www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Preamp Acustica


lefmir
 Share

Recommended Posts

Salutari!

Vreau sa-mi montez un preamp intr-o Hora cu 12 corzi.

Intrebarea mea este: Avand in vedere ca aceasta chitara e departe de a fi top end, ar putea fi justificata investitia intr-un Fishman Presys?

Sau mai bine dau 10 dolari pe un preamp de pe ebay din china si am rezolvat problema?

 

Preamp LC 5 China:

http://www.ebay.com/itm/Electric-Guitar-LC-5-Band-Preamplifier-EQ-Equalizer-Pickup-Tuner-Pick-up-/321840337977?hash=item4aef2dd439:g:7R4AAOSwyQtVzaaI

 

Fishman Presys din China(e original la banii aia???); pe la noi pe la magazinul rapsodia era 200 si ceva de lei:

http://www.ebay.com/itm/FISHMAN-PRESYS-201-ONBOARD-PREAMPS-CLASSIC-ACOUSTIC-GUITAR-EQ-TUNER-PIEZO-PICKUP/111764002716?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D34227%26meid%3D781c0797cae1467bb573d6567932d2f5%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D6%26sd%3D321660806574

 

Sau daca aveti alte recomandari; ceva care sa se incadreze in cerintele proiectului, le astept cu placere.

 

Mentionez ca folosesc chitara in scop amatoricesc si mai inregistrez din cand in cand; cateodata duc lipsa unui blend intre o doza piezo si microfon.

Am ceva experienta cu lemnaria la activ si instalatul in sine nu ar trebui sa fie o problema.

 

Multumesc!

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

 

Sau daca aveti alte recomandari; ceva care sa se incadreze in cerintele proiectului, le astept cu placere.

 

Dacă tot intri-n comp, nu te-ar mulțumi o doză pentru chitare acustice ? Adică, sigur găsești la bani mai puțini, chiar și din magazin dac-o cumperi [ nu știu costurile de transport din China pe eBay ].

 

Singura diferență ar fi ca ai tuner în preurile din linkurile tale... 

 

Plus, ai avantajul că doza  e demontabilă și, la nevoie, o pui instant pe mandolina aia a ta și ne mai faci o farsă, din când în când, în vreun topic cu lemne... :P 

 

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu vad 2 optiuni mai viabile aici

 

ori un under saddle si ii faci un preamp

ori un under saddle cu preamp chinezesc (aia de care zici cu 10 dolari)

 

personal,as alege cel cu 10 dolari, are preamp cu eq,plus ca se monteaza direct pe chitara si are suport de baterie - nu te mai complici cu realizarea unui preamp separat care trebuie pus intr-o cutiuta etc etc 

nu prea merita nu stiu ce investitie intr-o hora,diferenta o sa fie minora ca sunet......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bade, am facut multe experimente la viata mea, dar ala a fost cel mai tare. Multi n-au inteles ca era o gluma si s-au simtit foarte ofensati. Inca mai am hora turist, o tin pentru slide. :lol:

 

Hora asta pe care am nimerit-o eu(zic nimerit-o pentru ca la hora ai sansa ca la lotto sa dai peste o chitara remarcabila, restul fiind mediocre cel mult) are un timbru destul de bun, o sa pun o inregistrare sa auziti. Plus ca e singura Hora cu 12 corzi(trimisa inapoi la fabrica) care are gatul ranforsat si prin urmare drept; au recunoscut ca au o mare hiba in proiectare si ca ei pur si simplu au trantit 12 corzi pe o chitara cu 6, fara alte modificari.

 

O sa mai stau si o sa mai cujet si cand va veni preampul o sa folosesc topicul asta pentru montare. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.