www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Despre Ampuri


Recommended Posts

Salut. Detin un head de chitara cu iesiri stereo de 4 ohmi si 8 ohmi si iesire mono de 16ohmi. As vrea sa stiu exact daca exista vreo problema in cazul in care conectez doar o iesire de 8 ohmi la un cab cu intrare 8 ohmi mono(singura existenta), cealalta iesire de 8ohmi din head ramanand neconectata. Exista riscuri, se strica vreun transformator? Mersi. 

Edited by alex.teodorescu
Link to comment
Share on other sites

Eu aș pune pariu că arată cam așa:

 

1600-JVM410H_detail9.jpg

 

Caz în care nu e nimic stereo. Ieșirile alea împerecheate sunt legate între ele în paralel, pentru a fi mai comod când ai de legat două cab-uri. În cazul tău (o singură sarcină de 8 Ohm) trebuie să folosești una din ieșirile din a doua coloană. Lucruri care garantez că sunt explicate în manual.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Caz în care nu e nimic stereo. Ieșirile alea împerecheate sunt legate între ele în paralel, pentru a fi mai comod când ai de legat două cab-uri. În cazul tău (o singură sarcină de 8 Ohm) trebuie să folosești una din ieșirile din a doua coloană. Lucruri care garantez că sunt explicate în manual.

 

Deci, astea aşa zise "stereo output" ( am văzut notaţia asta cu Left si Right Output la un head Crate ) sunt aceleaşi lucru cu "Paralleled" ?

 

Şi eu m-am tot holbat la mine-n manualul de la Peavey XXL şi zice în felul următor :

 

msg-10823-0-40932600-1446208103.jpg

 

Aşa arată la mine :

 

dsc04504.jpg

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Deci, astea aşa zise "stereo output" ( am văzut notaţia asta cu Left si Right Output la un head Crate ) sunt aceleaşi lucru cu "Paralleled" ?

Nu, în paralel înseamnă că sunt legate în interior la aceeași ieșire, e.g. aceeași înfășurare secundară a transformatorului de ieșire. Sunt și amplificatoare de chitară stereo, dar marea majoritate sunt pe tranzistori și de obicei au un motiv să fie stereo, pentru că au efecte stereo onboard. Cele pe lămpi (ca Mesa 50-50) sunt ușor de identificat pentru că au două transformatoare de ieșire.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Detin un head de chitara cu iesiri stereo de 4 ohmi si 8 ohmi si iesire mono de 16ohmi. As vrea sa stiu exact daca exista vreo problema in cazul in care conectez doar o iesire de 8 ohmi la un cab cu intrare 8 ohmi mono(singura existenta), cealalta iesire de 8ohmi din head ramanand neconectata. Exista riscuri, se strica vreun transformator? Mersi. 

La amp pe tuburi cu traf de iesire se strica daca nu ai sarcina pe iesire .(normal un .difuzor .... sau  un "dummy load "  = un rezistor de putere  ce practic se utilizeaza doar ptr masurari ..testari )

 

La amp Solid State  nu ar trebui sa fie nici o problema ..nu ai sarcina = Ohm infinit = curent Zero ..prin finali .

Alta treaba-i daca are greseala de proiectare si oscileaza fara difuzor  ... dar de obicei nu apare o  asmenea problema sau foarte rar

 

 

Ai doua canale ...doua intrari L si R ?   sau macar un DSP Stereo ? ..altfel se poate ca doar ai iesiri  cablate  ptr diferite combinatii de ohmaj al boxelor ce le poti atasa ..

 

Normal toate head-urile amplifurilor de instrument  au minim doua jack-uri de iesire ce sunt in paralel ..

 

Ptr sonorizare generala

Atat cele Solid State cat si cele  cu tuburi  pot avea mai multe prize din traful de iesire ..5, 8 , 16 , ...si eventual  ptr  Linie de radioficare 60V,80V,100V .. 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.