www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Jucarie Mijto


Guest Semnlas
 Share

Recommended Posts

intr-adevar o inventie utila... dar totusi idioata, o adevarata insulta la adresa unui artist adevarat.. adica.. WTF? nu esti in stare sa-ti acordezi singur chitara, ai nevoie de o panarama de genu asta sa-ti acordezi chitara... si sa mai si dai bani pe ea...

 

daca s-ar scoate o varianta pt pian as cumpara chestia asta...

Link to comment
Share on other sites

fratilor ce fac pe scena scot bormasina ca sa ma acordez intre doua bend-uri ?

 

Pai trag de vibrator se mai dezacordeaza , si acordez din mers de aia am "finetuning "

 

in doua ore de concert se tot dezacordeaza chitara .

Plus corzile pot sa fie intinse si nu mai corespunde octava , trebuie sa acordezi din mers pe pozitia in care canti ,solo sau prinzi acordul sa nu fie groaznic de fals.Si asta in timp ce canti , aud ca e fals ,tin un ton mai lung la capat de fraza si acordez , pe timpul UNU tre sa fiu acordat .

 

Sa nu mai zic de schimbare de temperatura , in "frig".

 

sau vara tranzpira mana si se depune pe coarda murdaria ( piele , praf , grasimi) ce schimba grosimea corzi si devine falsa , trebuie sa acordezi din mers , apoi in pauza dintre piese sa stergi cu o batista si sa te acordezi pna vocalistul spune doua vorbe.

 

Vedetele au mai multe chitare acordate de maistrul de chitare , care urmareste chiar cu un aparat chitara si io schimba cand chitaristul nu o mai poate acorda din mers.

 

etc....

Link to comment
Share on other sites

Guest Bogdan Toma

exista o versiune mai decenta a practic aceluiasi produs: se integreaza in corpul chitarei si are cateva butoane cu acordajele presetate. asta iti permitea sa schimbi acordajul intre cantece.

 

aveau reclame prin revistele de specialitate acum vreo 5-6 ani cu.... Jimmy Page (evident!)

 

asta pe care il discutam acum e o cretinitate americana, ca si schimbatorul de viteze de langa volan :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
Seems useful cand schimbi corzile ...

Din punctul meu de vedero... poti sa iei o bormasina:) faci si gauri in pereti, nu numai acordezi kitara

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
intr-adevar o inventie utila... dar totusi idioata, o adevarata insulta la adresa unui artist adevarat.. adica.. WTF? nu esti in stare sa-ti acordezi singur chitara, ai nevoie de o panarama de genu asta sa-ti acordezi chitara... si sa mai si dai bani pe ea...

 

daca s-ar scoate o varianta pt pian as cumpara chestia asta...

WTF? nu esti in stare sa-ti acordezi singur pianul? Pai asta este o insulta la adresa mea, un artist adevarat. :)

Link to comment
Share on other sites

dar daca ar fi precisa, ar fi foarte utila chestia aia celor care schimba o gramada de chitari intr-un concert. ganditi-va de ex. la guitar tech-ul lui steve vai (nu-mi sariti in cap, e primul lucru care mi-a venit in minte :)) care inainte de concert trebuie sa schimbe corzile si sa acordeze 10-20 de chitari...

ps/later edit: cati dintre noi ne acordam chitarile dupa ureche? i know i don't...n-am mai facut chestia asta de pe vremea cand cantam pe un western uitat e vreme si luam mi-ul din "ziua vrajitoarelor". pun pariu ca 90% dintre forumisti se acordeaza dupa un tuner digital.

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Dupa parerea mea cu cat folosesti mai mult o jucarie din aia sau un oricare alt tuner iti strici urechea...cel mai bine e sa nu ai nevoie de asa ceva.

Edited by Fenderash
Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

dar de ce ai da bani pe chestia aia cand poti sa te folosesti de guitar pro... are functie incorportata de tuner...si e forte bun... m`am gandit sa`l folosesc p`ala pt ca acordam chitara cred ca in fa# si sol uneori...si crapam corzi ca pe nuci...akma de la o vreme tot uekea e amanta mea

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

dupa urecge trebuie acordat doar mi de jos.... daca il sti pe ala... iest cel mai tare... iei 5 pe mi...ai La... iei 5 pe la ai re.. iei 5 pe re ai sol... iei !!4!! pe sol. ai si... iei 5 pe si ai mi.... chitara acordata ca la carte

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.