www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nedumerire


Hruban Gustav
 Share

Recommended Posts

Salut! Am o nedumerire... as vrea sa imi cumpar o chitara electrica acum in iarna si nu stiu ce sa aleg intre ceva SUPERSTRAT si LP si da... stiu care e diferenta [de ton..genu' pe care il poti canta pe el...] dar nu stiu ce sa aleg... adica imi place Slash dar imi place si Metallica sau trupe mai hard.... si + ca superstratul da mai bine la ochi decat LP adica la aspect... 

                       Va rog niste recomandari!

 


Am uitat sa zic ca bugetul este de 1400-1500 ron maxim pt chitara....

Edited by Hruban Gustav
Link to comment
Share on other sites

 

+ ca superstratul da mai bine la ochi decat LP adica la aspect... 

 

 

Întrebarea ta nu ține de muzică, ține de personalitate și individualitate. Te duci frumos la un magazin, le iei pe ambele-n brațe, vezi care-ți place 

 

 

 

Da, bună idee de marketing, sa pună ăștia dom'le o oglindă-n magazin, să știe lumea o treabă :)

 

 

200147337-009.jpg?v=1&g=fs1%7C0%7CTIB%7C

 

:P

 

 

 

 

 

Cât despre "datu' bine la ochi"... Chuck Norris approve !

 

 

:)

 

Baftă în alegerea chitarei !

 

.

Edited by ramurel
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Se gasesc chitare bune la 1500 RON   , daca gasesti una second hand ..de pe rgc.ro  chiar pate fi de calitate OK .

Problema ar fi sa o poti incerca sa o vezi ..mai mult sa o vada cineva care se pricepe ...sa vada lemn , gat , taste , ..eventual dozele etc ..

Un "fat strat " este mai versatil decat un Gibson LP ...oricum daca cumperi o chitara buna si canti dupa un timp o sa mai cumperi si alta ca sa ai diferite sounduri si diferite posibilitati de a canta ..deci nu-s bani aruncati ci sa zicem o investitie de inceput ..

Cauta pe siteurile  "magazine muzica" de la noi si vei gasi muulte chitare ...probabil ar fi bine sa mergi la Cluj sa vezi chitarele in magazin ...daca in Dej nu este "magazin de chitare " .

Link to comment
Share on other sites

Se gasesc chitare bune la 1500 RON   , daca gasesti una second hand ..de pe rgc.ro  chiar pate fi de calitate OK .

Problema ar fi sa o poti incerca sa o vezi ..mai mult sa o vada cineva care se pricepe ...sa vada lemn , gat , taste , ..eventual dozele etc ..

Un "fat strat " este mai versatil decat un Gibson LP ...oricum daca cumperi o chitara buna si canti dupa un timp o sa mai cumperi si alta ca sa ai diferite sounduri si diferite posibilitati de a canta ..deci nu-s bani aruncati ci sa zicem o investitie de inceput ..

Cauta pe siteurile  "magazine muzica" de la noi si vei gasi muulte chitare ...probabil ar fi bine sa mergi la Cluj sa vezi chitarele in magazin ...daca in Dej nu este "magazin de chitare " .

Am sa ma duc in Cluj cat de repede ca in dej... este un magazin de muzica dar sunt 2 acustice si cred ca nici una electrica :) am tot vazut la Poze cu chitarele noastre chitare super faine si ieftine si scumpe dar nu prea stiu ce sa aleg cred ca ma duc pe un superstrat pt inceput ma mai uit si la mica publicitate sa vad ce gasesc :)

Link to comment
Share on other sites

diferentele majore efective de care te lovesti in live intre cele 2 modele(strat vs lp) as zice ca sunt 2:

1 greutatea.lp este de obicei mai greu(daca vorbim de chitare bune) ceea ce poate fi o problema daca esti si vocal 

2 .asezarea si fuctionalitatea potentiometrelor.dupa 5 ani de cantat pe strat mi a fost destul de dificil sa ma obisnuiesc cu 2 poturi de vol.avantajul la lp este ca poti merge cu o doza in drive si cu cealalta in clean murdar din volume.poti obtine un ton combinat 

 

Alte diferente ar fi sa zicem tensiunea corzilor mai mica la lp(datorata scalei mai mici) diferenta de ton datorata lemnului(la strat mai rar mahon),diferenta datorata dozelor(humbucker vs single) pe care eu am rezolvat o partial cu un switch de split.

Per total as zice ca stratul este mult mai ergonomic,si mai versatil decat lp.

Edited by Vince Windrider
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lasati mai baiatul in pace. Daca nu-l demoralizati complet, o sa vada el cum e treaba cu chitarile. Oricum, e floare la ureche pe langa discutia cu efectele si cu amplificatoarele :)

 

Gustave, ia-ti dom'le ce-ti vine bine la gheara, si nu-ti mai pune probleme pe ce canta Gigel sau Dorel. Oricum o sa treci prin cincizeci de crize "mai vreau si aia"...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu, nici nu trebuie. Compara tu un Ibanez/Jackson cu un LesPaul. Criteriile fiind?
Cum le compari? De fapt, cum ai ajuns la concluzia ca un LP ti s-ar potrivi mai bine? Si de ce comparatia cu un superstrat?
Poti canta orice fel de muzica pe orice chitara. Care-i faza?

 

Atat de multe intrebari care ma macina..

Edited by Axel Goia
Link to comment
Share on other sites

Power Strat-ul  este un tip de chitara ce imbina cele doua ajunse principale  tipuri de chitare din lemn "solid" .

Au combinat  datorita cererii pietei  cu schimbarea  modei in muzica Versatilitatea Strat-ului  cu imbunatatiri /modernizari si cu  soundul mai catre GLP ..

mai tarziu a inceput si Fender sa scoata tipuri proprii de Power Strat /Super Strat ..ce nu-mi plac !

La fel au construit tot felul de "firme " si tipuri ce deriva din GLP si care tind catre Power Strat  ca si dotari posibilitati ..

 

De comparat se compara  in principal soundul(rile) posibile ..apoi toti upgradeaza in draci cu tot felul de doze ..., 

 

( eu am boala difuzoarelor  ,,...dar incerc sa ma abtin ..hehe ... cu dozele nu am probleme )

 

Parerea mea ca ptr "studio"  trebuie sa ai macar cate o chitara cu soundul " specific "

Un Power Strat este OK ptr scena unde i-si pune in valoare versatilitatea . daca nu vrei sa schimbi chitarele la fiecare piesa ..

 

In rest chitara-i chitara ..de calitatile materialului ...consideram ca sunt  OK .

 

Ca si aspect GLP est ceva elegant ... si Strat-ul clasic   eceva mai "hot rod" asa mai lejer dar tot cuminte   ..nu se prea potrivesc cu costumele "metal" ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.