www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Fatfinger Sustain Enhancer


YUKU
 Share

Recommended Posts

Și cum îți imaginezi că poate determina cineva dacă funcționează sau nu?

Lovești o coardă fără, lovești o coardă cu, vezi care notă durează mai mult (după ureche, presupun). Sună simplu, nu?

  • Primul obstacol: poți transmite în mod consistent aceeași energie unei corzi? Cu ce marjă de eroare, 10%, 5%? Ce influență ar trebui să aibă clama asta pentru a putea considera un rezultat semnificativ peste eroare?
  • Al doilea: Cum măsori sustain-ul? Asta din fericire se poate rezolva mai ușor, prin inspecția vizuală și măsurarea semnalului, atâta timp cât e folosit același reper între ambele măsurări (e.g. când ajunge la -12 dB sub nivelul mediu de la o secundă după atac).
  • Al treilea: inevitabil cineva o să mă acuze de reducționism și-o să spună ceva de genul "muzica nu se face cu multimetrul", adicătelea un test mai relevant ar determina dacă chitaristului i se pare că există o influență (dorită), într-un context muzical. Sper că sunteți suficient de inteligenți pentru a înțelege că în acest caz nu contează dacă e un dispozitiv care chiar face ceva, un sticker pe care scrie "sustain++", racing stripes sau o urmă de marker verde.

Deci poate nu e așa de simplă întrebarea "funcționează?".

Link to comment
Share on other sites

Și cum îți imaginezi că poate determina cineva dacă funcționează sau nu?

Lovești o coardă fără, lovești o coardă cu, vezi care notă durează mai mult (după ureche, presupun). Sună simplu, nu?

  • Primul obstacol: poți transmite în mod consistent aceeași energie unei corzi? Cu ce marjă de eroare, 10%, 5%? Ce influență ar trebui să aibă clama asta pentru a putea considera un rezultat semnificativ peste eroare?
  • Al doilea: Cum măsori sustain-ul? Asta din fericire se poate rezolva mai ușor, prin inspecția vizuală și măsurarea semnalului, atâta timp cât e folosit același reper între ambele măsurări (e.g. când ajunge la -12 dB sub nivelul mediu de la o secundă după atac).
  • Al treilea: inevitabil cineva o să mă acuze de reducționism și-o să spună ceva de genul "muzica nu se face cu multimetrul", adicătelea un test mai relevant ar determina dacă chitaristului i se pare că există o influență (dorită), într-un context muzical. Sper că sunteți suficient de inteligenți pentru a înțelege că în acest caz nu contează dacă e un dispozitiv care chiar face ceva, un sticker pe care scrie "sustain++", racing stripes sau o urmă de marker verde.

Deci poate nu e așa de simplă întrebarea "funcționează?".

Daca ai sa inveti (vreodata) sa canti la vreun instrument (sincer sa fiu, eu am mari dubii in ceea ce te priveste, din cauza unei lipse acute de "ureche muzicala"-dupa cum pui problemele), poate, dupa un studiu aprofundat (in cazul in care posezi asa ceva-ureche muzicala!), vei intelege de ceea ce este nevoie in aprecierea (justa) a unor "marimi" muzicale. Pana atunci, lasa-te pagubas!

Tine minte de la mine: muzica este o arta bazata pe o imbinare de elemente fizice (ce pot fi masurate) si elemente artistice (ce pot fi doar apreciate-pe criterii estetice, bazate, in primul rand, pe dotari de la natura: ureche muzicala, imaginatie, cultura etc.- TALENT, intr-un cuvant) si e greu de crezut (dupa cum te manifesti) ca dai tu dovada de asemenea aptitudini, pentru a fi in stare sa soliciti lamuriri, de pe postul vreunei persoane competente in acest domeniu.

Nu am nevoie de niciun raspuns din partea ta. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Probabil... poate a incercat cineva si ne spune si noua daca functioneaza...

Pe scurt : Nu . 

Pe lung : L-am incercat , desi e din start voodoo ( Nu eu l-am cumparat , doamne fereste ) . Ma uimeste abundenta de modalitati prin care chitaristi pot fi fraieriti . Trebuie sa lipesti 2 promisiuni de produs : Tone , Sustain .

Partea interesanta : singurul care a auzit diferenta dupa ce cercul de prieteni a ramas uluit ( de prostie ) a fost cel care l-a cumparat . Exista explicatii in multe carti pentru asta , cine e curios cerceteaza :) .

 

Sunt banii tai - decizia ta , dar de banii aceia exista multe alte chestii marunte , componente hardware ) care chiar ca fac diferenta si nu doar iluzii sau placebo .

 

O zi faina .

Edited by TheZKD
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pe scurt : Nu . 

Pe lung : L-am incercat , desi e din start voodoo ( Nu eu l-am cumparat , doamne fereste ) . Ma uimeste abundenta de modalitati prin care chitaristi pot fi fraieriti . Trebuie sa lipesti 2 promisiuni de produs : Tone , Sustain .

Partea interesanta : singurul care a auzit diferenta dupa ce cercul de prieteni a ramas uluit ( de prostie ) a fost cel care l-a cumparat . Exista explicatii in multe carti pentru asta , cine e curios cerceteaza :) .

 

Sunt banii tai - decizia ta , dar de banii aceia exista multe alte chestii marunte , componente hardware ) care chiar ca fac diferenta si nu doar iluzii sau placebo .

 

O zi faina .

Da... un raspuns folositor :respect: , chiar voiam sa aud parerea cuiva care a incercat asa ceva. Multumesc!  :respect:

Link to comment
Share on other sites

Eu voi incerca sa-ti dau un raspuns, in aceasta privinta, printr-o intrebare: ai vazut tu (ca eu n-am reusit, pana acum) vreun chitarist celebru folosind "live" acest device?

Continuand cu o observatie personala, mi-aduc aminte ca am citit undeva, in literatura de specialitate, ca Paul Reed Smith studia, la un moment dat, masa optima a mecanismelor de acordaj (d.p.d.v. al sunetului chitarei) si banuiesc ca, daca cresterea masei acestor mecanisme ar fi avut un rol benefic, ar fi fost unul dintre primii care ar fi facut declaratii concludente in acest sens. Presupun ca device-ul despre care tu ceri lamuriri ar avea o oarecare influenta asupra sunetului chitarei, in sensul ca ar favoriza doar anumite frecvente (probabil cele joase), dand astfel doar senzatia unei cresteri a sustain-ului, dar alterand (per ansamblu) sound-ul final.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Dar stai!!! Asta nu e tot!!! Daca comanzi acum vei mai primi inca 2 bucati  de fier dintr-asta nichelat cu inscriptia "Fender", sa ai cu ce arunca noaptea dupa maidanezii de sub geam care nu te lasa sa dormi" :trosc:

 

Ps - Nici eu nu vad legatura intre bucata aia de metal atarnata de headstock si sustain, desi poate ca ceva-ceva o fi ajutand acolo, dar prea putin..

Edited by alinu_tau
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.hobbytools.ro/images/niqua-laubsaegetischchen-56001701%20(1).jpg

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSjQsNQHvb7BgCk2Cza5JGqcDnikR8sNsEuX-tHJnSpfLP1ElLsAQ

 

oh stai,nu scrie fender pe ea...

dublu stai,nici nu mareste sustainul....                 

 

chestia asta mi se pare o "perla"  de la fender - daca masa adaugata creste sustainul de ce nu o implementeaza din start in instrument?   poate nu au cantare in fabrica si nu stiu cat sa adauge? sau  poate chiar nu mareste sustainul?  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

De când am cumpărat Fender FatfingerTM Sustain Enhancer, viaţa mea s-a schimbat. Problemele cu sustainul au dispărut. E dublu, chiar triplu decât înainte. Hum de la doze nu mai am. Probleme cu intonaţia nici atât. Chitara chiar stă acordată mai bine. Am avut mai mare succes la gagici şi am primit şi o mărire de salariu. Recomand Fender FatfingerTM Sustain Enhancer, e un produs excepţional. Îl folosesc împreună cu Kosmodisc şi tigaia Dry Cooker.

Edited by 'mnezău
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Stai liniștit, nici chitariștii celebri nu sunt imuni la fraiereală:

JoeSatrianiwithFatFinger.jpg

 

N-ar fi mai bine să deschizi matale o carte de acustică în loc să dai cu presupusul?

Aha si tu ai deschis-o, ca sa mai faci niste cornete. Eu stau foarte linistit, mai multe probleme ar trebui sa-ti faci tu sau ai vreun aparat care aude in locul tau?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tupeu cat cuprinde !!

 

Pai Satriescu are  "menghina" la "nut"   ce rost mai are sa mareasca masa "headstock"-ulu ...odata ce cea ce rezoneaza corzile dupa menghina nu mai are efect asupra partii active ale corzilor , in rest acele 50Grame  de metal este cam nimic ..

 

Altii pun o benditza de elastic pe pozitia "1" ca sa opreasca rezonarea corzilor ce nu sunt "ciupite "  sau pun degetul pe curzile "libere" cand vor ca un sunet pe o coarda sa sune muuulltt ..adica sa sune curat si sa nu se amortizeze de la oscilatiile "parazitare" cu care intermoduleaza ..

  

Unii monteaza bucata mare de greutate /masa pe spatele headstock-ului  se "mute" rezonanta in alt domeniu ...dar daca corzile de dupa nut nu sunt amortizate va avea efect asupra  oscilatiei partii active ale corzilor ...

 

Mai mare problema ar fi vibratorul ,,,se schimba " sustain block" -ul cu unul din  otel/fier  acesta va avea efect pozitiv asupra sustain-ului .

 

Sustain pe "clean"  ca in rest nu prea mai conteaza ...ptr  "Dgi-Dgi" si viteze chiar nu trebuie sustain ..

 

Nu prea am auzit chitaristi ce canta cu tonuil "nativ"  exploatand "sustain-ul natural "

 

Daca chitara nu are sustain suficient pe clean  nu va avea mare efect daca pui ferotanii in plus .. eventual 60Kg de plumb ..poate are efect ...

 

da la chitara fara headstock  cum se luungeste sustain-ul ....?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

eu am auzit ca daca pui deasemenea o talanga  la headstock, indiferent de ce "pagaie" prezinti, poate sa fie si facuta la Reghin sunetul se imbunatateste substantial facand de rahat orice chitara de soi si orice amplificator cu lampi sau cu tranzistori existent in calea lactee.. mai jos modelul.

61425390496940169359900-6245675-700_700.

Edited by Pava
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stai liniștit, nici chitariștii celebri nu sunt imuni la fraiereală:

JoeSatrianiwithFatFinger.jpg

 

Asta e o afirmatie care pune la indoiala rigurozitatea exprimarii si credebilitatea ta stiintifica.

 

La urma urmei Joe Satriani are un contract cu cei care produc clama in cauza. Ceea ce crede el nu are nici un fel de legatura cu faptul ca el ajuta contra cost, sa se vanda un produs. Printre altele Satriani e endorser al ochelarilor Oakley. Daca vrea poate sa spuna ca tonul lui se poate obtine doar purtand acei ochelari. Asta nu inseamna ca el crede acest lucru.

 

E foarte dificil sa iti castigi painea doar cantand la chitara. Cei care reusesc asta fac multe compromisuri iar cei care au facut avere din asta sunt extrem de putini.

Link to comment
Share on other sites

La urma urmei Joe Satriani are un contract cu cei care produc clama in cauza.

[citation needed]

 

Daca vrea poate sa spuna [...]. Asta nu inseamna ca el crede acest lucru

Păi maică, eu n-am de unde să știu ce se petrece în mintea lui. După logica asta poate nici nu-i (mai) place să cânte la chitară dar o face pentru că e amenințat cu moartea de mafioții Fender. Singurele date la care am acces sunt ceea ce declară și ceea ce se vede în poze.

 

Anyway, argumentul tău e că nu-i fraier, e duplicitar? Asta e cumva mai bine?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.