www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Orga Analogica Elka X 50


Recommended Posts

Buna tuturor, am o orga Elka X 50 din 1982, azi am vrut sa deconectez cablul care face legatura cu pedala de sunet, pentru a sterge pedala de praf, iar cand am conectat cablul la loc, nu am mai avut niciun control de la pedala..... Orga suna in continuare dar numai de la maneta de volum, pedala nu mai are efect, desi becul din pedala se aprinde. Va rog sugestii, ce ar putea fi... Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

uite,am si eu o dinasta

http://www.ritmoeblu.com/wp-content/uploads/2013/01/philicorda1.jpg

din '67 ,si la fel ca tine,am avut problema cu pedala de volum - in concluzie,a trebuit sa desfac pedala sa vad ce se petrece acolo

 

"mecanismul" (daca vorbim de acelasi tip) e destul de basic : in pedala ai un beculet care lumineaza un foto rezistor - in functie de cat de tare e apasata pedala,trece o anumita cantitate de lumina ceea ce duce la modificarea rezistentei deci la o crestere/scadere de volum al sunetului

 

cablul tau are 4 fire - 2 pt alimentarea becului,si 2 pt semnal,plus masa;   daca becul functioneaza,inseamna ca problema e ori la fotorezistor (mici sanse) ori la firele pt semnal, probabil mufa nu face contact corect - ai dezlipit din greseala firele de la mufa 

 

s-ar putea sa fi patit ceva si mufa de la orga,si atunci trebuie sa desfaci toata clapa.... dar prima data verifica pedala

Link to comment
Share on other sites

uite,am si eu o dinasta

http://www.ritmoeblu.com/wp-content/uploads/2013/01/philicorda1.jpg

din '67 ,si la fel ca tine,am avut problema cu pedala de volum - in concluzie,a trebuit sa desfac pedala sa vad ce se petrece acolo

 

"mecanismul" (daca vorbim de acelasi tip) e destul de basic : in pedala ai un beculet care lumineaza un foto rezistor - in functie de cat de tare e apasata pedala,trece o anumita cantitate de lumina ceea ce duce la modificarea rezistentei deci la o crestere/scadere de volum al sunetului

 

cablul tau are 4 fire - 2 pt alimentarea becului,si 2 pt semnal,plus masa;   daca becul functioneaza,inseamna ca problema e ori la fotorezistor (mici sanse) ori la firele pt semnal, probabil mufa nu face contact corect - ai dezlipit din greseala firele de la mufa 

 

s-ar putea sa fi patit ceva si mufa de la orga,si atunci trebuie sa desfaci toata clapa.... dar prima data verifica pedala

MULTUMESC, DANI. CABLUL MEU DE LA PEDALA ARE DOAR 3 INTRARI. AZI AM DESFACUT MUFA, PARTEA CARE INTRA IN PEDALA SI UN FIR A FOST COMPLET SECTIONAT IAR AL DOILEA ESTE PE CALE SI EL... CULMEA CA BECUL DIN PEDALA INCA SE APRINDE. AM DESFACUT PEDALA DEGEABA, ACOLO APRE TOTUL OK, AM AICI O POZA, MAI CLAR NU POT SA PAC, SPER CA SE VEDE FIRUL DEZLIPIT. O SA SA CAUT O PERSOANA CU UN PISTOL DE LIPIT, DACA AI IDEE CE FEL DE PISTOL TREBUIE... ORGA E ITALIANA DIN 1982, DAR SI ORGA UNEORI ISI PIERDE PUTEREA DE VIBRATII PE ROTARY SIMULATOR DACA E PREA CAL SAU FRIG IN CAMERA.

Edited by Bujor Florin Lucian
Link to comment
Share on other sites

orice pistol de lipit merge,eu folosesc de tip letcon,fiind mai usor de manevrat decat cel clasic - ideea e ca sa te misti repede cu el,firele fiind asa finute,ai sanse mari sa arzi izolatia de pe ele daca le incalzesti prea tare 

 

am gasit manualul de la orga,pe undeva trebuie sa fie si schema pt pedala de volum,dar nu am stat sa ma uit prea atent :) 

 

http://www.studio250.fr/docs/elka/elkx5sm2.pdf

 

da,pe ante-penultima pagina se vede ce trebuie 

Link to comment
Share on other sites

orice pistol de lipit merge,eu folosesc de tip letcon,fiind mai usor de manevrat decat cel clasic - ideea e ca sa te misti repede cu el,firele fiind asa finute,ai sanse mari sa arzi izolatia de pe ele daca le incalzesti prea tare 

 

am gasit manualul de la orga,pe undeva trebuie sa fie si schema pt pedala de volum,dar nu am stat sa ma uit prea atent :)

 

http://www.studio250.fr/docs/elka/elkx5sm2.pdf

 

da,pe ante-penultima pagina se vede ce trebuie 

MULTUMESC PENTRU SCHEMATICĂ, AM FOST CU CABLU DE LA PEDALA LA CINEVA CARE LUCREAZĂ LA CABLU TV ȘI MI L-A LIPIT, A PUS ȘI COSITOR, ȘI VĂD CĂ PÂNĂ ACUM MERGE, AM DIN NOU SUNET..... ÎMI POȚI FACE ROST DE MANUALUL COMPLET LA ORGII, PDF?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.