www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #3


jules
 Share

Recommended Posts

Guest AlinMetallica

bine si e cel mai prost solo pe care l-am auzit, da exista o explicatie! e compus de mine

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
bine si e cel mai prost solo pe care l-am auzit, da exista o explicatie! e compus de mine

 

Prefer sa-ti spun adevarul...(sper sa fie constructiv)..nu mi-a transmis nimic acest solo(a contribuit la asta si ascultatu in GP)

 

P.S.: asta nu inseamna ca eu as putea face unu mai bun :D...cred ca nici macar atat nu as putea face :) (am precizat asta sa nu crezi ca ma cred un mare chitarist :D..care face solouri zilnic cand nu are ce face :)...nu stiu cum canti...dar oricum cred ca tu canti mai bine ca mine(nu am nici un an de cand cant la chitara) :D)...singurul solo facut de mine este cel de la duelul care se dezbate chiar acum..aceasta fiind o improvizatie pe moment..in care normal ca mai apar greseli...si unele note repetate excesiv din lipsa inspiratiei timp de cateva secunde :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Prefer sa-ti spun adevarul...(sper sa fie constructiv)..nu mi-a transmis nimic acest solo(a contribuit la asta si ascultatu in GP)

 

P.S.: asta nu inseamna ca eu as putea face unu mai bun :D ...cred ca nici macar atat nu as putea face :) (am precizat asta sa nu crezi ca ma cred un mare chitarist :D ..care face solouri zilnic cand nu are ce face :) ...nu stiu cum canti...dar oricum cred ca tu canti mai bine ca mine(nu am nici un an de cand cant la chitara) :D )...singurul solo facut de mine este cel de la duelul care se dezbate chiar acum..aceasta fiind o improvizatie pe moment..in care normal ca mai apar greseli...si unele note repetate excesiv din lipsa inspiratiei timp de cateva secunde :) )

 

ai dreptate ca eu l-am facut cand nu aveam ce face... si nici eu nu cred ca am un an... prima chitara am luat-o in noiembrie si singurele solouri pe care le stiu sant ctv din metallica - one, sanitarium si nothing else matters

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Bucata asta se rezumã așa: „Dragã ed... Mâine sper sã fie ultima zi în care ne vedem.” :)

 

Nice nice nice ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Doontwasteyourtime

Link de youtube pot sa pun? in format mp3 nu am..

 

Eric Clapton - Layla (acoustic)

 

mi se pare ca o iau cam inainte cu ritmul. La solo mai am cate ceva de lucru.. Astept sfaturi :)

Edited by Doontwasteyourtime
Link to comment
Share on other sites

Guest westsound

Jon, felicitari, frumos si sensibil cantat, ghitara acustica insa nu ma convinge deloc ca si mixaj.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest TheFroggynator

ma, vad p-aici lume care stie deja bine sa cante. eu am inceput serios sa invat chitara acum 2 saptamani. atat de serios pe cat pot sa o fac singur, ca nu imi permit lectii. ma ghidez dupa site-ul lui justin si merge bine treaba. dar va imaginati cate am invatat eu in 2 saptamani :). acum vreo saptamana, fiind ziua unei prietene, am zis sa ii facem ceva mai special si am compus si eu o melodie pe care m-a ajutat un amic sa o interpretez. eu am scris ambele chitari, linia melodica pentru voce (daca asta e termenul), versurile si tot eu am improvizat percutia cu ajutorul palmelor si a unei mape :). chitarile sunt inregistrate amandoua odata, iar vocea si "tobele" dupa, cu un iRiver E100, deci va imaginati calitatea, apoi ansamblate in Sound Forge 9.0, fiind prima data cand deschid programul.

o descriere in doua cuvinte: total neprofesionist. dar este o abordare amuzanta si chiar nu conteaza calitatea atat timp cat si-a atins scopul. aruncati si voi cu parerei, dar tineti cont ca suntem incepatori veritabili si este prima melodie completa pe care am scris-o. o sa pun si versurile (explicatia ultimei strofe: tipa este fana metallica :))

 

01._Special.mp3

Special.doc

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Da. frumos.. am auzit cateva piese de blues si jazz mai mult pe aici. super ok.

spyked88, fain ce canti.

ce pun si io pe aici e fara trupa, aranjat cat de cat de mine.. instrumental

tobe de alea de soft si calculator. si chitari, veshnicele chitari...

genul- nush un fel de rock.. varza... suna ciudat, take a look !

alex_repede___secd.mp3

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit sa expun si eu o piesulica scurta si vioaie facuta la suparare atunci cand am picat traseul la examenul auto... eheeee. Se numeste Redneck Blues ( 12 bar blues in C major )... 100%lightfrets style. :):):)

Am mai ascultat si late piese frumoase pe aici. Baieti, faceti o treaba minunata :D .

redneck_blues.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

[homer voice] Mmmm, jazz. :) [/homer voice]

 

Într-o altã ordine de idei, astãzi s-a împlinit un an de când omul cu sintetizatorul/orga/pianul de la Pink Floyd a trecut pe lumea cealaltã. Conștiința m-a îndemnat sã fac un cover în memoria lui, cover tot experimental din anumite puncte de vedere, dar fãrã intenția de a mãcelãri melodia (prea tare). I wish you a happy listening.

spyked_breakthrough.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hm, rar postez dar urmaresc forumul cu atentie de ceva vreme :)

Presupun ca postez in locul corect : O mica creatie proprie, compusa acum cateva luni

(Cant de 1 an si putin deci nimic spectaculos, home recorded evident)

Si scuzele de rigoare pt lipsa unui .mp3 insa se afla pe un hard ingropat pe undeva prin casa.

(Sunt foarte deschis criticilor utile)

Edited by Lunyy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Au fost alegeri...asa ca revin cu imnul Romaniei intr-o alta prezentare

...un soi de jazz si cu alegerile acestea... 'nu stie stanga ce face dreapta'...si tooot se invart (ele) pe langa ritm.

Frumos cantat!

 

 

@all

Si nu ratati concertul "Imagine Beatles on Jazz"... merita auzit, cand o sa se mai intample.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.