www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Copie Blackmachine China + Amp Blackstar Fly3 Mini


CiocanelBloodyCIocanel
 Share

Recommended Posts

Deci, voiam un solid body (telecasteru l-am dat).

 

Am gasit chestia asta la 1049 de kuai si am zis, de ce nu.

 

Are taste mai babane decat telecasterul.

Actiunea e cam mare, dar imi place in rest.

Trebuie sa-i iau corzi noi si sa subtiez putin nut-ul ca altfel nu prea merge din cate vad. Posibil ca va fi nevoie sa desurubez si grifu.

Tonu de clean imi place iar

hardeware-ul (bridge, tunere) e super OK.

 

Are scale de 25.5, de fender, asa ca nu prea stiu ce corzi sa-i pun, ei au trimis-o cu gg dd aaa e

which si weird, dar la cum am acordat-o, permite niste disonante ca de harpa ca poti tine barre.

 

Video-ul e out of the box... Are un acordaj ciudat acum ca au trimis-o cu corzi de la 0.20 in sus si am acordat-o dupa... ureche, ceva gen open d minor 9.

 

 

Amplificatorul Blackstar fly 3 mini e cel mai ***** amp de casa. Are si reverb (delay) si gain cremos. N-are coaie de metale, dar cu un proc/pedalute... n-ai probleme. Bateriile tin mult.

 

post-5012-0-90910900-1439202832_thumb.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Headstock-ul e demn de Grosmann...

Headstockul e copie Blackmachine...

 

 

 

din poza arata bine :D dar ma sacaie cheitele alea....nu au fost montate paralel,sau au cam dat baetii fail la gaurirea in dunga a celor 8 sloturi? sau...ambele?

Nu vad nimic in nreregula cu cheitele? chitara sta acordata...

 

La capitolul finisaj si alte chestii curcubeu nu am intrat in detalii ca nu are rost... 1049 de kuai inseamna cam 700 de lei.

Toate capacele din lemn sunt nefinisate, nut-ul e pus direct, fara reglaj, bridge-ul era nereglat etc. dar cine se mai plange de astea la chitare sub 500 euro?

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Ai pasiuni bizare. Pe de altă parte, dacă îți place să experimentezi și să repari, experiența ta (pe care ne-o comunici și nouă) e foarte utilă. 

Partea proasta e ca uneori sunt prea optimist... la asta e mult rau de lucru si am mai descoperit azi niste minusuri...

 

Mai am o acustica misto - o s-o postez in curand - la aia nu a trebuit decat sa reduc din bridge putin - super smechera acu :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cheita 4 parca nu este in aceeasi linie cu restul, cred ca la asta s-a referit.

m-am uitat la ea, nu prea e... dar se refera la faptul ca nu vin paralele cu punctul de plecare din bridge, ceea ce devine o problema ca trage de nut intr-o parte ( toate deplasate f. putin, dar sunt multe). Blackmachine le face perfect drepte.

m-am uitat la ea, nu prea e... dar se refera la faptul ca nu vin paralele cu punctul de plecare din bridge, ceea ce devine o problema ca trage de nut intr-o parte ( toate deplasate f. putin, dar sunt multe). Blackmachine le face perfect drepte.

 

 

Problema cea mai mare e cam un backbow... :death:

Link to comment
Share on other sites

ma refeream la cheita nr 4,ca e "rasucita",oricum ,sa ai grija la modul in care o "depozitezi" - nu stiu daca rezista foarte bine headstockul la o cazatura 

 

legat de backbow,daca desfaci trussrodul putin,in maxim cateva zile se "aseaza" de la tensiunea corzilor 

gatul din cate bucati e? 1?

Link to comment
Share on other sites

ma refeream la cheita nr 4,ca e "rasucita",oricum ,sa ai grija la modul in care o "depozitezi" - nu stiu daca rezista foarte bine headstockul la o cazatura 

 

legat de backbow,daca desfaci trussrodul putin,in maxim cateva zile se "aseaza" de la tensiunea corzilor 

gatul din cate bucati e? 1?

pare a fi dintr-o bucata. am miscat si de trussrod. se pare ca e si de la taste... mai am de 'dat jos' din prima tasta (acu stau cu capo) si sa-i refac lipitura de ground pe bridge, momentan i-am legat pe-afara ceva ca mi-e sila sa desfac bridge-ul...

 

Intre timp i-am gasit acordaj - BEADGBea

 

Dar nu ajung cu 0.10 la A. se rupe la G... sol si ceva...

Tre ceva mai subtirel...

 

Mai vazusem ceva interesant... cBEADGBe cu una inalta deasupra, ca la banjo...

Link to comment
Share on other sites

si-a revenit cu sau fara corzi puse? pune-i corzile si cant-o cateva ore,daca ramane drept nu trebuie sa ii faci nimic,daca se curbeaza de la corzi - inseamna ca trebuie "dat inapoi" putin

la ibanezul meu,am desfacut corzile cat sa nu fie tensiune uriasa pe neck,am reglat trussorodul cat a trebuit (vroiam drept,dar pt asta trebuia sa ii bag putin de backbow) - am pus corzile,acordat,cantat si aia a fost,a ramas cum a trebuit fara alte ajustari

 

ca un sfat,niciodata sa nu strangeti surube si piulite (aka trussrod,mounting studs si altele) cand pe ele actioneaza diferite forte - uzura e mult mai mare fata de situatia cand nu "apasa" nimic pe piese

- poate o sa sara unii sa spuna ca nu e nicio problema sa faci asta; momentan s-ar putea sa nu fie,dar nu stii cand cedeaza ceva din cauza ca le-a fost lene de o acordare in plus ce dureaza 2 minute 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.