www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Casti Monitorizare,masterizare


Recommended Posts

Salutare!

Vreau sa achizitionez o pereche de casti pentru monitorizare si mixare//masterizare si nu prea stiu ce e bun. Am un buget de 300-400 ron dar daca e se mai pot adauga bani pentru ceva bun. Nu vreau ceva foarte scump avand in vedere ca le cumpar pentru un home studio. 

Le voi folosi impreuna cu o chitara electrica si o placa de sunet Line6 KB37.

 

Merci ! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Vreau sa achizitionez o pereche de casti pentru monitorizare si mixare//masterizare si nu prea stiu ce e bun. Am un buget de 300-400 ron dar daca e se mai pot adauga bani pentru ceva bun. Nu vreau ceva foarte scump avand in vedere ca le cumpar pentru un home studio. 

Le voi folosi impreuna cu o chitara electrica si o placa de sunet Line6 KB37.

 

Merci ! 

 

Ptr mixare /masterizare ( de fapt ptr mixare caci masterizarea trebuie neaparat sa o faciu si pe diferite boxe si ptr diferite medii de redare  .

 

In orice caz sa nu cumperi casti de "audiat muzica " ci casti monitor de studio  ( de referinta ar fi OK )

 

Pana si castile de studio ( cica de referinta  ) difera intre ele de la rip la tip ....!!! ( hehe )

 

Daca cumperi casti din acelea de multimedia ieftine poti sa ai surpriza sa fie cate una OK ..la nimereala si noroc ..adica satisfacatoare ptr inceput .

Ptr inregistrare adica sa te monitorizezi sa asculti playback-ul si sa canti peste este OK aproape orice casca

doar la mixare +EQ  nu mai esti sigur daca corespunde ....

 

Daca compari casti ieftine cu ce auzi si cu ce auzi in  boxe de control  calitative  , apoi faci unele compensatii din EQ catre iesirea de casca  poti sa ai un control decent asupra

balansului joase inalte si culoarea soundului in general .

 

Acest lucru trebuie sa-l faci si cu cele mai scumpe casti de studio !! Oricum fiecare "mixerist" i-si cunoaste   cum raspund castile si boxele sale de control si stie dupa experienta (  masurari , comparatii audio , auditii expoerimentari ) unde ce sa regleze ca in final sa iasa soundul "master" bun de ascultat pe orice mediu de redare ..

Orice mediu de redare inesmna ca muzica inregistrata trebuie sa "sune bine" pe castile cela mai ieftina , telefoane cu difuzor mic , mp3 playere ieftine ,boxe  media player de oricare ...radio "de bucatarie "....adica ce are poporul pe acasa sau in masina ....

dar trebuie sa sune perfect si pe instalatia cea mai HiFi .....este cam complicata treaba dar se invata cu timpul .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.