www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Wolf Tone? Cum Pot Fixa Chestia Asta?


Nadgobum
 Share

Recommended Posts

https://soundcloud.com/mbog/voice00002

 

0-17 coarda B

17-20 coarda E

20+ coarda G

 

Suna oribil pe high gain si nu stiu ce sa ii fac.

Aparent fenomenul se numeste wolf tone si are mai multe cauze.

Mi-a fost recomandat sa cobor dozele si a ajutat dar problema nu a disparut, chiar daca le-am cobarat pana la nivelul pickguard-ului.

Am mai incercat sa scot arcurile si sa blochez bridge-ul dar degeaba.

Vreo idee?

 

2012 HSS strat prin Blackstar HT1R.

Link to comment
Share on other sites

https://soundcloud.com/mbog/voice00002

 

0-17 coarda B

17-20 coarda E

20+ coarda G

 

Suna oribil pe high gain si nu stiu ce sa ii fac.

Aparent fenomenul se numeste wolf tone si are mai multe cauze.

Mi-a fost recomandat sa cobor dozele si a ajutat dar problema nu a disparut, chiar daca le-am cobarat pana la nivelul pickguard-ului.

Am mai incercat sa scot arcurile si sa blochez bridge-ul dar degeaba.

Vreo idee?

 

2012 HSS strat prin Blackstar HT1R.

 

 

Ce corzi ai si de cand?

Alta intrebare,intonatia e facuta , daca sunt corzile noi?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am eu o idee. Leaga un elastic de par (strans) imediat dupa nut. 

Sau pune niste burete in spatele nutului cat sa fie un fel de string damper pentru headstock. 

 

Cand ciocanesti in grif, si apoi in corp, suna cam la fel ? ca interval/pitch ma refer.

 

String damperul nu a avut niciun efect.

 

Nu inteleg la ce te referi cu ciocanitul, sunetul pe care il scoate lemnul cand bat in el sau ce?

Ce corzi ai si de cand?

Alta intrebare,intonatia e facuta , daca sunt corzile noi?

 

Folosesc fender 3250L (009-042) si cred ca au cam 6 luni dar suna asa si inainte (folosesc numai din astea).

 

Intonatia e destul de ok, actiunea e de 2.5mm/2mm bass/treble la fretul 12. Distanta dintre corzi si doze era cam de 3-4 mm inainte, acum le-am coborat pe la 5-6 si e mai bine.

Edited by Nadgobum
Link to comment
Share on other sites

String damperul nu a avut niciun efect.

 

Nu inteleg la ce te referi cu ciocanitul, sunetul pe care il scoate lemnul cand bat in el sau ce?

 

Folosesc fender 3250L (009-042) si cred ca au cam 6 luni dar suna asa si inainte (folosesc numai din astea).

 

Intonatia e destul de ok, actiunea e de 2.5mm/2mm bass/treble la fretul 12. Distanta dintre corzi si doze era cam de 3-4 mm inainte, acum le-am coborat pe la 5-6 si e mai bine.

 

Hmmm...si ai incercat si alte corzi in afara de alea(ca brand)?

Sunt chiar curios. Sau suna asa inainte si sa schimbi corzile...E ciudat, ca e un flutter destul de shakeuit ca un vibrato , de parca e o combinatie de corzi proaste cu taste uzate...si nu e cazul.

 

Raman doar corzile (dupa mine), sa incerci alt brand.

Link to comment
Share on other sites

De obicei fenomenul asta apare ca chitarile tip strat din cauza dozelor neck si middle cu magneti alnico 5 daca sunt reglate prea aproape de corzi, fiint foare puternici acesti magneti obtureaza putin vibratia corzilor si dau niste efecte ciudate. la tine daca zici ca le-ai coborat la 5 mm nu cred ca e cazul. Fender construieste dozele dupa modelul anilor 50, 60, 70 cand coarda G era matisata si avea semnal destul de slab, de aceea magnetul aferent era ridicat mult mai sus decat ceilalti (impreuna cu magnetul corzii D). DiMarzio au remediat in ultima vreme aceasta problema http://www.dimarzio.com/pickups/strat/hum-canceling-strat/injector-neck

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

De obicei fenomenul asta apare ca chitarile tip strat din cauza dozelor neck si middle cu magneti alnico 5 daca sunt reglate prea aproape de corzi,

 

Fenomenul acesta este destul de bland oricum, nu e cazul aici, daca ma intrebi pe mine.

 

Nu are legatura, intr-un mod ASA exagerat. Ori are el niste doze mai nasoale nimerite, ori are legatura cu brandul corzilor.

Link to comment
Share on other sites

Fenomenul acesta este destul de bland oricum, nu e cazul aici, daca ma intrebi pe mine.

 

Nu are legatura, intr-un mod ASA exagerat. Ori are el niste doze mai nasoale nimerite, ori are legatura cu brandul corzilor.

Am avut un pachet de corzi tot fender dar de 010-046 la indemana, asa ca le-am schimbat si e aceeasi chestie. Cred ca imi ramane doar sa schimb brandul.

Link to comment
Share on other sites

https://soundcloud.com/mbog/voice00002

 

0-17 coarda B

17-20 coarda E

20+ coarda G

 

Suna oribil pe high gain si nu stiu ce sa ii fac.

Aparent fenomenul se numeste wolf tone si are mai multe cauze.

Mi-a fost recomandat sa cobor dozele si a ajutat dar problema nu a disparut, chiar daca le-am cobarat pana la nivelul pickguard-ului.

Am mai incercat sa scot arcurile si sa blochez bridge-ul dar degeaba.

Vreo idee?

 

2012 HSS strat prin Blackstar HT1R.

Wolf tone ?? interesant prima data aud despre aceasta denumire .

 

Este pulsatie datorita Intermodulatiei .

 

Cauza poate fi din multe surse .

 

Ce distors ai ?  cum este alimentat ...tensiunea de alimentare "nefiltrata " poate sa interactioneze cu sunetele chitarei rezultand pulsatia respectiva ..

 

Distorsul si el face asa ceva tot din cauze ca in canalul de sunet ajunge si alt semnal probabil din alimentare , dar si doar  distorsul singur poate produce   armonice ce sa interactioneze cu sunetul de baza ...deci depinde de distors  "cata intermodulatie  baga "..

.

 

Totusi la tine  pare de la  alimentarea  circuitului .

 

Blackstar HT1R  este alimentat de la retea ? daca da cred ca nu are filtrarea prea buna ...50Hz si 100 Hz apare in calea de semnal si se amesteca cu semnalul util rezultand pulsatia ....acest lucru apare la multe amplifuri ...in jurul notei G este lenta dar mai adanca pulsatia iar cum te departezi de G va deveni mai deasa pulsatia dar cu amplitudine mai mica ...G pe coarda E6    precum si cu chitara bas face aceste figuiri ..

 

Corzile nu au nimic cu acest fenomen ...doar  ca si precautie , cum ti-sa spus  ,sa amortizezi corzile  libere sa le estompezi caci produc acelasi efect ...de IMD intre corzi ..si omoara un sunet de pe coarda "activa "...vezi cum pun degetul chitaristi pe corzile libere daca vor sa sune curat si lung un ton de pre o coarda ....

 

In distors  baban se produc armonice muulte iar acestea se intermoduleaza atat intre ele cat si cu alte frecvente ....

In cazul tau este suspect ampliful /filtrajul , calitatea circuitului  de distors  ...dar cam cu orice distors la gradul mare al efectului apare pulsatie ...in functie de circuit .

 

Distorsurile  diferile ...au un filtru trece sus ( taie din bas) pe intrare  deoarece basii se amesteca cel mai  rau si duc la pulsatie mare , apoi pe iesire au filtru trece banda sa taie din prea multele armonice inalte ...

in functie de fabricant si de calitatea pieselor poti avea asemenea pulsatii care fin suna OK dar prea proeminent i-ti strica sunetuul ...etc

 

 

porti incerca sa reduci din "bas"  cred ca s-ar reduce din adancimea pulsatiei ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Wolf tone ?? interesant prima data aud despre aceasta denumire .

 

Este pulsatie datorita Intermodulatiei .

 

Cauza poate fi din multe surse .

 

Ce distors ai ?  cum este alimentat ...tensiunea de alimentare "nefiltrata " poate sa interactioneze cu sunetele chitarei rezultand pulsatia respectiva ..

 

Distorsul si el face asa ceva tot din cauze ca in canalul de sunet ajunge si alt semnal probabil din alimentare , dar si doar  distorsul singur poate produce   armonice ce sa interactioneze cu sunetul de baza ...deci depinde de distors  "cata intermodulatie  baga "..

.

 

Totusi la tine  pare de la  alimentarea  circuitului .

 

Blackstar HT1R  este alimentat de la retea ? daca da cred ca nu are filtrarea prea buna ...50Hz si 100 Hz apare in calea de semnal si se amesteca cu semnalul util rezultand pulsatia ....acest lucru apare la multe amplifuri ...in jurul notei G este lenta dar mai adanca pulsatia iar cum te departezi de G va deveni mai deasa pulsatia dar cu amplitudine mai mica ...G pe coarda E6    precum si cu chitara bas face aceste figuiri ..

 

Corzile nu au nimic cu acest fenomen ...doar  ca si precautie , cum ti-sa spus  ,sa amortizezi corzile  libere sa le estompezi caci produc acelasi efect ...de IMD intre corzi ..si omoara un sunet de pe coarda "activa "...vezi cum pun degetul chitaristi pe corzile libere daca vor sa sune curat si lung un ton de pre o coarda ....

 

In distors  baban se produc armonice muulte iar acestea se intermoduleaza atat intre ele cat si cu alte frecvente ....

In cazul tau este suspect ampliful /filtrajul , calitatea circuitului  de distors  ...dar cam cu orice distors la gradul mare al efectului apare pulsatie ...in functie de circuit .

 

Distorsurile  diferile ...au un filtru trece sus ( taie din bas) pe intrare  deoarece basii se amesteca cel mai  rau si duc la pulsatie mare , apoi pe iesire au filtru trece banda sa taie din prea multele armonice inalte ...

in functie de fabricant si de calitatea pieselor poti avea asemenea pulsatii care fin suna OK dar prea proeminent i-ti strica sunetuul ...etc

 

 

porti incerca sa reduci din "bas"  cred ca s-ar reduce din adancimea pulsatiei ...

 

Folosesc doar Gain-ul si canalul de overdrive din amp.

 

Si problema asta apare in jurul fretului 12 pe corzile E G si D (pe G fiind mai pronuntata).

 

Sa scot din bass nu pot pentru ca ampul are un singur buton pentru EQ care pare ca afecteaza in cea mai mare parte midul.

 

Ce altceva pot sa fac?

Ai incercat cu alta chitara prin setup-ul actual?

 

Am sa incerc imediat ce ma intorc in Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Schimba corzile, dupa 6 luni e clar ca sunt moarte. Si foloseste vibrato cand tii note mai lungi, e cheia succesuluiTM.

Corzile ca si " stare " nu au nimic de a face cu efectul acesta .

Folosesc doar Gain-ul si canalul de overdrive din amp.

 

Si problema asta apare in jurul fretului 12 pe corzile E G si D (pe G fiind mai pronuntata).

 

Sa scot din bass nu pot pentru ca ampul are un singur buton pentru EQ care pare ca afecteaza in cea mai mare parte midul.

 

Ce altceva pot sa fac?

 

 

Am incercat azi  ...gain la maxim , distors la maxim ....gate la  maxim

 

asa cu singlecoil Strat ...dozele captau brum din zona ( cabluri retea , adaptoare cu traf .. etc )

 

acest zgomot cat si fasaitul de la preamp la maxim nu se auzea din cauza gate-ului ....dar  la "cantat "   pe anumite tonuri apare exact acelasi efect ca si la tine ...

 

Deci ..zgomot retea "brum"  50Hz , eventual tu ai si 100Hz filtrare slabuta din redresorul din  amplif ...cu cat dai volumul mai tare va cadea tensiunea se "golesc" condensatoarele de filtraj si apare un "riplu" de brum "mare " pana la 30% din tensiunea de alimentare !! ( in caz extrem  ) ce se amesteca rau cu tonul si da pulsatie ...dar cauzeaza si brum/hum auzibil ...ca un marait ..din dif ...dar !!!  se aude clar nuymai in difuri ce redau bine 50 si 100Hz   altfel e un "gajait .." sub ton ....etc ...

deci atentie ...cand NU canti consumul de curent este minim ...cand canti      in fortaj consumul de curent din " condensatorul filtru "  este masxim si scade tensiunea cu "Radical din 2"  cam 30%  deci vei avea in anumite momente un riplu de brum cu adancimea de 30% din tensiunea anodica ...ce nu mai este tensiune  continua ci pulsatorie ...ce se "suprapune "  peste  semnalul amplificat ...nivelul acestui riplu   depinde de consumul momentan ...acestea se amesteca cu semnalul si in functie de frecventa tonului va aparea o pulsatie mai lenta sau mai rapida ...IMD  intermodulatie ...cine are in pedala Ring Effect ...este acelasi lucru ...doar ca acolo poti regla frecventa cu care sa intermodulezi tonul tau ... intr-o plaja larga

 

ce poti sa faci ...  sa  faci sa nu ai " brum " ...am comutat pe  dozele  1+2  efectul s-a redus mult de tot ...deoarece brumul a fost mult atenuat .

 

cu cat ai gain mai mare si distors mai mare   efectul poate fi mai "adanc"

 

Cu alta chitara cu humbucker apare efectul dar mai redus

 

In fiunctie de amplitudinea semnalului din chitara la fe se schimba efectul ...adica amplitudine mare fara brum cules mare ...humbucker ..

 

Reglezi atent nivelurile de gain si distors  alegi cabsim cu bas  mai redus oricum prea mult bas strica si nu este OK  doar singur daca canti suna cumva in trupa  BT sau live nu mai suna nicicum ..

 

Oricum nu te prea  deranjeaza   la cantat ...cateva sunete pot sa se "innece" dar nu-i sfarsitul lumii ...si la amplifuri mari se intampla pe scena ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

'

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am avut ocazia sa cant undeva la munte la o cabana izolata unde nu exista nici o sursa de curent alternativ pe o raza de nu stiu cati km. Cabana avea toate electrocasnicele adaptate la curent continuu produs de 2 panouri fotovoltaice, nu folosea invertor. Ne-am prostit pe un amp portabil pe baterii si cateva pedale tot pe baterii. E incredibila diferenta si cate "kilograme" de gain in plus poti da fara sa ai nici un brum pe singlecoil, au disparut toate si fasait si hiss, tot. Mare diferenta in orice caz!

Edited by alinu_tau
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.