www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Legat De Procesul De Vamuire


Solarograma
 Share

Recommended Posts

Hello,

 

am primit niste Cd-uri din China prin DHL insa vama mi-a respins lucrarea pentru lipsa unei dovezi de plata, pentru ca sunt trimise sub forma de cadou si sunt promotionale primite de la casa de discuri pentru a fi distribuite in presa/pt booking/web-zines etc,nu au scop comercial.

Am dat o declaratie pe proprie raspunde pt acest fapt insa cica nu e suficient, stie cineva cum as putea sa procedez ca sa intru in posesia lor?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

In DVE (Declaratia Vamala de Export) ar fi trebuit sa se fi specificat regimul sub care circula marfa. Pentru cazul tau Codul Vamal spune ca declarantul (expeditorul) trebuie sa incadreze marfa intr-un regim suspensiv (asa cum sint mostrele cu care mergi la vreun tirg in strainatate si le aduci inapoi sau in cazul tau ca au statut de cadou). Prin urmare Autoritatea Vamala (stiu, nimanui nu-i sint simpatici) a considerat ca nu e o mostra/cadou ci ai facut un act comercial si e indrituita sa ceara o dovada a platii. La valori foarte mici ale obiectului nu se aplica taxe insa trebuie sa faci dovada unei valori a marfii iar asta se face printr-o factura/chitanta. Asta e legea.

 

Bon: ce poti tu sa faci e sa-i ceri vinzatorului o factura, chitanta cu valoare nenula. Vezi ca trebuie sa fie pe suport fizic (hirtie).

In opinia mea e cel mai economic acum sa abandonezi marfa si-i ceri expeditorului sa-ti trimita alte CD-uri incadrate corect si atunci vei putea indigena CD-urile fara probleme.

Imi pare rau, nu vad o alta solutie. Poti totusi sa-i intrebi si pe alti expeditori mari, UPS, TNT, ei fac asta toata ziua si au expertiza mare si buna si mai aplicata decit a mea in litigiile de genul asta. Bafta!

Edited by Posho
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Revin cu un sfat care poate sa foloseasca si altora, ca ne mai luam cite una alta de prin alte tari: intotdeauna cind aveti de-a face cu Vama (oricarui stat) e bine sa va informati si azi puteti s-o faceti foarte usor. Daca n-o faceti aproape sigur veti pierde nu doar timp ci si bani.

E bine sa aflati incadrarea vamala conforma. O gasiti la citeva click-uri distanta dupa cuvintele TARIC si ASYCUDA. Mai apoi puteti afla nivelul accizelor pe care le aveti sau nu de platit atunci cind cumparati ceva, o chitara sau un amplificator sau un efect.

 

Amuzant: mai gresesc si cei cu experienta. Acum citiva ani mi-am cumparat un PRS second din US. Eu aveam pregatita suma pe care dupa cunostintele mele trebuia s-o platesc ca acciza (3.6% intre US si EU). Pe actele FedEx/Fan Curier scria "nimic de incasat". Am tacut si mi-am luat chitara in primire :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.