www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Clapa / Orga Pentru Copil


tatic_distrat
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

As fi interesat sa cumpar copilului meu o clapa sau orga... pianina, nu cunosc exact denumirile.

Ideea este ca are 6 ani, si de un an si ceva merge la pian. Instrumentele ce le am acasa nu o prea ajuta sa repete partiturile corect... in sensul ca nu poate folosi ambele maini pentru anumite partituri si le invata separat.

 

Ce instrument de acest fel imi recomandati cu mai multe octave ...? Dar nu pianine de ... sute, mii de euro...

Am gasit pe un site asa ceva : Yamaha PSR-F50 sub 500 ron. Ce parere aveti ?

Ma puteti ajuta cu exemple ?

 

Va multumesc,

Edited by tatic_distrat
Link to comment
Share on other sites

In studiul pianului miinile se invata separat. Abia dupa ce miinile pot executa acceptabil partiturile se trece la "asamblare", activitate care pune deseori probleme specifice. Nu e cazul sa va faceti probleme, pina la "independenta miinilor" vor trece ani multi de studiu.

 

Intervin doar pentru a va ruga sa-i cumparati copilului o claviatura "normala", nu din cele cu clape mici. Va va multumi daca va fi cazul peste ani. Iarasi, in opinia mea la inceputul studiului instrumentului clapa grea (weighted) nu clapa de orga (hammerfall). Argumentul cu miinile mici are relevanta zero.

Daca puteti sa cumparati o "orga" sau mai bine si mai profitabil pe termen lung un pian digital cu cel putin 6 octave copilul are asigurat un instrument pentru 4-5 ani de-aici inainte. Unele au difuzoare incorporate si-ati scapat de-o grija, altele n-au dar pot fi redate de orice amplificator de-acasa.

Edited by Posho
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns,

Ideea pentru faptul ca foloseste pe rand mainile este din cauza ca, foloseste pentru exersat pian de jucarie ...

Imi puteti recomanda un pian digital cu cel putin 6 octave ?

Nu o fac instrumentist ... doar imi doresc sa aiba acasa un instrument cat de cat corect pe care sa poata exersa.

Yamaha PSR-F50 - este un instrument cu clape mici ?

 

Multumesc din nou,

Link to comment
Share on other sites

Pentru putin insa ma tem ca nu va pot indruma in cunostinta de cauza. Nu cunosc Yamaha PSR-F50, imi pare rau.

Poate ca daca e doar la nivel de joaca puteti merge pe ea (mie asa ceva chiar imi pare o jucarie insa e doar opinia mea) dar v-as sugera sa alegeti  cel putin http://esound.ro/clape/piane-digitale/yamaha-np31-pian-digital-portabil.html, instrument cu care va putea cinta multi ani de-aici incolo.

 

Incercati sa vedeti cit mai multe instrumente, testati si piata second hand, e posibil sa gasiti un instrument bun in stare foarte buna la pret mai jos.

Edited by Posho
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu. Mie firma aceea imi e suspecta din prima. V-as sfatui sa ignorati Medelli, Delson si alte prastii.

Asa pe fuga pianul acela va fi sunind a pian dar e un cvasi pian (daca ascultati cu atentie se simte o perfect idioata (si ieftina) ignorare in masa a tranzientilor (astia conteaza enorm in diferentierea unui sunet de pian bun de un sunet de instrument de caldararie).

Claviatura va fi scriind ca e hammer action (ce trebuie adica) insa pina nu pun mina pe ea imi pastrez scepticismul cu privire la oricare produs Medelli. Mergeti intr-un magazin de instrumente muzicale si probati citeva. Diferenta e lesne sesizabila. Personal as opta pentru Yamaha aceea sau una de 88 de clape. Sau un Roland/Casio/Korg similar.

 

Un sfat: nu va luati dupa faptul ca un instrument are multe butoane. La tehnologia de calcul de azi si la cea de miine orice drimba bagata intr-un computer va putea sa sune de parca a fost facuta de Steinway & Sons.

Edited by Posho
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Buna, revin in topic, dar si cu scuzele de rigoare :)

M-am recalibrate sa spunem, si am zis sa maresc bugetul, care totusi nu as dori sa depaseasca 2000 ron.

Mi s-a mai recomandat un roland f 20, dar pretul acestuia este de aprox 600 euro, ceea ce consider ca e cam mult. Dar de pe net, instrumentul il consider extraordinar.

Imi puteti recomanda ceva asemanator, dar pana in 2000 ron ?

 

Mi s-a mai recomandat ceva second hand, un roland hp 2700, cam de 1600 ron. Ce parere aveti ?

Multumesc din nou.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am vazut ceva Casio in zona aia de 2000 de ron, la mcmusic, pare a fi decent. Eu am o yamaha veche psr e413 de la senia, casio-ul pare a fi net superior ca si clapa. Nimic din ce am vazut electronic nu se compara cu pianina mea in schimb... E adevarat ca nu am testat echipamente peste 1000 de eur.

Profesorul de muzica nu a dat recomandari de minim/mediu?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.