www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Display Driver Stopped Responding And Has Recovered


Les Paul 1960
 Share

Recommended Posts

Pentru cunoscatorii patriei ce pot sa ajute o persoana la nevoie.

 

Se da eroarea urmatoare: ''application has been blocked from accessing graphics hardware'' si '' Display driver stopped responding and has recovered''.

Un fix real va rog, am incercat cam tot ce am gasit pe net, nu am avut succes.

Ma joc maxim 3 minute, nu conteaza ca e joc vechi sau nou, primesc mereu aceste erori, a doua preponderent.

Link to comment
Share on other sites

Facut, a functionat 10 minute-papa

Pasta e schimbata, temperatura e mica pana si in full load.

(a inceput sa faca asa dupa ce am updatat driverul cand aveam win7.

Acum am win 8, clean instal, driverele .344.41 parca, si physx 9.13 si face la fel.

Exista o solutie reala la problema?

Daca e nVidia, cauti un driver build mai vechi, clean install.

Link to comment
Share on other sites

Da, facusem un update la drivere, gen 350.ceva si din ziua aia tot asa face.

Ieri i-am pus driverul original cu care  a venit laptopul (cu driver uninstal in safe mode, tot tacamul).

Acum mi am doar eroarea: display driver has stopped etc. dar nu se mai blocheaza.

O sa pun in weekend iar win 7 cu un driver mai vechi, se pare ca win 8.1 are prea multe probleme.

Link to comment
Share on other sites

Fix acum ma confrunt cu aceeasi problema la munca, vreau sa fac bake pe niste mesh-uri destul de mari, si crapa. Cautand si cautand, ti-am gasit solutia:

 

Problema e ca, windows-ul vede (by default) ca pret de 2 secunde GPU-ul nu mai updateaza informatiile pe ecran, ca sa nu iti rebootezi pc-ul, crezand ca ti-a crapat, da restart la driverul video.

 

https://msdn.microsoft.com/en-us/Library/Windows/Hardware/ff570087(v=vs.85).aspx

 

pe scurt, modifici cu regedit valoarea (in secunde, decimal) la TDRdelay (HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers), adica timeout detection and recovery.

 

Dai o bere daca te-am rezolvat.

Link to comment
Share on other sites

Jocurile sunt originale? :D

 

Vezi să nu fie o problemă cu DirectX. Poate e incompatibil cu placa video.

 

 

 

LE: Ce placă video ai? Ce laptop?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Am rulat Fallout NV cu placa integrata si nu a picat.  Sa inteleg ca nu este de la memorie ci problema o reprezinta procesorul de pe  gt555.

Acest procesor grafic se poate schimba oare? Ma gandesc sa il desfac iar si sa il curat, poate ajuta la ceva, un contact imperfect, etc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.