www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Formatia Himere


chitaristu'
 Share

Recommended Posts

Salut...

Eu sunt Gabi chitaristul formatiei HIMERE.In primul rand vreau sa imi cer scuze k folosesc forumul in acest scop, insa dupa cum bine stiti si voi sunt putine siteuri de specialitate si as vrea sa aud niste pareri despre piesele noastre... eventual critici si propuneri... Suntem o trupa nou infiintata si ca orice trupa nou iesita in lume ne chinuim ... Repertoriul nostru cuprinde mai multe piese proprii insa dupa cum stiti este destul de costisitor sa inregistrezi si pana acum nu am inregistrat decat 2 dintre creatiile noastre... Am fi foarte recunoscatori daca ascultati piesele si va dati cu parerea....Asteptam pareri critici si propuneri... MULTUMIM!!

Himere_Manifest.mp3

Himere___Eliberare.mp3

Edited by chitaristu'
Link to comment
Share on other sites

In prima piesa, foarte mult imi plac tobele si basul si partea de dupa soloul de chitara. Vocea este interesanta, aduce a Cargo. Tonul de chitara mai potrivit pt riffuri este cel din a 2-a piesa,parerea mea. La fel in a 2-a piesa, imi plac f mult tobele. Critici nu prea am, doar o propunere pt vocal, sa lungeasca mai putin versurile(mai exact, pronuntia lor,daca intelegi ce vreau sa zic). Piesele sunt reusite,parerea mea, sper ca si celelalte sa fie la fel. Bafta in continuare :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Erre_bass

''Foarte frumos.

Am ascultat si e foarte bine. Tot ce nu e cantat la intamplare este frumos si asta trebuie sa inteleaga si sa invete si publicul roman ascultator care critica actul artistic "Muzica, arta nu trebuie criticata ci numai ascultata, vazuta sau citita".

 

Spor

 

Acum am citat pe cineva care chiar stie muzica si apreciaza munca altora. A ascultat aceste piese si a facut comentariul de mai sus.Toti ceilalti kre aveti probleme gen Susceptor mai bine nu mai postati deloc. Lumea tre' sa aprecieze k inca mai se creeaza si munceste in domeniul muzical in Romania! Sunt din ce in ce mai putini care fac muzica cu adevarat in Romania si ar trebui sa-i ajutam,sa le dam sfaturi sugestii etc. Daca venim criticam la sange si plecam ce am facut?Oamenii astia ce sa mai faca?

 

In fine i think u got the point.

 

Noroc

Link to comment
Share on other sites

Guest Erre_bass

Ilun are dreptate. M-am cam lasat dus de val. Imi cer scuze. Fiecare are dreptul sa-si dea cu parerea oricat de critica ar fi ea. Da stii cum e cand muncesti la ceva nu cont cat de prost e si vine cineva si iti face munca de 2 lei...e nasol. Dar asta-i viata, din asta inveti.

 

Sry again

 

Erre----Bass Himere :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Timbrul vocalului nu seamana deloc cu a niciunuia dintre solistii trupei Cargo. Inclin sa cred ca seamana cu Omul cu Sobolani. Atat vocea cat si stilul abordat. Chitara suna mult prea infundat la inceput. Folosesti Digitech Death Metal sau MM? Soloul merge inca prelucrat iar Flangeul ala e prea percutant.

Bassistul si bateristul isi fac bine treaba. Pt chitarist : grija cu tonul. Suna tare nasol unele pasaje la voce :... Promeeetii .... Dezamageeetiii --- Incearca sa articuleaza bine cuvintele si sa imprimi forta in cantec.

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

am si io un mic comentariu . nu la piese inca ca acum le ascult.

 

@ susceptor , nu se supara nimeni ca arunci critica distructiva dar cred ca stim cu totii ca nu ajuta la nimic . daca critici critica constructiv, zi-le ce nu fac bine si cum sa rezolve. ( nu de alta da mai am un an si devin critic de arta...i should know)

 

@melodii. ca intre timp am ascultat-o pe prima

 

@ voce - suni foarte bine cind fortezi, acolo seamana a cargo cum se spunea mai sus, in rest n-ai suflu si devine banal incearca sa pui suflet in fiecare frazare.

@ bass- excelent

@ melodie per total un pic liniar, cautati surpriza cind compuneti, lasa sentimentul sa se schimbe odata cu muzica..nush cum altfel sa explic.

 

bafta baieti suna bine

 

@ melodia 2, din pacate imi dati dreptate la critica vocii :)

Edited by marduk
Link to comment
Share on other sites

@epsylon_curse: si eu am avut aceeasi parere, ca seamana cu ocs sau vechiul crize, desi nu am zis original ca sa nu se creada ca am ceva cu trupele

@erre_bass: "Lumea tre' sa aprecieze k inca mai se creeaza si munceste in domeniul muzical in Romania" bine bine, zici tu ca se creeaza dar conteaza si calitativ ce iese. din acest punct de vedere voi sunteti cine stie ce

@marduk: sa schimbe stilul sau sa aduca ceva original; de ce sa repeti ce au facut altii inaintea ta, doar mai prost

 

@trupa: basul si toba sunt ok, vocea e cam trasa de par in schimb complexitatea muzicala si complexitatea versurile ma omoara. la compozitie trebuie sa simtiti voi ce compuneti. la versuri incercati sa nu mai fiti asa "suparati" incercati sa ganditi mai mult cand le scrieti si sa nu sune atat de pueril.

Link to comment
Share on other sites

Hm, ma asteptam la ceva gen Cargo, conform celor scrise de cei de mai sus. E clar ca nu e vorba de asa ceva.

Suna interesant. Mai e nevoie de munca, asta e clar. Vocalul are voce, dar trebuie sa mai lucreze la ea. Canta pe un timbru prea "normal". Uneori insa baga niste chestii misto.

Nu-mi place asa de mult cum suna chitara (inceputul soloului de la Eliberare, unde canti pe doza de la neck), dar inteleg ca nu poti face multe, depinde si de sculele tale.

 

Fact is ca am auzit multe trupe care sunt mult sub voi ca valoare, dar si multe trupe care sunt mult deasupra. E un inceput promitator care trebuie sa va motiveze. Bravo!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Erre_bass

Thx a lot la toti ptr. pareri si sugestii. chiar ne-au ajutat si am invatat din ele. o sa inregistram in curand o piesa noua si o sa o postam.

 

 

Erre-----Bass Himere :)

Link to comment
Share on other sites

In afara de ce s-a zis mai sus, as adauga ca la prima piesa tot mixu parca are prea multi basi, se aude infundat, dar poate asa ati vrut voi... in rest, multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Erre_bass
In afara de ce s-a zis mai sus, as adauga ca la prima piesa tot mixu parca are prea multi basi, se aude infundat, dar poate asa ati vrut voi... in rest, multa bafta!
Dak te referi la Manifest piesa nu am vrut noi sa fie asa dar nu a fost masterizata. Stiu k bassul e prea tare.

 

Erre-----Bass Himere :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salutari ... interesante piesele ..

o sa incerc si eu sa aduc putina critica constructiva...

keep in mind ... o fac doar pentru ca fara critica constructiva

nu se poate evolua ... :-? ...

 

so ... la prima piesa nu o sa ma leg la sunet deloc mai ales daca ziceti

ca nu e masterizata ... cam asa suna chitara mea cand inregistrez cu microfonu de la webcam :))

 

Rifful principal .. este un ritm classic ... din pacate nu are destula putere sa fie de sine statator

clapa ar putea sa faca ceva deasupra lui ... sau o alta chitara.. nu stui ...

 

.. cativa s-au legat de faptul ca vocalul prelungeste ... well... nu prelungitu e problema... care a deranjat...

ci .. interpretarea... in sensul ca...prelungirea suna... interesant..ii da o nota.. dark ... dar pe strofe o canta prea linistit... iar pe refren prea comun ...

 

solourile sunt okei ...aaa.. si problema cu prelungitu e ca se prelungeste pe aceeasi nota.. lucru care e monoton ... incercati sa schimbati... niste intervale acolo .. o sa fie mult mai bine ....

 

bun ... la a doua piesa o sa comentez mai mult ... :-? ca e mai finisata ...

 

Tema imi place... transmite ceva... cool ... ..

urmeaza strofa... dragutz.. pian .. toba bass....

 

intra chitara.. refren ... sesizez prima "greseala" de compozitie... la voce... nu urca... nu se simte ca e refren ...

din cauza asta nu o sa fie memorabil .... suna mai mult a bridge ....

 

sunetul inregistrarii nu este prea inchegat .. si din cauza asta... se pierd multe detalii ... dar astea s conditiile ...

 

piesa in sine imi place... intermezzou de pian dinainte de solo e ok ... solo u e ceea ce are nevoie piesa.... dar aceeasi problema ... linia la voce relativ monotona... din cauza ca nu se simte refrenul ... vocalistul are voce buna... aaa si lipsa totala de armonii la voce ....

 

uuhm .. in rest spor .. piseele sunt bune... trebuiesc doar finisate...

parerea mea ...

nu vreau sa supar pe nimeni ... sper sa ajute parerea mea , nu vreau sa ofensez... noroc si rock on

Link to comment
Share on other sites

Hymere

Umlaut Rock ? a la Queensryche ...cam asa ar vrea sa sune ?

 

eu zica ca arata bine ..

 

Munca , aranjament ,cantat , produs este OK .

 

 

"piese" lucrari de ( prea) lunga durata , cele doua lucrari seamana perfect doar ca in prima vrea sa zboare in a doua piesa nu mai vrea. Nu prea este diefrenta intre liniile vocale ale celor doua lucrari . O piesa are textul optimist cealalta pessimist dar amandoua suna pessimist .Nu prea exista nici un "varf" , totul este monoton , foarte .

 

Acele rifuri "gi-gi" sunt cam gratuit si fortat puse ( ca sa fie la moda ?) , artrock reactualizat prin gi-gi ?

 

Tema /linie principala ????

 

chorus-urile cu multe "eeeeeeeee"-uri aduc a muzica yea -yea .Ceva trebuie facut cu textierul sa mai incerce si cate un "aaaaaaaaaa" . "uuuuu"..."oooo"

 

Cineva ar trebui sa compuna linii melodice .Dupa aceste doua piese daca mai urmeza doua la fel s-a terminat e "monotonieeeeeeeeee" mare .....foarte plat cu multe incercari de a umple lipsa de tema muzicala cu si mai monotone parti instrumentale..

 

Solourile de chitara s-ar dori salvarea dar nu mai pot urni piesele din monotonie , in loc sa ridice piesele parca le afunda si mai tare .

 

Este de apreciat rabdarea si munca depusa .Intr-o vreme se gaseau amatori si pentru asemenea muzica .In nici un caz sa nu mai puneti aceste doua piese una linga alta , pare o singura piesa luuunga .

 

Pe de alta parte sunt site-uri ca si :

 

 

http://muzicabuna.ro/

 

http://www.myband.ro/rock_chart

 

puneti aici si vedeti daca-s bune de ceva piesele .Pe rgc .ro sunt doar chitaristi care sunt atenti numai la cum suna chitara mai putini sunt cei care sunt atenti si la alte aspecte .

 

Daca o piesa este buna de ceva o spune publicul ,dar pana ajunge la public e cale lunga.

 

Mult succes !

 

In legatura cu unele discutii despre "critica " ....ce-i aia "critica constructiva" ...nimeni nu poate sa compuna muzica in locul celuilalt .Critica nu inseamna retete de rezolvat probleme .Critica poate fi si numai "mi-a placut " su " nu mi-a placut" .Artistul trebuie sa "caute" ce-i bine si ce nu-i bine , ce prinde si ce nu prinde la public la melomani la criticii de arta ... etc

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

nu e chiar cum zici tu ...

 

orice piese in genu asta... trebe sa aiba un refren... care sa iasa in fatza... chair tu ai zis asta... prin ...aaa ooo nomatopeicele alea :) ...

 

sau monotonia unor parti... din cauza faptului ca sunt repetitive...

 

si alte detalii ..pe baza carora se poate face critica constructiva... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.