www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Live Fara Amp(Di Only)


the outsider
 Share

Recommended Posts

Salutare,

Deci dilema mea e urmatoarea,am facut ceva research online si totusi nu prea sunt convins 100%.

Ma indrept spre un setup stereo,acuma problema e ca nu as dori sa cumpar inca un head si inca un cabinet identic cu ce am acum.

Am pus ochii pe Behringer GI100 un DI cu speaker sim 4x12,bine am vazut si altele,dar sa spunem asa ca am pus ochii in general pe DI cu speaker sim.

Intrebarea e urmatoarea si se adreseaza doar celor care au testat asa ceva live pe scena(NU ACASA),ma intereseaza sa ies stereo din pedalboard si sa ma duc in doua DI-uri cu speaker sim si apoi direct in PA.

Este cineva care a facut chestia asta pana acum?

Ceva sfaturi?

 

Link to comment
Share on other sites

Uite eu am cantat cateva concerte cu acel dibox de la Behringer merge foarte bine. N-am avut ce baga de vina mai ales ca second il iei pe la 60 ron. Stereo n-am cantat inca cu ea dar nu are de ce sa nu mearga. Important e sa pui niste baterii bune

Un singur lucru e ca nu ai backline.

De ce nu iesi cu un canal in amplificator iar cu celalalt in dibox?

Edited by baltazar181
Link to comment
Share on other sites

Mai ales daca il legi dupa pedale nu ai nevoie de boost de 20db ba din contra in unele cazuri e nevoie de atenuare.

Intr-un timp am folosit foarte mult cand am avut amplificatorul stricat, si de atunci la fiecare concert il car cu mine in caz ca se intampla ceva cu ampliful(am mai patit). E foarte robust nu-l poti distruge.

De exemplu la acest concert mi s-a stricat ampul si am fost nevoit sa-l folosesc

Link to comment
Share on other sites

Suna destul de ok,pe inregistrare.eu ma gandesc sa iau doua,pt stereo,acuma si ala  mooer are avantajul ca are alimentare,astea nu au,dar simularea aia de 4x12 ma incanta mai tare decat mooer.

Nu stiu ce sa zic,mi ar place o comparatie intre cele doua,dar nu gasesc nimic pe net.

Link to comment
Share on other sites

Uite daca folosesti behringerul trebuie sa schimbi bateria odata la 3 luni. Nu e mare lucru. Mai bine ii pe baterie decat pe alimentare ca poate pe alimentare iti baga ceva zgomot dar pe baterie 100% nu are

la asta ma gandeam sa stii,oare de ce nu i-au pus alimentare?

Link to comment
Share on other sites

Desi nu le-am testat personal, poate te ajuta cu ceva. O alternativa la cele de mai sus ar putea fi asta: http://hughes-and-kettner.com/products/redbox-5/

7190489_800.jpg

E varianta la care ma oprisem eu dupa o destul de lunga documentare. Ce-i drept eu cautam o solutie pentru un amp pe lampi, nu voiam sa ies direct din pedalier in mixer, dar multa lume o foloseste si pentru asta si comentariile pe net sunt pozitive.

Alte variante pot fi Palmer-urile, astea fiind ceva mai populare pe la noi: http://www.palmer-germany.com/mi/en/Speaker-Simulators.htm

Si vezi ca exista si DI box-uri stereo.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Desi nu le-am testat personal, poate te ajuta cu ceva. O alternativa la cele de mai sus ar putea fi asta: http://hughes-and-kettner.com/products/redbox-5/

 

7190489_800.jpg

 

E varianta la care ma oprisem eu dupa o destul de lunga documentare. Ce-i drept eu cautam o solutie pentru un amp pe lampi, nu voiam sa ies direct din pedalier in mixer, dar multa lume o foloseste si pentru asta si comentariile pe net sunt pozitive.

 

Alte variante pot fi Palmer-urile, astea fiind ceva mai populare pe la noi: http://www.palmer-germany.com/mi/en/Speaker-Simulators.htm

 

Si vezi ca exista si DI box-uri stereo.

Am cautat sincer dar nu am gasit stereo.

Link to comment
Share on other sites

Simularea de cabinet cred ca e un simplu filtru trece jos la ambele

Nu-i prea departe de adevăr. Behringer-ul pesemne e copie de H&K Red Box (un model mai simplu, nu cel de mai sus), iar răspunsul în frecvență se pare că arată așa:

 

behringer_ultra-g_sim-on.png

 

Despre limitările cabsim-urilor analogice am tot vorbit.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

di box stereo am gasit si eu

di box stereo cu speaker sim pt chitara nu gasesc

 

 

Link to comment
Share on other sites

@the outsider: Si ca mi-am adus aminte, vezi ca exista un model mai vechi de Red Box pe OLX. Nu o lua ca pe o recomandare pentru ca nu-l cunosc pe individ, stiu doar ca am vorbit eu cu el mai demult, avea mai multe bucati din acelasi model si se mai putea si discuta la pret. Am verificat acum, anuntul inca exista.

Link to comment
Share on other sites

@the outsider: Si ca mi-am adus aminte, vezi ca exista un model mai vechi de Red Box pe OLX. Nu o lua ca pe o recomandare pentru ca nu-l cunosc pe individ, stiu doar ca am vorbit eu cu el mai demult, avea mai multe bucati din acelasi model si se mai putea si discuta la pret. Am verificat acum, anuntul inca exista.

am verificat anuntul

sincer as vrea varianta asta mai noua red box 5,are mai multe controale,problema e ca am citit un reveiw ingrijorator 

 

"This is not a direct box to put between an instrument or a pedalboard and a PA or FOH system. It is made to go between a power amp and amp's cab, with another line out to go to the PA. This other line out has several cab simulation configurations. The idea is to eliminate the need to mic your guitar amp. Some combo amps don't have the built-in capacity to but a box like this directly between the power amp and speaker. My didn't, and when I tried running the RedBox directly from my pedal board to the PA the results were very unimpressive; only the tiniest improvement in sound. So I just kept it simple and went back to mic'ing the amp with an SM57, problem solved in the old-fashioned way."

 

 

"I've done quite a bit of testing with this concept:

1. Redbox-won't work, needs to have an amp plugged into it

2. Tech21-I've used the original/classic Sansamps for years and they sound absolutely killer. They're all analog, allow a lot of tone customization, are reasonably quiet. Their main drawback is no XLR output so you also need a direct box. 

3. Digital effects processors with cab simulated outputs-most of these aren't as satisfying. Somehow they seem to lack the body/presence of a real amp. Still, lots of pros use a POD or Vox or Boss simulator with good results so YMMV.

4. Preamps-I've used the Ethos and the Vtwin, both are pretty effective, although they do limit you to a certain sound (Dumble and Boogie respectively). 

5. Of course the ideal solution is the Axe-Fx, but that's two rackspaces and a LOT of money compared to the other solutions.

 

For my money, the old Sansamps are the best solution..."

Edited by the outsider
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic pentru ca n-am testat Red Box-ul. La polul opus exista si review-uri favorabile pentru ce te intereseaza pe tine, dar stii cum e cu review-urile, trebuie tratate cu rezerve indiferent ca sunt bune sau proaste:

"Pedal board direct to mixer

A standard direct box just doesn't cut it. I've been on a long quest to find a way to carry just my pedal board to church and plug in to the system without having to lug my amp as well. If you don't already know, most modulation pedals sound ok direct into the mix board through a standard di box but overdrive and distortion effects for some reason don't. When I explained my dilemma to the Sweetwater tech rep, he suggested the H&K Red Box. Best advice I've received in a long time! This little cab simulator works like a charm! Coupled with a Blackstar HT Boost for warmth and signal strength, it sounds like I have my tube amp with a mic placed in front."

http://www.sweetwater.com/store/detail/RedBox5/reviews

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic pentru ca n-am testat Red Box-ul. La polul opus exista si review-uri favorabile pentru ce te intereseaza pe tine, dar stii cum e cu review-urile, trebuie tratate cu rezerve indiferent ca sunt bune sau proaste:

 

"Pedal board direct to mixer

A standard direct box just doesn't cut it. I've been on a long quest to find a way to carry just my pedal board to church and plug in to the system without having to lug my amp as well. If you don't already know, most modulation pedals sound ok direct into the mix board through a standard di box but overdrive and distortion effects for some reason don't. When I explained my dilemma to the Sweetwater tech rep, he suggested the H&K Red Box. Best advice I've received in a long time! This little cab simulator works like a charm! Coupled with a Blackstar HT Boost for warmth and signal strength, it sounds like I have my tube amp with a mic placed in front."

 

http://www.sweetwater.com/store/detail/RedBox5/reviews

Da,spui bine,am citit acolo cativa tipi ies direct din pedalboard in redbox si apoi mixer,un tip a si specificat ca nu are amp deloc,si suna foarte bine.

Am vazut cateva review-uri cu aceasta chestie

http://www.thomann.de/ro/fender_micro_di.htm

 

si suna bine.

Link to comment
Share on other sites

Daca te hotarasti la Redbox 5, vezi ca il aduc cei de la Fly si e chiar mai ieftin decat la Thomann: http://magazinuldemuzica.ro/Hughes-Kettner-Redbox-5-_-66855.html

Si daca tot esti din Iasi roaga-i sa-l aduca fara comanda ferma, il probezi si te hotarasti dup-aia daca il iei sau nu (nu mai stiu daca returul e valabil si pentru produsele care nu sunt pe stoc). Daca sunt baieti de treaba ar trebui sa va intelegeti. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Deci dilema mea e urmatoarea,am facut ceva research online si totusi nu prea sunt convins 100%.

Ma indrept spre un setup stereo,acuma problema e ca nu as dori sa cumpar inca un head si inca un cabinet identic cu ce am acum.

Am pus ochii pe Behringer GI100 un DI cu speaker sim 4x12,bine am vazut si altele,dar sa spunem asa ca am pus ochii in general pe DI cu speaker sim.

Intrebarea e urmatoarea si se adreseaza doar celor care au testat asa ceva live pe scena(NU ACASA),ma intereseaza sa ies stereo din pedalboard si sa ma duc in doua DI-uri cu speaker sim si apoi direct in PA.

Este cineva care a facut chestia asta pana acum?

Ceva sfaturi?

Deci , vorbim .".Pedalier " ---> PA

 

Avand in vedere ca un PA serios trebuie sa aiba difuri de medii ( nu tweetere  cu driver de 2" !)  nu este nici o problema ...PA-ul are crossover ..mixeristul poate sa separe   pe cel putin trei frecvente  cu reglaj separat al nivelelor .

 

Boxele de Bass si sub nu strica soundul de chitara , ce strica ar fi "tweeter"-ele ce au o banda de frecventa  restransa plus rezonante etc ...de obicei  de pe la 3K la   max 12KHz unde practic nu mai ai "chitara " ( respectiv nu trebuie sa ai chitara caci doar murdareste si acopera alte surse amplificate )   chitara trebuie sa fie intre 150Hz -2KHz  in acest interval faci "formarea soundului" ce pica inplaja difurilor de medii . .

 

in diagrama Bode postata de @FiveseveN  urca pana la 5KHz  ce ar fi OK ptr un doublesix strumming .

 

http://www.retrokingamps.com/speakers2.htm

 

in link ai diagrama unui dif de chitara ..se vede ca la 150Hz produce cam 97dB  si pe la 5KHz pica iarasi la 97dB

varful/palierul  de 105dB il are intre 2KHz <>4K Hz zona in care  probabil trebuie redus din EQ  in functie de sound /tip-chitara .

Cam toate difurile de medii au aceasta banda de trecere eventual nu au acea "adancitura " pe la 1,5KHz dar care se poate realiza din EQ ...http://speakeraddict.com/media/catalog/product/cache/1/image/1800x/040ec09b1e35df139433887a97daa66f/e/m/eminence-beta-8a-8-midrangepa-driver-replacement-speaker-8.jpg

 

Sfatul utilizarii filtrelor active este sa nu "amplifici " ci doar sa tai ( reduci" benzi de frecventa) ptr a preveni distorsiunile ..si in cazul instrumentelor ( nu doar in cazul puristilor  HiFi-sti.  care jura pe tub si EQ pasiv)

 

 

Deci soundul va iesi tot din difuzor doar ca nu-l duci in "sweetspot "  va suna putin altfel decat boxa amplifului de chitara in overdrive ...va suna apropiat cu ce poti din pedalboard direct in Line In ..al placii de sunet+PC  sau alt recorder ..

 

 

Aceiasi filtru il ai in mai toate procesoarele , multe au si optiunea de semnal stereo ptr PA ,,deci nu ai avea nevoie de "cutia rosie " ..doar daca ai stompbox train   pe iesire ai nevoie de limitarea  banzii la 150Hz - 2KHz .In procesoare ai doua trei EQ-uri ..pe intrare ,limitator de joase cu frecventa de 'incepere ' reglabila , EQ  pe efect , pe compresor pe distors , global cabsim ..pe iesire , noise gate cu cabsim etc in functie de complexitate , unele au si compresoare multiband . apoi .."buffer"  adaptor ptr "line out " deci "red box " ar fi integrat in procesor ..

 

In rest mixeristul are si el EQ semiparametric pe canalele si face sound ptr . chitara si mai taie inaltele si el dar si  joasele ( are macar un buton de limitat basii pe canale ).

 

Dar nu prea are efect "stereo-ul " pe PA  , efectul stereo se simte pe axa centrala intre cele doua "boxe" la 1/3 al  distanttei dintre boxe . Deci doar cativa spectatori in centru la 1/3 din distanta L <> R vor auzi ceva efect spatial .

 

Efectul spatial conteaza doar ptr chitarist pe scena ( nici colegii nu aud stereo ) ca sa aiba in jurul sau  soundul obisnuit /dorit ca si control/feeling ,soundul ce-l inspira astfel sa cante  lejer aerisit  sa nu "umple spatiile "  cu shredding din cauza ca simte ca ceva "nu suna "  , Este OK  si ptr  inregistrarea stereo ca apoi  in urma unei postprocesari la mixare se poate pune in evidenta efectul spatial ptr un DVD ...sau sa zicem o transmisie directa Radio sau TV 

 

Dar daca mixerul are posibilitati ( mixer si mixerist  al controlului pe scena )  i-ti poate pune doua boxe de control  ( sau trei ..pana la 5 boxe pana la  cinci canale )in care sa-ti  auzi /savurezi soundul   ...(cum vezi in unele concerte cu Steve Vai  ..are dou canale in spate si trei in fata sa ..si nu prea iese din "cercul magic "  cand vrea sa simta feelingul soundurilor spatiale etc ...)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu am un palmer, care e similar cu un sansamp. E mono however, dar nu vad de ce n-ar merge sa bagi doua in stereo, cu conditia sa splitui semnalul pe undeva inaintea lor. Primeste foarte bine pedale in fata lui, de la wah, pana la od-uri si mai stiu eu ce. Good thing, are iesire de casti in paralel (desi n-are control de volum pe iesire de casti), de-ti poti baga in-ear pentru control. 

 

Partea proasta e ca se aude sec, nu iti da senzatia aia de amp-in-the-room. Cum au zis si baietii mai sus, e doar un filtru ce mimeaza raspunsul de frecvente de la un cab.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa fac un rig stereo fara sa fie nevoie sa cumpar inca un head si cabinet identic cu ce am acuma,sau ceva cat de cat asemanator si nici sa car cu mine atata mobila.

Maine revin cu detalii,ajunge Behringer GI100 si o sa fac cateva teste.

Edited by the outsider
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.