www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Voi Fi Multumit De Aceasta Chitara?


Recommended Posts

Salut, am o Hora Reghin Standard M care pot sa spun cu mana pe inima ca e jaf. Corzile sunt prea sus, departate, foarte groase, vai de mine. Voi avea aeleasi probleme cu Aria AWN 15? Sunt un incepator, doresc doar sa invat. Pe chitara mentionata mai sus nici atat nu se poate. Multumesc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bun, ai o chitara Hora careia ii trebuie in opinia ta un setup. Du-o la cineva care sa i-l faca.

Corzile sint prea groase? Ar trebui sa-ti moderezi afirmatia. Sint chitaristi care folosesc corzi foarte groase si se simt bine asa.

Schimbatul chitarei cu oricare alta nu te va invata sa cinti. Mai degraba un profesor sau macar un chitarist mai experimentat te poate indruma pentru inceput.

Bafta!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca nu mergi tu personal in magazin nu as fi sigur ca o sa prinzi o Aria de calitate.

 

Acum doi ani cred ca a comandat un prieten pe internet si nu a venit in stare foarte buna. Corzile erau prea jos si a trebuit sa bag niste scobitori sub pragusul din cordar ca sa le inalt un pic. Am avut ceva de furca si cu truss-rod-ul si pana la urma a fost cat de cat OK. Dar daca mergi si o cumperi din magazin pe baza de proba ai sanse sa iei o Aria foarte buna.

 

Chitarile acustice nu se comanda pe net. Chitarile acustice se cumpara NUMAI cu proba pentru ca altfel nu ai cum sa stii cum va suna sau cum e actiunea sau alte chestii. Set-up-ul la o chitara acustica nu e la fel de simplu ca la o chitara electrica. Actiunea nu se rezolva din suruburi si daca e de proasta calitate nu faci nimic cu un set-up.


Bun, ai o chitara Hora careia ii trebuie in opinia ta un setup. Du-o la cineva care sa i-l faca.

Corzile sint prea groase? Ar trebui sa-ti moderezi afirmatia. Sint chitaristi care folosesc corzi foarte groase si se simt bine asa.

Schimbatul chitarei cu oricare alta nu te va invata sa cinti. Mai degraba un profesor sau macar un chitarist mai experimentat te poate indruma pentru inceput.

Bafta!

 

Este vorba despre o chitara acustica, nu electrica.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

E ca si cand ne-ai descrie o fata succint (bruneta, ochi caprui, 1.70m, putin plinuta) si ne-ai intreba daca-ti va place de ea ... nu stiu ... din moment ce stii deja ce te nemultumeste la chitara curenta, cel mai bine du-te in magazin sa pui mana pe acea Aria si sa vezi ... analogia cu fata n-are rost s-o fac pana la capat, sper, nu? :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E ca si cand ne-ai descrie o fata succint (bruneta, ochi caprui, 1.70m, putin plinuta) si ne-ai intreba daca-ti va place de ea ... nu stiu ... din moment ce stii deja ce te nemultumeste la chitara curenta, cel mai bine du-te in magazin sa pui mana pe acea Aria si sa vezi ... analogia cu fata n-are rost s-o fac pana la capat, sper, nu? :)

 

S-a rezolvat problema, omul se va duce la magazin. :)

Link to comment
Share on other sites

S-a rezolvat problema, omul se va duce la magazin. :)

 

El, Bihor, tu, Bihor , mergi cu el, nu ? Că altfel n-a rezolvat nimic !  ...

 

În general se cam recomandă "mersu' și probatu" , da' un începător într-un magazin de chitare e ca un popă-ntr-un club de sataniști ! 

 

Nu vreau să zic că-s rău intenționați cei din magazin, da' ... Eu am fost cu fratele meu când și-a luat acustica și s-a pus băiatu' de acolo să-i acordeze chitara pt probă și .... se ducea o octavă mai sus [ n-a ajuns pân-acolo, evident, a plesnit-o la un moment dat ]

 

 

 

 

Tre' să știi ceva elemente de bază când mergi să-ți iei o chitară, totuși...

 

 

 

Cum e aia cu "Necunoașterea legii nu te exo-bla-bla de răspundere"...

 

;)

usabilitymoviefails-1.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Salut, am o Hora Reghin Standard M care pot sa spun cu mana pe inima ca e jaf. Corzile sunt prea sus, departate, foarte groase, vai de mine. Voi avea aeleasi probleme cu Aria AWN 15? Sunt un incepator, doresc doar sa invat. Pe chitara mentionata mai sus nici atat nu se poate. Multumesc.

 

Salut. Te credem pe cuvint, nu e nevoie s-o spui cu mina pe inima. De altfel, nu-ti poate spune nimeni ce probleme vei avea cu alta chitara. Du-te tu la magazin, probeaza si decide daca-ti place. Multa bafta.

Link to comment
Share on other sites

 

 

În general se cam recomandă "mersu' și probatu" , da' un începător într-un magazin de chitare e ca un popă-ntr-un club de sataniști ! 

 

 

 

Asa, ca observatie, popa nu e cu totul scos din context in clubul de satanisti. Acelasi vocabular, rasucit cu 180. Cred ca vroiai sa spui ca un aprozarist la congresul international de biostatistica :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.