www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Corzi Imi Recomandati?


Zorg Ranzoo
 Share

Recommended Posts

Salut! Am o chitara BC Rich Bronze Series Warlock si vreau sa imi schimb corzile, dar nu stiu care sunt mai bune pentru genul de Death/Black metal. Am incercar Ernie Ball, dar dupa un timp incepeau sa sune nasol, asa ca Ernie Ball l-am sters de pe lista. Am inteles ca Daddario ar fi bune pentru genurile extreme. Voi ce ma sfatuiti?

Link to comment
Share on other sites

Toate corzile încep să sune altfel după o anumită perioadă. Culmea, unii preferă cum sună cele mai folosite, în timp ce ție ți se pare "nasol". Lecția unu de estetică.

Apoi, dacă faci un efort minim de cercetare vei observa că în "genuri extreme" se folosesc brand-uri la fel de diverse precum în Country sau Glam sau ce vrei tu. Lecția doi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Am incercar Ernie Ball, dar dupa un timp incepeau sa sune nasol, asa ca Ernie Ball l-am sters de pe lista. 

 

I demand satisfaction, mylord ! 

 

Nu de alta, dar eu tocmai am trecut pe Ernie Ball si sunt f incântat ! Comparativ cu ce am folosit inainte [ GHS, în principal, ocazional ceva D'Addario și niște  Dunlop, Gibson, DR, mai rar  ], îmi place că oțelul din EB e un pic mai moale si, la același gabarit de corzi permite benduri cu mai mare ușurință.

 

Trebuie să precizezi ce acordaje vrei sa folosești, pt că , în cazul ăsta, mărimea contează ! ;)

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! Am o chitara BC Rich Bronze Series Warlock si vreau sa imi schimb corzile, dar nu stiu care sunt mai bune pentru genul de Death/Black metal. Am incercar Ernie Ball, dar dupa un timp incepeau sa sune nasol, asa ca Ernie Ball l-am sters de pe lista. Am inteles ca Daddario ar fi bune pentru genurile extreme. Voi ce ma sfatuiti?

 

Elixir.

Link to comment
Share on other sites

Acordajul chitarii este in D, dar as vrea sa cant si-n B, deci o sa am nevoie de niste corzi mai groase. Chestia e EB sunau nasol dupa foarte putin timp, gen dupa 2-3 zile, ceea ce mie mi se pare in neregula. Poate incep sa sune prost si din cauza ca probabil sunt putin mai agresiv la panaj. :)

Edited by Zorg Ranzoo
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat recent Dunlop Heavy Core pentru drop tunning tries (C#) si sunt ok. Poate ti se potrivesc si tie:

http://www.musiciansfriend.com/accessories/dunlop-heavy-core-electric-guitar-strings--heaviest-gauge

 

 

 

 

Din întâmplare, singurele pe care le-am găsit cu puncte de rugină din pachet.

ps: nu aveau puncte de rugina in pachet, in cazul in care gasesti asa ceva cred ca te poti intoarce la magazin... de cumperi de la o sursa serioasa, desigur :)

Link to comment
Share on other sites

Probabil suna prost pentru ca incep sa rugineasca si ca se aduna mizerie (piele moarta de pe degete) pe ele. Mai ales acum pe timp de vara ca transpira mana mai usor.

Eu zic sa iti cumperi corzi acoperite cu un invelis protector. Le protejeaza impotriva a celor mentionate mai sus. Teoretic ar trebui sa reziste mai mult timp. Desigur, ar trebui sa ai si tu grija de ele. Adica dupa ce termini de cantat sa le stergi cu ceva ca sa indepartezi transpiratia.

Si am inteles ca cele acoperite cu invelis protector au un sunet mai dark, bassy, cum vrei sa ii spui. Deci numa bine pentru tine.

Edited by Robert Ciprian Andresesc
Link to comment
Share on other sites

Serios?! Pentru metal sunt bune doar un tip de corzi? Ce ciudat, eu pana acum am cantat metal la fel de bine si cu Hora si cu EB.

 

Fiti seriosi acum, chiar credeti ca tot sunetul de metal vine doar din nu stiu ce tip de corzi? Sau vine din doze, pedale, amplificatoare? 

 

Da Kibis, asa e. Ai mare mare dreptate. Cel mai bine suna sarma aia neagra de la Bricostore. Astea cu corzi de chitara is bullshit-uri.

 

Du-te si incearca pe barba ta. Nici eu nu am crezut pana nu am incercat. Sarma e sarma orice i-ai face. Eventual poti incerca de cupru, de fier sau galvanizata. Da sound-uri diferite. Acuma cum zici si tu, depinde cu ce amp-uri o combini.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chestia cu corzile e subiectiva, fiecare chitarist va auzi altceva fata de cum aud eu.

 

Corzile tin de preferinta personala, de buget si de nevoile fiecaruia

 

Eu folosec corzi Fender de ceva timp si sunt multumit de ele.  

 

Poate cel mai bine pentru a-ti gasi corzile care sa te multumeasca, este ca de fiecare data cand acestea se uzeaza sa incerci alt model, apoi altul, pana gasesti unul care sa te satisfaca complet.

 

Da Kibis, asa e. Ai mare mare dreptate. Cel mai bine suna sarma aia neagra de la Bricostore. Astea cu corzi de chitara is bullshit-uri.

 

 Nici eu nu am crezut pana nu am incercat. 

 

Spui ca ai incercat. Astept o recenzie pentru aceasta sarma de la Brico

 

 Apropo, se gaseste pe marimi? sau are grosime universala :)  

Edited by Kibis44
Link to comment
Share on other sites

Raport calitate-pret: D'addario. Daca ai bani multi, ce a zis Razvan; Elixir. Tie iti trebuie orice marca de corzi, groase sa fie. Ce? nu-mi spune ca dai cu toporul in ele sa se rupa. Sau spune de ce crezi tu ca ar fi niste corzi "recomandate" pentru metale.

 

Ernie ball sunt corzi bune, mie personal nu imi place sa simt o coarda atat de moale sub degete. Depinde.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.