www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Chitara Clasica


OAndrei
 Share

Recommended Posts

Buna ziua,

 

De cativa ani o chitara clasica Hora ECO SS400 Frasin si desi i-am acordat grija din plin s-a degrat exagerat de rau. I s-a innegrit tastiera, s-a lucit partea de sub rezota(ea are un finisaj mat f subtire, care nu ii da practic nicio protectie, bagi unghia in ea imediat), iar la inceput cat am cantat cu pana cateva cantece per sesiune de cantat i-am lasat niste urme incredibile. O sa postez niste poze si vreau sa va intreb daca ati mai intalnit in seria ECO asa ceva.

 

Ma atasez in general de chitarile mele asa ca as vrea o clasica care sa ma tina ani de zile (abia sunt student) asa incat sa ma pot bucura de aceleasi amintiri purtate cu ea iar si iar... Am zis sa aloc un buget de 1000-1500lei pentru o chitara clasica, fara amplificare. Am citit reviewuri bune pentru Regun SM-20, cele 2 variante molid sau cedru. Cunosc particularitatile fiecarui lemn, dar trebuie sa fac un drum la magazinul Rapsodia sa le si aud (sunt din Pitesti).

 

Vreau sa va intreb ce chitari clasice mai recomandati in bugetu acesta, eventual si din oferta lui guitarshop. Probabil ca atunci cand o sa plec la cumparat o sa le iau pe fiecare in parte la rand.

 

O zi buna in continuare, 

Andrei

post-33394-0-94903100-1444924170_thumb.jpg

post-33394-0-41639600-1444924172_thumb.jpg

post-33394-0-85274900-1444924173_thumb.jpg

post-33394-0-27928000-1444924175_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

si daca are ceva probleme estetice nu mai suna la fel? ce te impiedica s-o pastrezi?

Are probleme minore chitara din punct de vedere estetic, nu mi se pare deranjant; daca nu i s-a curbat gatul te mai tine ani buni de zile!

 

Nu ai ce sa cauti cu pana pe chitara clasica. Ca d'aia nici nu ai are protectie de pana(stickerul ala gros negru de sub rozeta la acustice).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca era mai demult pe site-ul Gibson un sfat daca "vrei sa te tina chitara".

 

Sfatul era sa o tii intr-o cutie sub pat.

 

Si aia erau Gibson. Altfel daca o canti, orice chitara va capata urme si se va uza.

 

Sa mor io daca va inteleg. Zici ca ar fi bibelouri.

 

Mai era mai demult un destept pe aici pe forum care s-o plans ca s-o dus lacul de pe tastiera la un telecaster daca nu ma insel. Si pe urma o aparut unu si mai destept ca el care l-o sfatuit sa mearga la magazin sa ceara garantie pe motiv de "vicii ascunse".

 

Pana acuma credeam ca aia din bancuri stau in bancuri da' or sarit in strada. Is vii si se invart printre noi.

Edited by ADIDAS
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nu am inteles nimic din sfaturile dvs. Am zis ca la o exploatare normala chitara asta e atat de sensibila incat o sa fie plina de gauri in 10 ani, fata de alte chitari. 

 

Nu o sa fie plina de gauri in 10 ani. Vrei sa iti arat cum arata una dintre chitarile mele Hora cu acelasi tip de finisaj , dupa 12 ani  ... de flamenco !

 

Eu sincer nu inteleg problema, daca canti la chitara , se va uza , e normal. Daca vrei sa il tii in vitrina atunci baga-l in vitrina si gata.

Chitara ta e mai ''sensibila'' fiindca nu are un strat normal de lac ci e o chitara eco cu ulei si un strat foartefoartefoarte fin de lac , nu-i nici o urma ''incredibila'' acolo , e perfect normal.

 

:facepalm:

 

Edited by TheZKD
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ok, am inteles, am gresit ca am pus pana pe ea in primul moment

 

Dude , poti sa canti cu ce vrei tu, n-ai gresit, se poate si cu pana canta , si cu degete si cu ebow si cu slide si cu limba.  Studieaza si o sa gasesti ce iti place, ce nu, ce tehnici , chitara nu o sa se gaureasca cat nu faci nimic anormal. Doar inchide forumul asta si pleaca la zdranganeala. Ii deja tragi-comic   :facepalm:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, am inteles, am gresit ca am pus pana pe ea in primul moment, o sa folosesc doar degetele. In rest ce ziceti de noua chitara? De care sa fie?

 

Nu inteleg cum de nu pricepi ce spune toata lumea. Chitarile nu se cumpara sa tina. Chitarile se cumpara sa sune. Adica nu studiezi vopsele si plasticurile care se pot aplica pe chitara sa o protejeze ci studiezi lemnele si ce tonuri pot da ele. In special la acustica.

 

Chitaristii adevarati se plang in general ca este prea mult plastic pe chitara lor, ca nu respira lemnul, ca la atata plastic pe chitara puteau sa o faca pe toata din plastic, nu trebuiau sa se mai oboseasca sa mai puna si lemn.

 

Tu in schimb esti de pe Marte si vrei sa arate bine, nu conteaza cum suna si vrei sa tina. Probabil ai urechi de tabla si bati coduri Morse la chitara.

 

Cred ca stiu cum iti alegi tu noua chitara. Te uiti la culoare, la vopsea, cum arata si apoi alegi. Gosh, that sux, big time.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Andrei, ţi s-a cam spus esentialul, vin doar cu 2 completări:

1) Dacă ţii neapărat la o chitară nouă, include în lista de încercat şi Kremona. E o firmă bulgărească nu prea cunoscută din ce am văzut dar mie personal mi-au plăcut şi mi-am şi luat una. Dacă ai drum în Bucureşti poţi să-mi dai un semn să vii să o încerci (nu e de vânzare).

2) Dacă loveşti corpul chitării (cu unghiile) sau cânti cu pana atunci ia în considerare o protecţie de plastic. Este specific chitărilor flamenco şi se numeşte "golpeador". Poţi să-ţi iei o chitară care are sau să te consulţi cu un lutier să îţi monteze unul. Nu ştiu care sunt efectele, sau mai relevant, cât de sesizabile, dar dacă ţii atât de mult la aspect e o soluţie.

Edited by tudorbog
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

De cativa ani o chitara clasica Hora ECO SS400 Frasin si desi i-am acordat grija din plin s-a degrat exagerat de rau. I s-a innegrit tastiera, s-a lucit partea de sub rezota(ea are un finisaj mat f subtire, care nu ii da practic nicio protectie, bagi unghia in ea imediat), iar la inceput cat am cantat cu pana cateva cantece per sesiune de cantat i-am lasat niste urme incredibile. O sa postez niste poze si vreau sa va intreb daca ati mai intalnit in seria ECO asa ceva.

 

Ma atasez in general de chitarile mele asa ca as vrea o clasica care sa ma tina ani de zile (abia sunt student) asa incat sa ma pot bucura de aceleasi amintiri purtate cu ea iar si iar... Am zis sa aloc un buget de 1000-1500lei pentru o chitara clasica, fara amplificare. Am citit reviewuri bune pentru Regun SM-20, cele 2 variante molid sau cedru. Cunosc particularitatile fiecarui lemn, dar trebuie sa fac un drum la magazinul Rapsodia sa le si aud (sunt din Pitesti).

 

Vreau sa va intreb ce chitari clasice mai recomandati in bugetu acesta, eventual si din oferta lui guitarshop. Probabil ca atunci cand o sa plec la cumparat o sa le iau pe fiecare in parte la rand.

 

O zi buna in continuare, 

Andrei

Nu prea oonteleg ce cauta pana la o chitara clasica , dar nu conteaza canti cu ce vrei muzica sa fie .

Dar credeam ca se ciupesc numai corzile cu pana si nu placa de rezonanta .

Lacul la chitarele adevarate este foarte subtire , doar cat sa protejeze cat poate impotriva umezelii  , pana si la chitarele din "placa de bucatarie ptr taiat ceapa " se discuta ca nici acestea nu mai suna ca pe vremuri da cand este interzisa lacuirea cu lac Nitro ce prezenta un strat subtire si nu schimba rezonanta si soundul placi la un Stratocaster .....

 

Lemnul tasierei se ingrijeste cu ulei special , si normal sa se inchida culoarea cu timpul , ...unii comanda chitare noi gata "invechite artificial " sa arate "vintage" ,,,adica sa se vada ca este un instrument valoros si cantat mult de catre un artist  experimentat .

daca apari cu o schitara prea noua poate sa iinsemne ca esti incepator  sau ca nu te pricepi la chitare ..si alte fantezii ...

 

Te dduci in magazin si incerci chitare ,,,multe , cate sunt ca sa-ti faci o parere ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

offtopic: lemon oil-ul se foloseste numai pe palisadru si pe ebony(abanos) pentru ca sunt singurele lemne care sunt suficient de poroase sa absoarba ulei-ul respectiv. Ar mai fi nuc, daca ar face cineva tastiera din asa ceva. Lemnele astea sunt in starea lor naturala mai uleioase si pentru a preveni crapaturi fine de la uscare, se da cu acest ulei.

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca se da tastiera cu ulei de lamaie, dar am citit pe el ca nu se da pe maple.

 

Gatul de maple se curata mecanic, asta insemnand slefuire si razuire.

 

 

Astept in continuare pareri de la cei care au cumparat chitari clasice noi in bugetul acela...

Mai multe informatii despre acel Hora Regun SM20 gasesti aici.

Link to comment
Share on other sites

Gatul de maple se curata mecanic, asta insemnand slefuire si razuire.

 

Da. Am frecat cu lana din aia de otel 0000 nu se mai ia.

Vezi bai kibis ce se intampla cand dai sfaturi proaste? omul a inteles ca trebuie s-o ia la steel wool. Cred ca nici nu stii ce-i aia slefuire mecanica din moment ce dai asemenea sfaturi: slefuirea mecanica presupune sa freci(slefuiesti) cu ceva ABRAZIV; daca faci asta f*ti treaba si mai bine pentru ca si asa e stratul de lac subtire.

 

La tine s-a subtiat lacul si jegul de pe degete(probabil nici nu te speli pe maini inainte sa canti la chitara) a intrat in lemn. Ala intr-adevar, nu se mai ia.

Edited by lefmir
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.