www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Are Cineva O Schema De Preamp Pt.chitara Pe Lampa La 12 V?


korg
 Share

Recommended Posts

Nu prea inteleg problema.

Vrei sa inglobezi acest preamp in alt echipament electronic existent si n-ai disponibil decat 12 V. Cam greu...

Pentru un preamp pe tuburi electronice e necesara si o tensiune de 12 V (sau 6,3 V) dar si una inalta, de cca 250 V.

Asa ca doar cu 12 V, e mai greu...

Fi un pic mai explicit si incercam sa gasim o solutie.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg problema.

Vrei sa inglobezi acest preamp in alt echipament electronic existent si n-ai disponibil decat 12 V. Cam greu...

Pentru un preamp pe tuburi electronice e necesara si o tensiune de 12 V (sau 6,3 V) dar si una inalta, de cca 250 V.

Asa ca doar cu 12 V, e mai greu...

Fi un pic mai explicit si incercam sa gasim o solutie.

S-ar putea sa se refere la un preamp ce foloseste lampi 12AU7. Exista cateva scule in comert care au la baza tipul asta de lampa (vezi seria Cooltrond de la vox : http://www.voxamps.co.uk/pedals/cooltron.asp )

Am vazut acum ceva timp un preamp facut de Dan Panaitescu si suna interesant. Nu suna dur dar pentru lucruri pasnice era minunat.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa se refere la un preamp ce foloseste lampi 12AU7. Exista cateva scule in comert care au la baza tipul asta de lampa (vezi seria Cooltrond de la vox : http://www.voxamps.co.uk/pedals/cooltron.asp )

Am vazut acum ceva timp un preamp facut de Dan Panaitescu si suna interesant. Nu suna dur dar pentru lucruri pasnice era minunat.

 

Da, interesanta treaba. Eu nu-s profesor in asa ceva insa, ma gandesc ca, 12AU7 la

tensiune asa mica.... Stiu si eu ??? Nu stiu cum stam cu gain-ul. Ma tem ca nu prea are co..e :)

Demo-urile de la VOX sint OK, dar ma gandesc ca sculele sint "croite" ceva mai complicat

si mai greu de reprodus "pe langa casa omului" . Asta nu inseamna ca e imposibil.

Pe de alta parte am gasit niste tuburi "croite" pentru 12 V e vorba de 12U7 care cica ar

fi similare cu 12AU7. Probelema e ca are un gain factor de 20 !!!! :)(

Acum problama e "Cum suna asa ceva ?"

Atasat e un amp cu 12U7 si 12K5 ca final. Insa se poate pastra preamplificarea si

eventual sa se faca inca un etaj in cascada.

Daca gasesc un 12U7, desi mai bune ar fi doua, promit sa incerc, sa vad ce iese si sa va povestesc.

post-3281-1170411369_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da,Cosu are dreptate.Ma intereseaza o schema de preamp pe lampa la tensiune mica. Nu de alta dar nu cred ca as fi prea fotogenic "zambind" cu chitara in mana. Desi am ceva experienta in domeniul fabricarii efectelor si dozelor de chitara, de lampi nu m-am ocupat niciodata si nici nu sant asa tare la teorie. Dupa cat am vazut pe linkul atasat de Cosu,pe langa 12AU7 ar fi compatibila si un ECC82,or mai fi si altele? Ma intereseaza sa aiba un zgomot cat mai mic si sa se mai gaseasca pe la noi. Pe mine nu ma intereseaza sa aiba o amplificare puternica,ma intereseaza un sunet "clean" de lampa si sa nu contina si tranzistori sau circuite integrate.Mai departe o sa-l folosesc printr-un mixer + monitoare .Stie cineva piesa "Drumuri" - Semnal M ? Imi place foarte mult acel "intro".

Link to comment
Share on other sites

Da,Cosu are dreptate.Ma intereseaza o schema de preamp pe lampa la tensiune mica. Nu de alta dar nu cred ca as fi prea fotogenic "zambind" cu chitara in mana. Desi am ceva experienta in domeniul fabricarii efectelor si dozelor de chitara, de lampi nu m-am ocupat niciodata si nici nu sant asa tare la teorie. Dupa cat am vazut pe linkul atasat de Cosu,pe langa 12AU7 ar fi compatibila si un ECC82,or mai fi si altele? Ma intereseaza sa aiba un zgomot cat mai mic si sa se mai gaseasca pe la noi. Pe mine nu ma intereseaza sa aiba o amplificare puternica,ma intereseaza un sunet "clean" de lampa si sa nu contina si tranzistori sau circuite integrate.Mai departe o sa-l folosesc printr-un mixer + monitoare .Stie cineva piesa "Drumuri" - Semnal M ? Imi place foarte mult acel "intro".

 

 

cauta pe net

 

MIG Distortion -gaseti schema ptr distors overdrive de tub ptr orga Hammond

 

tuburi URSS 1 J 18 B de ex

 

apoi dai pe acolo si de alte scheme

 

micrphone preamp tube

 

numai unele tuburi functioneaza la 12 volti ! acestea cu 1 in fata au si filamentul cu 1V si vre-o 20mA

 

construite ptr scule portabile.

 

ECC86 si E188CC functioneaza de la 12V dar au consum mai mare la filament si tensiune filament de 6 V necesita traf separat ptr filament sau traf mai mare cu infasurare ptr filament.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Da, interesanta treaba. Eu nu-s profesor in asa ceva insa, ma gandesc ca, 12AU7 la

tensiune asa mica.... Stiu si eu ??? Nu stiu cum stam cu gain-ul. Ma tem ca nu prea are co..e :)

Demo-urile de la VOX sint OK, dar ma gandesc ca sculele sint "croite" ceva mai complicat

si mai greu de reprodus "pe langa casa omului" . Asta nu inseamna ca e imposibil.

Pe de alta parte am gasit niste tuburi "croite" pentru 12 V e vorba de 12U7 care cica ar

fi similare cu 12AU7. Probelema e ca are un gain factor de 20 !!!! :)(

Acum problama e "Cum suna asa ceva ?"

Atasat e un amp cu 12U7 si 12K5 ca final. Insa se poate pastra preamplificarea si

eventual sa se faca inca un etaj in cascada.

Daca gasesc un 12U7, desi mai bune ar fi doua, promit sa incerc, sa vad ce iese si sa va povestesc.

post-3281-1170411369_thumb.jpg

 

 

aceste lampi ce filament au ?

 

cele 1J18B si gasca ...au Katodul filament si cam greu faci montaj cascoda...

 

dar colegul are nevoie numai ca si preamplif etajul final nu mai trebe, daca vrei sa ai si TON de lampa e bine sa ai si etaj final si sa iei semnalul de pe un iesire printr un circuit simulator de bpxa+dif ca sa ai armonicele respective.

 

In plus de asta ar trebui sa folosesti nu trioda nici pentoda ci" Tetroda cu fascicol" ,, acesta produce armonice pare ( ca si la 6L6 daca nu ma insel)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

aceste lampi ce filament au ?

 

cele 1J18B si gasca ...au Katodul filament si cam greu faci montaj cascoda.........

 

Din cate am vazut eu sint triode duble, "batranesti". Doar ca au soclu mai mic. Sint similare cu 12AX7, deci cascadarea nu cred sa fie o problema.

Asa e, finalul de putere de care spui nu mai e necasar dar mi-a fost lene sa tai poza. El se elimina si eventual se pune inca un tub 12U7 in cascada. Cu simularea de amp, intradevar e alta treaba :)

Link to comment
Share on other sites

[Ma intereseaza sa aiba un zgomot cat mai mic si sa se mai gaseasca pe la noi. .

 

Nu prea cred sa gasesti mare lucru pe la noi. Eu cand am cautat am gasit doar 12AX7 (ECC 83) cu precomanda de la VITACOM.

Am vaga si trista impresie ca pentru a cumpara tuburi electronice trebuie sa incerci prin tarile, mai mult sau mai putin vecine...:)

Link to comment
Share on other sites

[Ma intereseaza sa aiba un zgomot cat mai mic si sa se mai gaseasca pe la noi. .

 

 

Nu prea cred sa gasesti mare lucru pe la noi. Eu cand am cautat am gasit doar 12AX7 (ECC 83) cu precomanda de la VITACOM.

Am vaga si trista impresie ca pentru a cumpara tuburi electronice trebuie sa incerci prin tarile, mai mult sau mai putin vecine... :)

 

Cea mai ieftina varianta e sa le comanzi online. Io am luat asa.

Si nu din tarile vecine ci din SUA sau Franta/Germania.

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

din Europa am luat de aici : www.audiotriodes.com

dupa un timp am descoperit : www.musikding.de

 

din EU nu platesti vama! TVA il platesti acolo, transportu' il platesti online odata cu piesele...

la Posta Romana am mai platit 1.5 lei la fiecare pachet...

 

din State : www.tedweber.com (de aici am luat parca altceva decat lampi da au preturi bune)

si mai sunt destule www.tubesandmore.com si altele (vezi in link-urile DIY)

produsele din USA ar trebui vamuite....io am scapat de asta de multe ori :) , dar la ultima comanda (doze) nu.

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

M-am lamurit cu schema."S-a rezolvat,nu se poate".Am trimis un mail domnului Panaitescu care mi-a spus ca lampa nu va putea fi folosita in regim de clean la tensiune mica.Intre timp gasisem si eu caracteristicile tubului 12AU7 (multumesc lui "boc" pentru linkuri ) care are tensiunea de anod 250 v.Probabil ca subalimentata va functiona numai in regim de distortion.Am gasit schema de mai jos,dar nu stiu ce valori (piese + transform.) trebuiesc pentru a functiona cu 220 v (ea fiind pe 110) si mai ales sa sune clean nu distortion.

 

 

 

 

 

post-3965-1170450367_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

M-am lamurit cu schema."S-a rezolvat,nu se poate".Am trimis un mail domnului Panaitescu care mi-a spus ca lampa nu va putea fi folosita in regim de clean la tensiune mica.Intre timp gasisem si eu caracteristicile tubului 12AU7 (multumesc lui "boc" pentru linkuri ) care are tensiunea de anod 250 v.Probabil ca subalimentata va functiona numai in regim de distortion.Am gasit schema de mai jos,dar nu stiu ce valori (piese + transform.) trebuiesc pentru a functiona cu 220 v (ea fiind pe 110) si mai ales sa sune clean nu distortion.

post-3965-1170450367_thumb.jpg

 

Iata o schema de preamp pentru CLEAN.

Revin "in scurt" si cu alimentarea.

Clean_Preamp_Schematic.pdf

Link to comment
Share on other sites

Alimentarea poate sa fie cam asa .

spor la treburi si spune-ne ce a iesit !

post-3281-1170662159_thumb.jpg

 

Multumesc pentru schema dar inca mai caut una alimentata la tensiune mica (9-12 V) .Am gasit preampul de mai jos,care este all in 1(microfon,instrument,line),deci merge in regim de clean.Trebuie sa gasesc si o schema asemanatoare.

Link to comment
Share on other sites

Scuze,am uitat sa pun linkul.Asta e:

 

http://www.bayviewproaudio.com/Tube_MP_OPL-p-17451.html

 

Are alimentare la 9V dar ma gandesc ca s-ar putea sa aiba vreun ridicator de tensiune incorporat in preamp.Voi ce spuneti,daca cumpar o smecherie ca asta o sa obtin sunetul "ala" de lampa ? A folosit cineva asa ceva ?

Link to comment
Share on other sites

........daca cumpar o smecherie ca asta o sa obtin sunetul "ala" de lampa ? A folosit cineva asa ceva ?

 

Hmmm, interesant obiectul.

Cum suna ??? Greu de spus. Poate doar daca l-a probat cineva. In alta ordine de idei stiu ca ART e o firma serioasa. In mod

normal n-ar trebui sa se compromita si sa faca cine stie ce "trompeta".

Personal am avut un ART SGX 2000 care are preamplificarea tot cu 12AX7 si pot sa-ti spun ca nu suna rau deloc !!!

E drept ca ala era procesor nu doar preamp insa era o scula faina, mai ales pentru anii lui.

Una peste alta, nu cred sa sune rau dar nu stiu daca e cazul sa te astepti la foarte, foarte multe pentru un astfel de pret.

Link to comment
Share on other sites

Mai oameni buni terminati odata cu chestii gen:daca pun o lampa pe traseu va reinventa sunetul si va face minuni!Ori ai tot traseul full lampi ori mai bine iti faci un amplificator pe tranzistoare care sa sune decent.Decit un amplif pe lampi prost mai bine unul pe tranzistoare bun!Daca pui lampi si apoi tranzistoare dupa si nu stii cum sa adaptezi sculele intre ele se alege praful de sunet!

Link to comment
Share on other sites

Mai oameni buni terminati odata cu chestii gen:daca pun o lampa pe traseu ......

offtopic:

Lampa e lampa, asta e clar. Totusi, am vazut amplificatoare hibrid, cu preampliful cu tuburi si etajul final cu tranzistori.

Care sa fie ratiunea. Sa fie doar o "vrajeala" de marketing ? Intreb sincer, nu la misto ? Ce crezi "overdrive" ?

Link to comment
Share on other sites

"overdrive" spune bine ce spune. Lampile si tranzistorii functioneaza in regimuri diferite (de putere). Daca adaptarea nu e realizata cum trebuie, mai bine te apuci de gatit, ca tot varza iese. (sau fum ... :) )

 

Hibiridele alea nu sunt chiar "DIY"

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am batut f mult capul pina sa scot un sunet de bun simt la headul lui Benson .Si de atunci am zis ca numai fac hibride nici de frica.Am intrat pe linia de full lampi si asa o sa ramin.Treaba cu lampa aia acolo in preamp e chestie de management.Cine nu crede sa aduca un amp gen AVT sau VS sau alt tip dar hibrid si sa il puna la paralel cu un amp full lampi bine realizat.Eu puna la bataie ptr teste un combo pe lampi de 50w.Invit cei care au combo chiar si de 100w sa le puna unul linga altul si acolo va aparea marele adevar.Restul is chestii ptr vindut la necunoscatori... :)

Edited by overdrive
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.