www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #3


jules
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Guest spyked88

Chitara e un Squier Standard Strat din 2005, din care zic eu cã pot scoate lejer un sunet decent. Sigur, pânã la urmã asta rãmâne la latitudinea celor care îºi fac timp sã asculte melodiile pe care le mai pun din când în când pe aici.

 

Eh, ar fi frumos un fender, dar m-am cam ataºat emoțional de asta a mea. Asta, plus faptul cã îmi plac roºcatele. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut baietii. Am venit si eu cu un cover ( Gary Moore - Still got the blues ) este facut putin pe fuga si improvizat in unele parti dar avand in vedere ca am reusit sa-l creez dintr-o singura bucata din capatzana si mainile unui chitarist mic cu ganduri mari. :( O piesa slow,blues,clasica. :):):)

 

B) Fiti si voi mai ingaduitori e prima mea incercare ;):1st:

Link to comment
Share on other sites

Un nou cover al maestrului Grigore Zamfir - The lonely sheapherd... :)

BBQ___The_lonely_sheapheard.mp3

 

Daca ai fi ascultat melodia originala ti-ai fi dat seama ca are overdrive+reverb+sustain+un pic de delay, eu nu am overdrive am o pedala cu distors si ce sa fac, cu ea am incercat sa sune cat mai bine. Merci de opinie. :):(:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Guest crazy-b

fernando_sor___andante_op._44__nr._16__take_2_masterizat_reverb.wma

 

un studiu de chitara clasica...nu a iesit prea bine ca na....inregistrat cu mic de webcam....si cu hora de 120 ron.....si cu un chitarist...prost... :) .....care s-a tot apucat si s-a lasat de chitara.....

 

a mai "cizelat-o" taicamio putin...dar tot nu e cine stie ce...in opinia mea...

 

astept totusi feedback...pozitiv..negativ...cum o fi....

Edited by crazy-b
Link to comment
Share on other sites

Prima piesa compusa de mine, nu este rock, sincer nu stiu la ce gen s-ar incadra, este facuta cand nu aveam chitara electrica si toate cele ( asta inseamna acum 2 ani ) asa ca linia melodica am facut-o pe un mic reghin acustic, care este mai batran decat mine, iar piesa practic este facuta integral intr-un program, cei care sunt deja familiarizati cu el il vor recunoaste, cred.

 

 

Birth of a dead soul -

 

 

Daca se va considera ca piesa, nu se incadreaza in tema topicului, atunci nu ma voi supara daca mi se va sterge postul.

 

 

Acestea sunt ultimele piese pe care le-am inregistrat cred ca acum jumatate de an, fara microfon, direct prin calculator. Anunt din timp ca piesele sunt un pic mai 'agresive'. Din nou nu stiu exact in ce gen sa le incadrez, pentru ca niciodata cand am cantat ceva, nu mi-am impus de la bun inceput in ce gen sa ma integrez, cum ma simt asa cant.

 

 

Hunted -

Seven Scars -

 

 

Tobele, evident, ca sunt facute cu un program.

Edited by uneven.pieces
Link to comment
Share on other sites

Prima piesa compusa de mine, nu este rock, sincer nu stiu la ce gen s-ar incadra, este facuta cand nu aveam chitara electrica si toate cele ( asta inseamna acum 2 ani ) asa ca linia melodica am facut-o pe un mic reghin acustic, care este mai batran decat mine, iar piesa practic este facuta integral intr-un program, cei care sunt deja familiarizati cu el il vor recunoaste, cred.

 

 

Birth of a dead soul -

 

 

Daca se va considera ca piesa, nu se incadreaza in tema topicului, atunci nu ma voi supara daca mi se va sterge postul.

 

 

Acestea sunt ultimele piese pe care le-am inregistrat cred ca acum jumatate de an, fara microfon, direct prin calculator. Anunt din timp ca piesele sunt un pic mai 'agresive'. Din nou nu stiu exact in ce gen sa le incadrez, pentru ca niciodata cand am cantat ceva, nu mi-am impus de la bun inceput in ce gen sa ma integrez, cum ma simt asa cant.

 

 

Hunted -

Seven Scars -

 

 

Tobele, evident, ca sunt facute cu un program.

 

Nenea,piesa aia Seven Scars,chitara are niste coie cum suna tare!

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

suna foarte bine, fa piesa pana la capat ca e misto partea pe care ai tras-o.

ai flosit aceleasi scule?

Edited by hututui
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest spyked88

Am folosit un preset de Guitar Rig 3 (inspirat cel mai probabil din sound-ul lui Allan Holdsworth), numit Hold's Clean Pad. Are la bazã un fel de flanger, niºte delay-uri destul de subtile ºi o groazã de EQ-uri. Probabil cã preset-ul s-ar preta mai bine la o chitarã cu humbuckere, nu am încercat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.