www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Cu Chitara


filip.andrei
 Share

Recommended Posts

Salut!  Am o chitara Ibanez grg 170 dx  . Nu stiu ce sa ma mai fac cu ea . Chitara are un bridge fat 10 care ma dezamageste asa ca am hotarat sa il fixez , l-am blocat . Chitara  suna oribil  ton shitty . Fret buzz , intonatie oriblia , actiune groaznica . Ce ar trebui sa fac cu ea ?  Are sens  sa ma chinui sa ajustez ceva ? Sau se merita sa imi iau o chitara noua?   Imi doresc o chitara cu care sa cat solouri de : Randy Rhoads , Brian May , Zack Wylde , Kerry King , Syniyster Gates , Jimmy Page , Dimebag Darrell . Mi-as dori ceva din care pot sa scot o varietate de tonuri . Un balans intre rock classic si metal buget pentru chitara ar fi 2000 maxim . Eu m-am gandit la un Epiphone cu EMG 81/85 . Ce parere aveti ? ( nu radeti , beginner zone )

Link to comment
Share on other sites

daca tocmai ai luat-o nu vad sensul sa o schimbi....cred ca orice chitara se poate regla si aduce in limite normale sau pe aproape - foarte putine erau care chiar nu puteau fi "salvate"

daca nu le preai ai cu reglajele,du-o la cineva care se pricepe cat de cat,in maxim juma de ora se poate regla :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu cunosc modelul tau anume de chitara, insa am pus mana pe destule cotate "gioarse", inclusiv detin una. Pe masura ce-am capatat experienta, devine din ce in ce mai buna, a naibii!

 

La modul general, aproape pe toate se poate canta decent. Cele intr-adevar inutilizabile sunt rarisime. 

 

Ce as face-n locul tau:

 

1. Pusa chitara-n contact cu cineva care nu e incepator.  Asta inseamna pe de-o parte un reglaj minim, pe de alta vezi si tu cam ce se poate face cu chitara. Si, desigur, niste sfaturi.

2. Daca pasul 1 nu e suficient, dusa la mester. De unde capeti o cotatie de pret pentru ce-ti propune si te hotarasti daca bagi bani in ea sau iei alta. 

 

In principiu, toate nemultumirile tale ar trebui sa fie foarte usor remediabile. Bridge-ul nu-l tii floating, tonul ti-l faci frumusel singur, trebuie doar nitica experienta, fretbuzz-ul trebuie vazut de la ce e, intonatia se regleaza, actiunea se rezolva. 

 

Bafta!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Multumesc baieti , apropo chitara o am de un an , o sa o duc la reglat , dar despre o chitara noua ( nu neaparat acum , in viitor ) ce spuneti ? ce modele va placo voua ?

 

Si daca iti spunem ce ne place noua iti iei fix chitarile alea?

 

Oricum daca e chiar asa ca ai bani garla ia numa din alea scumpe. Poti sa iti pui un pricipiu gen: "Nu cumpar chitari sub 2500 Eur." Macar stii o treaba.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Si daca iti spunem ce ne place noua iti iei fix chitarile alea?

 

Oricum daca e chiar asa ca ai bani garla ia numa din alea scumpe. Poti sa iti pui un pricipiu gen: "Nu cumpar chitari sub 2500 Eur." Macar stii o treaba.

 Eu doar am intrebat ce chitara ai prefera , asta nu inseaman ca daca tu imi zici ca iti plac V Flying Harley benton imi iau . Daca imi iau o chitara noua ma gandeam sa fie pretul in jur de 2000 lei .

Link to comment
Share on other sites

tre sa iei in calcul faptul ca majoritatea  forumului e profesionista de genul spargem televizorul in sufragerie simtind muzica.restul lautari care canta  ce nu le place.

 

Tre sa iei in calcul ca e un forum in primul rand, daca stii ce e aia si daca stii sa il tratezi cum trebuie. Altfel o sa fii ridicol ca Dracu in biserica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc baieti , apropo chitara o am de un an , o sa o duc la reglat , dar despre o chitara noua ( nu neaparat acum , in viitor ) ce spuneti ? ce modele va placo voua ?

 

Intrebare gresita. Asculta aici regula generala de aur: cantam pe ce-avem, salivam la ce nu avem. E valabil si daca ai o gioarsa bulgareasca si ai dori un squier, si daca ai custom shop si vrei masterbuilt. Firma, pretul si modelul nu conteaza, mereu vrem mai multe. 

 

Exceptie - un procentaj infim de muzicieni care stiu deja ce vor sa obtina si cum - astia o sa fie mai preocupati de cantat decat de scule. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Multumesc baieti , apropo chitara o am de un an , o sa o duc la reglat , dar despre o chitara noua ( nu neaparat acum , in viitor ) ce spuneti ? ce modele va placo voua ?

 

E cat se poate de subiectiv. Eu unul zic sa nu-ti pierzi timpul cu active. Dar asta e doar parerea mea. 

Na: http://www.thomann.de/nl/vgs_eruption_select_jet_black_fade.htm

       http://www.thomann.de/nl/esp_ltd_mh_103qm_stb.htm

       http://www.thomann.de/nl/epiphone_sg_g400_eb.htm

 

Pentru toatele gusturile.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.