www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Urmeaza Dupa Ce Mi-am Luat Chitara Electrica?


Guest orange_special_k
 Share

Recommended Posts

Guest orange_special_k

Sunt la inceput de drum, desi cant pe clasica de 3 ani.

 

Mi-am luat electrica, strat-like. Stilul muzical abordat ar fi alternativ (Muse, Placebo, Smashing Pumpkins).

 

Sa zicem ca am un buget care nu-mi permite sa iau si amp si efecte deodata. Cu ce sa incep?

Link to comment
Share on other sites

nu sunt de acord.daca acasa canti pe un amp mic la putere mare crezi ca suna destul de suparat si fara efecte ,gresesti .efectele ajuta foarte mult .pe un procesor poti regla soundul tau specific care suna mereu asa in orice situatie chiar si un ZOOM sau DIGITECH RP 50 te ajuta enorm.cel mai simplu setup al meu :compresor cu sustain mare+distors+delay+flanger sau chorus.cum dracu scoti asa ceva dintr-unsimplu amplificator fie MARSHALL ,VOX SAU MAMA AMPLIFICATOARELOR?eu acasacant cu casca sau bag intr-o boxa activa iar live cant pe linie direct ma controlez in monitor chitara+ efecte este sfatul meu

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

depinde de tine..daca vrei ceva simplu, usor de folosit(in cazul tau) solutia ar fi ampul.

daca vrei ceva..mai complicat..complex, cum vrei tu sa numesti solutia ar fi efectul.

 

plus ca nu ar fi ..hai sa zicem..faza ca e prea complicat dar pe efect sunt unele chestii pe care nu o sa le folosesti prea curand, si depinde prin ce bagi efectul(adica nu va avea aceeasi calitate daca il bagi prin combina ....).de fapt efectul este incercarea de a emula cat mai multe efecte..intr-un singur gadget si iti inchipui si tu ca nu toate efectele propriu zise sunt "bune". sfatul meu este sa iti iei amp si pe parcurs ...sa iti iei ce efect ai nevoie.

 

eu la inceput am avut efect..si pot spune ca..mai bine amp:)

Link to comment
Share on other sites

nu sunt de acord.daca acasa canti pe un amp mic la putere mare crezi ca suna destul de suparat si fara efecte ,gresesti .efectele ajuta foarte mult .pe un procesor poti regla soundul tau specific care suna mereu asa in orice situatie chiar si un ZOOM sau DIGITECH RP 50 te ajuta enorm.cel mai simplu setup al meu :compresor cu sustain mare+distors+delay+flanger sau chorus.cum dracu scoti asa ceva dintr-unsimplu amplificator fie MARSHALL ,VOX SAU MAMA AMPLIFICATOARELOR?eu acasacant cu casca sau bag intr-o boxa activa iar live cant pe linie direct ma controlez in monitor chitara+ efecte este sfatul meu

 

Chitarele electrice sunt facute sa fie bagate prin amplifuri de chitara. Acum exista procesoare cu shpe mii de efecte plus simulator de amplif si cabinet, dar nimic nu suna ca "the real thing". Vorbesc in cunostinta de cauza, le-am incercat pe cele mai bune.

 

Primul meu setup in '92 a fost chitara-overdrive-radio cu lampi si crede-ma, soundul ala atit de realist si organic nu il poti obtine cu nici unul din simulatoarele de azi (decit daca chiar stii ce faci).

 

Daca orange_special_k isi va cumpara un procesor, acesta va fi probabil unul ieftin, fara dinamica. Va fi instructiv in sensul ca va invata cum AR PUTEA sa sune un chorus bun, un distors bun etc, dar soundul nu va fi unul realist si va invata sa cante gresit. Chitara lui nu va raspunde ca in niste conditii normale, iar cand isi va cumpara un amplificator bun va constata ca sunt o gramada de finetzuri pe care nu le-a auzit din procesorul bagat prin PA sau casti.

 

Asa ca un amplif cu distors pe el i-ar fi mult mai folositor. Delay, flanger si alte zorzonele isi poate lua ulterior pentru a-si imbogati sunetul.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va zic o treaba. Multa vreme am cautat un distors coios, prezent. Ma intrebam la inceput de ce mama draq la Metallica suna si la mine nu. Si pentru ca nu a fost nimeni prin preajma sa-mi explice, mai intai am schimbat chitara, apoi dozele de pe chitara, apoi mi-am luat GT8 (apropo de efecte, da ?). Tot de *** suna. Pana nu mi-am luat Marshall nu a sunat cum trebuie. Si inca eu am un Marshall mititel si hibrid. Dar am avut ocazia sa cant pe un head H&K pe lampi,cu cabinet Marshall pe o scena mare in aer liber, cu aceeasi chitara, doze, setari pe procesor. Atunci abia a sunat cum visam eu.

In concluzie, poti sa ai procesorul lui peste. Daca ampul e de ***, de *** va suna. La mine a durat mult pana sa realizez asta.

Si ca sa dau un exemplu mai elocvent decat al meu, va invit sa cautati pe net sa vedeti ce super efecte stau la baza sunetului lui Slash sau Gary Moore. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest orange_special_k

As inclina sa cred ca Victor are dreptate. De ce sa ajungem direct la efecte, cand amp-ul nu e potrivit?

De asemenea, cred ca Cyfer are dreptate si anume ca nimic nu se compara cu "the real thing".

Eu vreau sa am un sound Muse/Placebo like. Muse folosesc Marshall, Placebo folosesc Fender Twin Reverb. Ca si incepator, cu buget mediu nu voi putea sa iau un asemenea amp/head inca. Si atunci ce fac? Caut un Marshall mai micutz, sa zicem 15W pt practice. Problema e ca nu gasesc in toata Romania asa ceva. Dar gasesc un Marshall MS-2, de 1W, care e o jucarie dragutza...si e jucarie.

Sa zicem ca il iau si ca am "amp" acum. Sa zicem ca folosind iesirea lui de casti, amplific in niste boxe 2*50W, cu amplif audio. Desigur ca nu va fi un ton consacrat de Marshall, dar sa zicem ca e bine. Pe masura ce progresez, atunci cand nu voi mai fi multumit de sound, ce fac? Investesc intr-un amp mai bun, sau sper ca efectele pe care urmeaza sa le cumpar vor salva situatia?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dupa chitara...trebuie rapid si neaparat CORZI!(de firma sa iti sune chitara la adevarata ei valoare)

Asta e regula...nu canti pe corzile din fabrica.

Daca esti incepator(in cantatul pe electrica)...adica nu te-ai axat pe un gen anume...PROCESOR (oricare...ce iti permiti,ala e bun)

AMP? Ce sa faci cu el in casa? Exista casti,comp, etc.Doar daca vrei tu si ai bani...

 

Si referitor la ce e scris desupra mea...tu vrei sa iti cumperi ceva care sa nu se demodeze.

E imposibil asa ceva,tot timpul apare ceva mai bun.

In '95 Pentium 2 in 233Mhz era cel mai tare comp si costa undeva la 2000$ deci....analizeaza.

 

P.S.Daca intrii in febra chitarii electrice...e nasol ai de bagat bani multi,da multi...nu ca e marshall sau alt ceva.

Intrebarea ta trebuia sa sune cam asa: Abia am inceput,cand o sa termin de bagat bani in scule?

Raspuns:Maine sau daca iti place chitara electrica...NICIODATA! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
Si referitor la ce e scris desupra mea...tu vrei sa iti cumperi ceva care sa nu se demodeze.

E imposibil asa ceva,tot timpul apare ceva mai bun.

In '95 Pentium 2 in 233Mhz era cel mai tare comp si costa undeva la 2000$ deci....analizeaza.

 

Daca ne raportam doar la viteza, actualul calculator e de 10 ori mai bun decat P2-ul.

Crezi ca in 10 ani vor aparea ampuri de 10 ori mai bune decat ce se gaseste acuma? De cand sunt amplificatoarele, singurul lucru revolutionar a fost knobul de Gain si atunci cand au aparut amplificatoarele solid-state, o idee grozava care, din pacate, nu iesit asa cum poate speram toti.

Ma indoiesc ca preturile amplificatoarelor vor pica peste noapte. Eu cred ca e mai probabil ca ce avem noi acum, maine sa fie considerat vintage si sa coste mult mai mult.

 

Edit:

Daca vrei sa ai o trecere lina de la clasica la electrica, amp si mai tarziu, niste pedale.

Daca vrei sa incepi sa inregistrezi, procesor.

Eu am inceput cu procesor dupa ce mi-am luat chitara... poate am invatat un lucru-doua despre efecte, dar cand am pus mana pe primul amp, imi venea sa dau procul peste geam... Acuma ne-am impacat si trec semnalul prin proc si apoi in amp ceea ce suna foarte frumos :)

Si peste ani de zile dupa ce ma satur de proc, probabil ca ma va apuca mania pedalutelor...

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

Daca chiar te axezi pe un gen, de exmplu vrei sa canti metal, atunci ia-ti amp cat de cat decent si o pedaluta de distors si mai incolo poate bagi bani in inca 2-3 pedalute cu alte efecte (compresor, wah, delay, etcetera) si ai propriul tau sunet.

Daca nu esti hotarat si vrei sa experimentezi cu multe efecte (am fost si eu asa cand m-am apucat... :) ) ia-ti un procesor ieftin spre mediu si cand iti dai seama care defapt dintre efectele alea ti le trebuie treci la pedalute :)

 

EDIT: acuma am vazut ca tu vrei sa canti alternativ... the better, o pedala de distors + un amp decent si mergi bine la inceput.

Edited by AnthraX
Link to comment
Share on other sites

AMPLIFICATOR .... Pana acu ceva timp am avut si eu toate rahaturile , Gt3 , Gt6 , Gt-8 , ME-50 ... Numa porcarii . Aveam si un amp solid - state , foarte bun , dar care l-am maritat.

Mi-am luat Marshall AVT-100. Alta treaba . Dar parca ceva tot nu era in regula.

A trebuit sa imi mai iau un amp . Am luat Peavey Classic 30 . 7 lampi . Asta da treaba. Eu intru in Peavey doar cu chitara (cu single coil) , vreau sa vad ce procesor,ce pedale fac un ton mai bun .Ce fel de ton vreti voi. Majoritatea ampurilor de azi au reverb , reglaje. Atata ai nevoie . Restu ,chorus , compressor , vrajeala. Mai incolo ai sa vezi.Partea proasta e ca tre sa ma car el dupa mine , da na , asta e.

Ai nevoie de un amp , ca sa inveti sa controlezi volumu . La casti NU ai sa inveti niciodata sa canti cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca nu ne intzelegem...eu ma refeream la un om care abia are o chitara si se pare ca invatza...presupun ca nici de bani nu prea dispune..da...se pare ca m-am inshelat;)

Sfaturi?

OK

Arunca chitara pe care o ai si cumpara un Ibanez Jem sau Gipson Les Paul ...ori Rich by B.C.Rich(depinde ce iti place tie)

Incearca un Krank Amplification Krankenstein 100W Half Stack head+cabinet sau Randall eventual un Marshall.

Si nu iti mai trebuie nimic :)

 

P.S.Shi amp-uril ca si procesoarele si efectele...sa stii ca scad la pret in functie de cum apare ceva nou.

Cat era un GT3 acum 3-4 ani si cat e acuma? :)

Link to comment
Share on other sites

cum au spus si ceilalti mai devreme, un amp de chitara e esential; prin calculator sau la casti e cam nasol; iti spun pentru ca eu asa cant din anumite motive :) dar am avut ocazia sa imi bag instrumentul si in amplificatoare si, presupunand ca as avea resurse, mi-as lua un amp; pe langa banii lipsa, totusi eu exersez doar la casti, in 80% din timpul acordat chitarii deoarece mama sta prost cu nervii si se culca odata cu vrabiile iar orele pe care le folosesc in scopuri muzicale sunt oricum tarzii pentru majoritatea oamenilor; constientizand asta parca mi-am lasat sufletu in alta parte (si anume ca nu as putea sa cant la amp :)B) ); prin urmare, long story short, daca nu ai probleme de volum cu alte persoane, amplificator :( mi-am spus parerea deoarece sunt si eu tot la inceput si mi-am pus aceasi intrebare de multe ori; iata, deci, concluzia mea; spor la cantat :)

Edited by doi20
Link to comment
Share on other sites

lasand avioanele la o parte, ia-ti tata amp, d'oh!!

daca-ti iei efecte, prin ce kiloo saftei te auzi - prin PC??? ala nu e sunet.

 

Daca ai efecte(pedale) asa e, e nasol..dar la procesoare exista iesire pentru casti (avand in vedere cantatul in casa)

De repetitie iti trebuie amp.Bugetul spune ultimul cuvant...(numai tu stii unde te incadrez)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Sunt la inceput de drum, desi cant pe clasica de 3 ani.

 

Mi-am luat electrica, strat-like. Stilul muzical abordat ar fi alternativ (Muse, Placebo, Smashing Pumpkins).

 

Sa zicem ca am un buget care nu-mi permite sa iau si amp si efecte deodata. Cu ce sa incep?

 

Stii sa canti ? Cati ani ai? Daca ai 15 ani poate mai ai sanse.De cati ani inceti sau incerci sa inveti la chitara? chitara electrica? pentru ?De moda? Pai, poate trebe sa cumperi un "gig bag" , sau un "hard chase" impermeabil si termostatat.

ceva tzoale adecvate , Basca cu LED-uri ca la Steve Vai , si mergi la un profesor de dans sa te invete sa te misti daca ai observat Steve Vai 80% face balet.

Si sa mergi la cineva care sa-ti spuna cinstit daca are rost sa te omori cu chitara.Dar de hobby e OK.Alti colectioneaza timbre , insecte, frunze,pietricele

Apoi ati angajezi un chitarist care stie sa cante iar tu faci show LOL ,LOL ,LOL^3

 

NU AI NEVOIE DE NIMIC , INVATA SA CANTI ,...ai nevoie numai maini bune , simt ritmic , talent, auz muzical ,niste cunostinte muzicale de baza ,peste un timp se va vedea si singur daca poti sa canti sau nu .

 

Sa canti la chitara electrica la "rece"!!!!! , trebuie sa poti canta absolut totul neamplificat , nici macar cu casca la inceput , fara distorsiuni , numai scandura cu sarmele.

 

Dupa ce poti sa canti la rece treci la electric clean , se mai schimba un pic treaba si in cateva luni trebuie sa te adaptezi ( sunt avantaje si dezavantaje) .Apoi cand merge de doamne ajuta poati trece la chitara distorsionata, sa studiezi estomparea si powerchord-urile .

 

neurmand aceasta cale nu ai cum sa inveti sa canti .

 

asa ca pentru control dupa exercitii la rece te poti inregistra cu microfon ( nu cu dozele prin line/in) ca sa vezi unde ai probleme.Doar ca daca nu ai un profesor bun care sa te indrume , nu stii ca ai probleme !!

 

Sa presupunem ca stii sa canti , bine.La ce-ti trebuie statie? Unde canti ? cat de mare este sala , cati spectatori incap ,club sau sala de spectacole, sau de dans ,?

 

Intreaba mai bine cine unde canta cu statia din "dotare" , acasa sa canti lu bunica nu stiu daca trebe statie.si asa n-o intereseaza.

 

am uitat sa amintesc , sa inveti muzica , game, etc ...dar si piese sa inveti , de toate ..tango ,vals, rumba lenta, folclor, trebuie sa poti acompania dupa auz tot ce se poate, cat mai multe genuri si stiluri , dupa exercitiile de tehnica si cele muzicale ,te pui si tot ce vine la un post de radio incerci sa acompaniezi.,,sa0ti dezvolti auzul..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cred ca trebuie facut si un Thret oficial al "Ce sa imi iau dupa ce mi-am luat chitara". Uitate la sectunea tehnica poate gasesti acolo. Eu spun ca daca vrei sa canti de acum pe scena e recomandat un amp, are si un sunet mult mai rafinat decat o boxa de calc sau o combina.

 

Desigur ar fi bine ca ampu' sa aiba si distorce pe el.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

+1 la karpi, zice bine.

 

Am avut si eu febra asta acum un an cand am dat de niste bani si am zis sa imi iau chitare fiindca din clasa a 9-a tot vroiam o chitara ok in locul reghinului mic din dotare care de la fretul 8 era impracticabil. M-am ales cu un stagg copie ovation, cu un epi std si cu un amp laney, scule de vreo 700e, "bune" pentru cineva care nu mai pusese mana pe chitara de 4 ani. Numai ca timpul a fost o mare problema, vin la ore criminale acasa, gen 22 si plec la 9 dimineata: tre sa termin o facultate, tre sa merg la munca si nici una nici alta nu au vreo tangenta cu muzica. Tot ce am castigat in anul asta nu tine de chitara, tine de muzica in general, am ascultat multa muzica ... ascultat asa pe bune nu doar audiat :), am incercat sa prind niste ritmuri si sa le reproduc pe chitara, mi-am mai antrenat urechea.

 

Sfatul meu de n00b e ca daca ai de gand si ai timp sa faci vreun lucru serios din asta atunci poti sa bagi bani si sa experimentezi cu echipament ok sau si mai bine: inainte ai putea sa te duci la cineva cu destule scule ca sa vezi ce ti s-ar potrivi, cred ca se gaseste aici pe forum cineva care sa te lase sa ii incerci "jucariile", sa vezi cum suna intr-un amp simplu, cum suna trecut si printr-un procesor, daca nu atunci n-are rost sa te agiti si iti ajung niste boxe decente si pentru nebunii un guitar rig pe un comp cu o placa de sunet decenta si ea ar trebui sa te satisfaca. Si strict la intrebarea ta, la inceput iti trebuie un amp. Presupunand ca deja stii sa canti ok la acustica ar trebui sa incepi sa iti pui problema sound-urilor mai cool dupa vreun an cand termini "acomodarea" cu electrica clean si distors si sa te indrepti spre niste procesoare, pedale etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Sunt la inceput de drum, desi cant pe clasica de 3 ani.

 

Mi-am luat electrica, strat-like. Stilul muzical abordat ar fi alternativ (Muse, Placebo, Smashing Pumpkins).

 

Sa zicem ca am un buget care nu-mi permite sa iau si amp si efecte deodata. Cu ce sa incep?

 

ia ghici?!?..efectele mai incolo...te pshi p ea de chitara dak nu ai amp...acu la bun...si dupaiaefecte..am gasit si nijte efecte ieftine....pedale... http://proguitar.ro/index.php?page=sub_dig...fecte%20chitara .....sper sa te ajute...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.