www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gat Rasucit La Chitara Acustica


mo_hate
 Share

Recommended Posts

Salutari. Detin o chitara acustica fender de aproape un an. Recent, au inceput sa apara buzz uri la coardele mi subtire si si iar mai apoi si la sol in jurul tastelor 10 12.. initial am crezut ca problema o creaza corzile dar am observat apoi o usoara rasucire a gatului. Mentionez ca nu am tinut o in umiditate si am folosit corzi custm light.. imi poate spune cineva ce as putea face si cum s ar putea rezolva problema ? Va multumesc..

post-33945-0-65786000-1446560700_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut, a mai fost un topic similar in urma cu ceva vreme (poti sa il studiezi), il gasesti aici: https://forums.rgc.ro/topic/67154-ajutor-vintage-v100/

 

Mie nu mi se pare ca ar fi torsionat, mai degraba fura pragusul la ochi. Si daca intr-adevar este o mica torsiune nu cred ca asta e cauza fret buzzului. Am avut si eu o copie de les paul cu gatul torsionat dar in partea opusa si nu avea probleme de fret buzz sau sa fie in vreun fel afectata posibilitatea de a canta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dani ,nu e chiar asa.daca griful e ``rasucit`` la nut -1 mm este enorm.gandeste-te proportional cat inseamna acel mm spre capatul opus.

 

Personal am reparat un astfel de defect la o chitara fara prea mare valoare.inspirat ce-i drept si de youtube.am scos toate tastele iar canalele 1 si 21 am fixat 2 lame metalice identice pentru repere..chitara am fixat o in neck jig.

Acum variantele sunt doua:fie ceea ce urmeaza se face la cald(eu folosesc pentru torsionat la cald perne electrice si aparate de masura ca si termometre pentru ca o temperatura prea mare poate dezlipi tastiera sau defecte estetice) sau la rece dar dureaza foarte mult.

Asadar chitara fixata in neck jig se prind 2 corzi(mi gros) de primele chei de langa nut stanga/dreapta(depinde in ce directie e rasucit) si capatul celalat al corzii de ceva fix si rezistent(sub headstoc.eu am folosit capatul jigului)

Strangi coarda cu cheia de acordaj in directia opusa rasucirii dar MAI MULT decat e nevoie.aici intervine factorul estimativ.Cele 2 lamele de care povesteam mai sus ar trebui sa fie pe aceeasi axa chiar putin peste (invers decat directia rasucirii).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa verifici daca intr-adevar are torsiune sau nu poti proceda astfel: asaza chitara cu corpul pe o suprafata plana, gatul sa fie suspendat, iar apoi cu o rigla (liniar, echer etc...) masoara distanta de la masa (suportul pe care sta chitara) pana la fretul 1 de-o parte si de alta a grifului. Daca distanta este aceeasi gatul nu e torsionat. Gasesti detalli cu poze in postul #38 (pagina 2) din topicul pe care ti l-am indicat mai sus.

post-4964-0-32607400-1446628171_thumb.jpg

post-4964-0-49856900-1446628178_thumb.jpg

Edited by hothead
Link to comment
Share on other sites

Vince,eu ziceam ca nu e problema in acel caz deoarece se mai poate ajusta si din pilirea/ajustarea plasticului din bridge,asta fiind o operatiune relativ simpla . Oricum,nu recomand "indreptarea"gatului daca proprietarul nu detine niste cunostiinte in domeniu....

 

alte solutii

 

1 : schimba corzile daca nu au fost schimbate de ceva vreme

2 - cea mai buna solutie - du-o la magazin,ar trebui sa ai garantie pe ea daca e luata de noua 

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu prea inteleg ce legatura are bridge-ul cu rasucirea grifului.solutia propusa de tine ar fi ok daca griful ar fi cu totul asezat la un unghi gresit fata de corp.

 

-aici e un video cu o solutie apropiata de ceea ce ziceam eu insa consider ca e gresit sa ``tragi`` de grif la cald fara a fi sustinut pe toata lungimea lui.poate duce la back bow

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.