www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Taylor 510 Ce


GrigB
 Share

Recommended Posts

Vand chitara electro-acustica Taylor 510 CE. Chitara a fost produsa in anul 2000 si este foarte bine ingrijita. Are foarte putine urme de folosinta si are aproape 15 ani.

Este o chitara profesionala, din lemn masiv, produsa in SUA si face parte din randul chitarilor Taylor de TOP (seria 500 este seria de top pentru Taylor cu spate si laterale din mahon).

Topul: Englemann Spruce (solid, folosit doar pe chitarile Taylor de top)

Spatele si lateralele: Mahon (solid)

Grif: Mahon cu tastiera din Ebony (abanos)

Fret-markers: Diamante/romburi din perla

Bridge: Ebony (abanos)

Doza: Fishman Prefix Onboard Blender(o doza profesionala cu posibilitatea de a alege intre sunetul captat de un microfon intern si cel captat de doza undersadle. Sau se poate mixa sunetul incat sa se capteze si cu microfonul si cu doza undersadle). Una din cele mai bune doze produse de Fishman, folosite de Taylor (si alte branduri cunoscute ca Martin, Gibson, etc) doar pe chitarile lor de top.

Chei acordaj: Grover

Bridge pins: Ebony cu puncte/buline din perla

Case: Hard shell Deluxe (cutia cea mai solida de la Taylor, folosita doar pentru chitarile lor profesionale high-end)

Finisata high-gloss pe toate partile.

Actiunea corzilor este foarte buna, griful drept, chitara fiind foarte comoda si usor de cantat.
Tastele au foarte putina uzura, deoarece chitara nu a fost cantata mult (fostul proprietar si-a pierdut auzul si NU a mai folosit chitara timp de 10 ani).

Chitara suna foarte bine amplificata, iar acustic are un sunet foarte clar si complex. Chitara are un mic defect (doar ca aspect) in lacul de la imbinarea cu griful: lacul e putin albit. Asa am cumparat-o si fostul proprietar care a detinut-o timp de 12 ani spune ca si el asa a cumparat-o si lacul a ramas stabil, fara ca defectul sa creasca. In poze puteti vedea in detaliu despre ce este vorba.

Pretul nou, in magazin, este 2500 EURO (in Germania), iar second se vinde cu 1600 dolari in SUA (la care se mai adauga transportul, asigurarea, taxele vamale si RISCUL). Pretul meu este 1500 euro si chitara poate fi vazuta si probata in Baia Mare.

Livrez prin curier, cu asigurarea coletului, costul fiind suportat de cumparator (costul asigurarii este 1-2% din valoarea declarata, deci 15-30 euro).

 

post-30391-0-55467000-1445870848_thumb.jpg

post-30391-0-74214300-1445870852_thumb.jpg

post-30391-0-71275900-1445870855_thumb.jpg

post-30391-0-28400500-1445870860_thumb.jpg

post-30391-0-41629100-1445870863_thumb.jpg

post-30391-0-77300100-1445870865_thumb.jpg

post-30391-0-51924000-1445870867_thumb.jpg

post-30391-0-10037500-1445870870_thumb.jpg

post-30391-0-21013500-1445870872_thumb.jpg

post-30391-0-81274800-1445870874_thumb.jpg

post-30391-0-36016100-1445870879_thumb.jpg

post-30391-0-48899300-1445870882_thumb.jpg

post-30391-0-24639700-1445870884_thumb.jpg

post-30391-0-32663600-1445870886_thumb.jpg

post-30391-0-25859800-1445870889_thumb.jpg

Edited by GrigB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Datorita unor cheltuieli neplanificate (un Taylor 710 ce), sunt dispus sa negociez putin pretul, ca sa acopar mai repede o parte din gaura neagra creata de Taylor 710...

 

Taylorul 510 e o chitara super. Chiar si un incepator suna bine pe chitara asta :))  Un prieten care acum invata acordurile, m-a vizitat sa-mi arate ca a invatat Sol major. I-am dat Taylorul sa-mi arate ce a invatat. Am zambit la primul acord (asa "stangaci" cum il tinea el) si m-am gandit: "pe chitara asta oricine suna bine". Sunet curat, cald, bogat.

 

Asa ca, faceti-va un cadou de Craciun, cat pentru toate Craciunurile de pana acum :)

Link to comment
Share on other sites

E fain 810-le tau si sunt chiar curios care e diferenta de sunet intre modelul anterior si cel upgradat din 2014, dar pentru mine pretul e mare (nu doar pretul tau, ci ma refer la pretul unui 810 in general). Eu am castigat 710-le la licitatie si l-am luat la un pret mai accesibil pentru mine. Totusi, am bagat prea multi bani in chitari si trebuie sa vand din ele, ca altfel as pastra si 510-le. Din cate Taylor am incercat personal pana acum, 510-le suna cel mai bine (am incercat 110, 310, 414, 510, 814). Daca nu reusesc sa vand 510-le pana imi ajunge 710-le, atunci le testez fatza-n fatza si decid atunci pe care-l vand :D

 

Am luat un Taylor 710 CE L9, Short Scale, pentru ca am citit multe lucruri pozitive despre Short Scale (sunet mai moale, mai mult bas, tensiune mai mica in corzi datorita dimensiunilor putin reduse ale grifului, comoditate la cantat, etc).

 

Am vazut ca vinzi 810-le pentru ca vrei ceva mai comod la grif. Taylor sunt, dupa parerea multora, cele mai comode la grif, dar stiu ca unii prefera un grif mai gros. Eu totusi iti recomand un Taylor Short Scale, pentru ca, pe langa comoditatea tipica grifurilor Taylor, beneficiezi de o tensiune redusa a corzilor, ceea ce face chitara si mai usor de cantat. Inca nu mi-a sosit Taylorul 710 sa vad concret cat de mare e diferenta, dar toti cei care au lasat review-uri pe net zic ca odata ce au cantat pe Short Scale, un mai vor alt tip de chitara...

 

Oricum, pentru mine nu e o problema nici un grif... Pot canta lejer si pe cele mai incomode si mai "barosane" (groase), dar griful Taylor cred ca e cel mai comod pe care l-am incercat (urmat indeaproape de Tacoma, care au griful subtire ca de electrica, dar au tastele jumbo, deci putin mai groase decat cele de pe Taylor).

Edited by GrigB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu imi vand chitara pentru ca am o tendinita mai ciudata, care reactioneaza numai la anumite profiluri de griff.  Taylorul meu are un soft V profile, cu nut-ul la 1" si 3/4, ceea ce-l face relativ lat si nu neaparat cu gat subtire, dar e forma care m-a distrus. Mi-am vandut si Gibson-ul j-45 pe acelasi motiv. Ambele chitari au fost foarte usor de cantat la inceput, doar ca am evoluat eu niste procese inflamatoare a tendoanelor bazate pe anumite pozitii ale degetelor. 

Despre short scale pot sa-ti spun urmatoarea chestie:  pozitia cotului va fi diferita si, daca ai avut probleme cu tendoanele vreodata, poti avea o surpriza neplacuta. Apoi, da , ai tensiunea mai mica, dar asta e una din cele mai mici probleme la o acustica. Sa stii ca orice dreadnought de la Taylor cere corzi de .13 din fabrica, asa e facut bracing patern-ul dinauntrul corpului chitarii, deci daca vrei sa faci bend-uri, un dreadnought Taylor nu e pentru tine, nu conteaza daca e 12 sau 14 fret. Daca ii pui corzi mai subtiri, pierzi din rezonanta sunetului si din complexitatea tonului.

Eu vreau sa-mi vand chitara cu vreo 2100 de euro, imi iau in locul ei un Larrivee D-09 sau D-10. Imi plac ca ton dar, in primul rand, nu ma jeneaza profilul. Am observat ca am o problema mare cu profilurile foarte subtiri, la cele medii si groase e hit & miss. Unele sunt okay, altele nu, imi dau seama doar daca imi amorteste nitel mana dupa ce iau cateva acorduri. 

 

Cand am dat J-45 Custom-ul , mi-am cumparat-o pe asta http://guildguitars.com/g/14-fret-slope-shoulder-rs/

De aia te intrebasem, dau chitara cu vreo 1100 de euro mai ieftin decat pretul ei de pe piata, mai are si upgrade cu al doilea pickup (crede-ma, a fost necesar). 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Taylorul 510 pe care-l vand are griful mai ingust. Am avut si un Taylor 310 si avea griful putin mai lat decat 510. Cred ca 510-le meu e de 1" si 11/16, fiind chitara de 15 ani, facuta dupa specificatiile de atunci. Din ce am vazut in specificatiile de pe site-ul Taylor de acum, mai nou fac si nut-ul de la 510 de 1" si 3/4, deci mai lat. Mie imi parea mai comod 510-le meu cu nut-ul mai ingust. Parca daca-i mai ingust, schimbi mai "fluid" intre acorduri.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pret nou: 1400 euro. La pretul asta cred ca nici din SUA nu o puteti lua, la ocazie.

Nu ma grabesc sa o dau, pentru ca acum e chitara mea principala cand am de cantat amplificat, pentru ca e cea mai comoda si are doza cea mai buna. Dar daca apare un cumparator interesat, o dau, ca am cu ce sa o inlocuiesc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.