascultat cintind Queen l-am auzit chinuindu-se rau de tot ceea cu Lambert nu-mi pare a fi cazul.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Queen a fost una dintre primele trupe pe care le-am ascultat, copil fiind. Queen nu exista fara Freddie. Nu are cum...

Cu Paul Rodgers a iesit ceva frumos, cateva concerte foarte bune si un album relativ ok, dar Lambert mi se pare o chestie de marketing impinsa cu forta pe scena. Nu transmite nimic si are o voce banala. Am incercat sa ma uit la concertul de la Rock in Rio de anul asta, dar nu am rezistat mai mult de 15 minute.

Dar m-as duce pentru cele cateva momente in care vor canta Brian si Roger... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu-i contesta nimeni lui Lambert calitatile vocale, am vazut cateva concerte cu el si omu' e super potent vocal. Doar ca dupa parerea mea nu e de-acolo. Queen fara Freddie nu mai exista, personal ma duc la concertul asta ca la un tribut Queen, la care bonus participa si May, Deacon si Taylor. Eu cam asa o vad...

Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg de ce Dumnezeu nu l-au luat pe baiatul asta la voce cand au facut preselectiile. Adica macar isi pastrau directia, chiar daca nu e clona lui Freddie.

https://www.youtube.com/watch?v=1xhVf-uqfsg

 

https://www.youtube.com/watch?v=5rE4bp8T-5E

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Ouaisssss!!! In sfarsit. De cand astept acest concert, dupa ce mi-am luat bilete la Bruxelles anul trecut si s-a anulat.

 

Acum, ca sa-mi dau si eu cu parerea... Perioada P Rodgers o detest. Am albumul Cosmos Rocks, nu e rau, dar PR e un mercenar care nu avea niciun mojo in stilul Queen. Asta e bla bla cu Freddie. Desigur ca Freddie e de neinlocuit, dar Adam Lambert e de acolo, are stil, are VOCE, nu face cover. Cum sa nu ma duc sa ascult si sa cant melodiile pe care am crescut si pe care am urlat si fredonat ani la rand?!?!?!?!?!?!?!

 

Pana in iunie cand concertul e inainte de ziua mea :D mai e Brian May cu Kerry Ellis, o buna repetitie.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Dimitriyus, protestez vehement!

Sint fan die hard Queen dar PR numai un mercenar nu e! Mai e si unul dintre cei mai mari vocali ai lumii. (Ca anecdota, un amic spunea ca Minculescu atunci cind cinta cel mai bine cinta ca PR cind e ragusit rau de tot si intr-o zi proasta...)

Evident nimeni in lumea asta nu-l poate inlocui pe Freddie dar PR a adus o interpretare bluesy/hard rock in destule bucati Queen si, cel putin in opinia mea, bucatile stau in picioare. E o abordare diferita si buna.

Iar interpretarea vechilor bucati Free/Bad Company cu Queen in spate mie mi s-a parut cel putin notabila.

Edited by Posho
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

...ma duc la concertul asta ca la un tribut Queen, la care bonus participa si May, Deacon si Taylor...

Deacon, dupa moartea lui Freddie, a mai cantat cu Queen in '92 in concertul comemorativ, in '93 intr-un concert caritabil si in '97 ultima oara, o piesa. S-a retras total din tot ce inseamna viata publica. Ar fi fost superb sa continue si el, dar a ales altfel. Chiar si numai pentru May si Taylor o sa merg.

Link to comment
Share on other sites

Deacon, dupa moartea lui Freddie, a mai cantat cu Queen in '92 in concertul comemorativ, in '93 intr-un concert caritabil si in '97 ultima oara, o piesa. S-a retras total din tot ce inseamna viata publica. Ar fi fost superb sa continue si el, dar a ales altfel. Chiar si numai pentru May si Taylor o sa merg.

 

Nu am stiut asta, my bad.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Am vizionat cate ceva pe iutub , Lambert asta nu are suflu ..nupoate sa tina  note lungi  in registrul :normal ..sus mai urla ceva cand nu canta dar ..dar ...nu-mi dau seama de unde si de ce l-au pescuit ...

 

Si la noi au ajuns in Timisoara ,,,

 

Ten Years After fara Alvin Lee ..voce ,chit solo -unic

Dire Straits fara Knopfler voce /stil unic chit solo-unic 

Smokie  vine fara Chris Norman,,vocea de baza unica

 

asta vine ca si Jimi Hendrix Experience  fara Jimi Hendrix

 

Adica cover band ...o porcarie

 

Dar  May si Taylor  merita vazuti , in acest caz noroc ca Freddie nu a fost si chitaristul solo .. iar cei doi canta si vocal foerte bine ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.