www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Lemn Cabinet


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Coada de randunica e altceva, putin mai greu de facut. Ceea ce numesc americanii plywood, la noi se gaseste sub denumirea de panel? PAL-ul arata ca rumegus presat, nu? Sau ma insel?

Vezi ca găsești panouri din sipci de brad lipite, si cu furnir technic pe ambele fețe la holver
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu recomand panel pt lucrari mai "sofisticate" cum ar fi un cabinet in cazul in care se doreste un finish gen oglinda - de ce? pt ca este acoperit cu un furnir subtire care nu rezista la slefuiri repetate- ai facut o greseala,s-a dus..... daca e acoperit cu tolex,vinilin ,piele eco etc etc e perfect,altfel recomand lemn masiv :)

 

oricum,nu arata rau :D fa-i o mostra de sunet

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vad ca ai pus in roaba ce ti-a ramas de la cabinet :)

Felicitari si tie si unchiului! Ai incercat si la putere mare ca sa vezi eventuale vibratii nedorite?

Mai tre' sa personalizezi cabinetul, fa-i un logo, ceva ...

 

Am incercat! Se comporta ok. Nu stiu chiar ce logo sa ii fac. Mie imi place asa, sa aibe aspectul de artizanal! :)

Bravo!!! Dar la urmatorul cabinet sa selectezi lemne fara noduri .

 

Baietii de la Holver aveau ce imi trebuia mie, insa nu aveam eu atata buget si din pacate, singurul lemn pe care l-am gasit, conform planurilor mele, a fost o scandura de 2500x600x18, parca, in folie, de duzina, bineinteles, de la Dedeman, care a si venit cu minunatele noduri...

Foarte fain imi place!. O singura observatie ca din punctul meu de vedere e prea mare pentru un difuzor. Daca putin il facea-i mai mare intra si 2 difuzoare, iar daca ai vrut neaparat 1x12 pute-ai face cu mult mai mic sa nu-ti ocupe atata loc la transport.

 

Haaah, da! Insa dimensiunile au iesit asa din doua motive:

 

1. Am vrut sa fie proportional cu head-ul, sa nu arate ca un "T" cand erau unul peste altul (vezi poza)

2. Dimensiunile sunt facute in asa fel incat cand imi voi permite, voi mai cumparat un dif si voi face alta fata pentru a-l face 2x12.

P.S: Am sa revin si cu o mostra de sunet, insa nu stiu cand, sunt destul de prins...

Multumesc tuturor pentru sfaturile si parerile acordate! :)

post-6186-0-47603800-1441401822_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.