www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 61 - Votare si comentarii


Cosu
 Share

Duel 61 - Votare si comentarii  

60 members have voted

  1. 1. Duel 61 - Votare si comentarii

    • karpi
      9
    • _Theo_
      0
    • Baumwolle
      1
    • spyked88
      0
    • MetalX
      3
    • sambora
      0
    • Monyo
      3
    • felixanu'
      21
    • Gix
      2
    • lukeblue
      15
    • dgeekoo
      2
    • Hix
      2
    • Musaro Adriano
      2


Recommended Posts

@Karpi: merci, o sa vad ce pot sa fac septamana asta, incerc sa lucrez la ceva mai serios (in limita posibilitatile si oricum cu un asemenea track (nr.62) o sa fie greu de cantat ceva mai "soft", pop, sa zicem.

@Arosulescu: prieten, nu te enerva daca mai scapa un tapping ( mie imi pare ca arpeggi cantati cu taping sunt bestiali si se poate obtine niste sonoritati superbe dar ma rog fiecare cu gustul lui, aici nu se comentaza). De fapt am intrat sa scriu pentru un motiv anume:

Am inteles numai acuma ca particip si eu ca ar trebui facuta o mica modifica (fara modifica aceasta voturi nu au niciun rost..)adica:

Cand cineva votaza ar trebui sa fie obligat sa scrie ceva, cel putin pentru ce a votat acel chitarist sau celalalt, nu trebuie sa faca fiecare o "recensie" a tuturor chitaristi dar sa scrie cel putin "am votat acest chitarist pentru ca imi a placut" Gata!

De ce acest fapt? Simplu (si astept sa ma contrazica cineva..) de pilda am vazut ca sunt chitaristi care au o "caruta" (sal zic in romaneste) de voturi dar..nu a scris nimeni cine a votat acel chitarist si de ce(adica niciun comentar si nici macar o postare de la cineva...). Alti chitaristi care dimpotriva au 4 voturi (si toti cu comentare de rigoare si care ar trebui sa aiba mai multi de atat,... parere personala aici).

Sper ca mam esprimat bine si mam facut de inteles. Oricum sper sa nu fie interpretat ca un ofense sau un atac gratuit, este numai o parere personala ...discutabila.

In sfarsit am ascultat toata ziua piesele vostre (am inebunit toata firma astaz..eh,eh!!), a fost foarte greu sa hotarasc pentru ca cei pe care am selectat ieri erau toti super baieti pregatiti si cu piesele frumose. Am hotarat ca LUKEBLUE este castigatorul meu: Super riff, groove, intredevar si tu ai mai intortochiat cate ceva (mai conostem noi, eh,eh.) si atingere a corzilor cu acel ceva.. mai matur.

In rest, Karpi, Dgeekoo, Monyo sunt in varf toti trei:Control, riff studiat si esecutat curat, fara prea multe exagerari, si melodios (Sotia mea a vrut sa voteaza Dgeekoo, eh,eh. Esplicatii si voi ca trebuie sa aiba 25 de postari: Sa inervat...o sa i treaca!!). Felicitez oricum toti concurenti pentru munca depusa si sublineez faptul ca voturi sunt o "visiune" personala care nu trebuie sa va afectaza in niciun fel. Numai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

da si io zic ca ai dreptate intr-un fel ... poate ca votul nostru ar trebui.. argumentat sau macar aproximativ argumentat, dar stii multi poate nu vor sa dea curs unor eventuale discutii contradictorii si atunci voteaza si gata .. si io am votat cu lukeblue ( p.s. stai domne ca nu ne enervam aici!!)

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Stiam eu ca esti baiat de treaba!!! Mi a fost frica sa nu interpretezi gresit mesajul meu. Numai bine

Ps: nu vorbeam numai de argumentare dar sa se stie cine votaza (adica poate sa votezi prin post si nu numai cu clicul de mai deasupra..oricum nu este important, important este sa ne simtim bine cand cantam. Ciao

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

mai adriano ... sunt foarte putini oameni care au reusit sa ma supere pe mine... poate io pe ei. Evident ca cel mai important e sa ne simtim bine cand cantam

Link to comment
Share on other sites

Adriano este OK cea ce spui dar un pic altfel

 

pe AcidPlanet , cel mai mare site si serios ce l-am gasit pana acuma este uin urmatorul fel

 

exista ---TOP in genul postat ( postez piesa la Guitar Rock , Rock ,...Experimental ...Postrock...Fusion ...Blues....etc...sunt multe)

 

ca sa ajungi in Top trebuie sa ai "review"-uri .. si sa ati scrie doua trei cuvinte ,,,cai bine cai rau ca mai tare ca mai incet etc , indiferent de notele date de la 1 la 10 ...daca ai fost ascultata si ai " review" inseamna ca e OK lucrarea.

 

Conteaza " densitatea" review-urilor , daca ai 10 review-uri in 4 ore conteaza mai mult decat 30 de reviewuri in 7 zile , o piesa noua cu review-uri mai proaspete te " intrece" , dupa o saptamana te scoate administratorul de pa locul #1 ca sa fluidizeze Top-ul.

 

---apoi exista :

 

.....contor de Nr de auditii , cu si fara review

 

(...la 300 de auditii intr -o saptamana poti avea cam 60 de review-uri adica nu toti scriu review , chiar uni sunt ascultatori de muzica si nu s-au inscris ca sa poata avea dreptul la " vot" ) ,

 

....contor de Nr de Download ,

 

.....contor de cate ori ai fost pe #1 sau care a fost cea mai inalta pozitie...

 

....din toate astea un program calculeaza " chart" -ul si in " TOP -ul Artistilor" ati iei locul dupa aceste calcule si ramai ,urci sau cobori dupa cum au si alti audienta .Aici nu ntervine adminul ci doar audienta , Nr-ul de audieri totale plus cele descrise.

 

Pe siteul independent JamWave :

...nu exista review exista contor de numar de auditii , si votul " make your fan" ,si daca te baga la "muzica favorita " atuncea piesa respectiva primeste niste puncte ...in rest se contorizeaza si auditiile la "Jamwave radio" si sunt foarte multi ascultatori neinscrisi pe site , doar asculta muzica " indie" si ce le place reasculta .

 

mai o chetiune interesanta pa Acid Planet cat si pe JamWave numai o auditie pe zi se contorizeaza de la un ID !!! , asa ca nu poti sa-ti cresti audienta ascultandu-te singur , si nici alti sa te asculte de 100 ori de pe acelasi ID

 

.A fost si un scandal pe AP unul a facut zeci de "profile" false si se auto vota...si s-a prins adminul ca apareau toate de pe doua ID-uri , oameni bolnavi sunt peste tot , scria mail-uri cu miile ca sa-l voteze sai scrie review-uri dar el nu apuca sa raspunda la fel , asa-i regula siteului te asculta si te voteaza ..te duci si asculti si tu si scrii review...asa se obliga " artisti " sa se asculte unul pe celalalt sa se cunoasca si sa se aprecieze .Daca ai prea multe review-uri la o piesa atuncea te ai ras , stai zi si noapte si assculti muzica si faci review-uri la obiect sa nu te suspecteze colegi ca nu le ascult muzica ci " vanezi" doar review-uri caci ai mania sa fii pe #1 .Nici nu te lasa soft-ul sa pui mai repede de 3 minute interval un review .Nu faci review-uri la colegi inseamna ca nu te intereseaza ce fac ei si se supara si nu mai asculta nici ei, si timpul este foarte pretios greu te pui sa asculti muzica altuia si sa ai rabdare sa si scrii comentarii sa vada ca aia ascultat...etc

 

E complicat dar merge de cativa ani buni , are siteul un soft ce merge automat si face toate calculele , plus exista Acid Exchange ..unde sunt discutii de grup despre ...de toate ...scule ..inregistrare ..tehnici ..etc.. , forum , concursuri etc..

 

 

 

Ccealalta parte cu comentarii este ptr noi , ceva intern ce nu intereseaza pe un ascultator , dar este util incepatorilor sa vada despre ce este vorba.

 

Cum ai scris alta data un vot depinde de perceptia si gusturile si simpatiile ascultatorului si , gusturile nu se discuta .hehe.

 

pe AcidPlanet vad ca se incearca sa se introduca comentari pe "patru nivele"

 

IATA UN REVIEW DE TIP NOU :

 

review la o piesa de a mea ..

 

 

9/10: Zero Crossing 2007 1.16.2007 @ 7:11pm

 

PRODUCTION : 7/10

Too much snap crackle and pop in the mix. Too much compression for the volume.

 

WRITING / ARRANGEMENT : 10/10

Really great melodic and harmonic content. Phenomenal sweep arps, reminds me of Vinnie Moore. Tone on the axe is powerful and not obtrusive.

 

ENJOYMENT : 9/10

The production took away from the excellent playing. At least for me it did.

 

ADDITIONAL :

Great playing and writing. Peace Mike

From: Electro Asylum

 

 

bineinteles fiecare scrie ce-l doare , cel mai mult am de " luptat " cu cei de la "loop" MIX -uri care cauta perfectiunea in mixaj , dar ei mixeaza material inregistrat profi de pe CD -uri , iar eu abia de stiu sa inregistrez cata , hehe.Si le tot explic ca ce-mi spun ei , sfaturi sunt bune dupa ce am inregistrat la calitate super ,ceilalti care trag instrumentele acasa in studiourile din pivnitza au alte pareri.Si asa invatam unul de la celalalt .

 

 

Cum ai propus tu @adriano ,... poate sa scrie oricine ,si pe buna dreptate ,..atat :"ptr ca a-mi place "si gata , de fapt finalul se rezuma la "Nr de ascultari" , de popularitate si nu de apreciere artistica si tehnica .

trebuie sa se mai dezvolte treaba si atunci vom vedea , deocamdata cercul activ e minuscul...

 

nu stiu care coleg a si intrebat unde sunt cei 4000 de membri ...pai nu activeaza .

 

pe Acidplanet sunt 50000 de membri si doar vre-o 1000 activeaza intr-o peropada ,si traficul siteilui e de 20000 / zi

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@karpi: complicata traba acolo!! Le au gandite pe toate!! Aici vad lucruri mai simple (este un forum prietenesc), ar fi de ajuns ca Cosu (cacofonie terribila) sa impiedice sa se votaza cum se face acuma si sa faca intr-un fel sa se votaza prin postare (si fara comentari, scriend numai numele chitarist ales...ar fi de ajuns pentru a vedea cine votaza, pentru sa ne conostem mai bine etc... Oricum daca te ai bagat acolo inseamna ca te pricepi (eu nas avea corajul!!). Merci de esplicatie!

@NTT: Merci ca mai facut si Roman il iao drept compliment!! Piesa cum am esplicat a fost o prima proba fara editare bagata numai sa sto si eu cu baieti activi de aici si sa ne distram. In viitor sper sa fie mai bine. Ciao

PS. Numele meu intreg este AdrianLuigi, toti ma zice ADRIANO. (nu Alessandro, dar nu te face griji si eu am mai gresit numele al prietenilor de aici). Ai atunci, postaza cele "25" si bagate si tu. Te asteptam.Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Am stat sa ma decid intre Gix Karpi si Metalx.

Karpi a fost constant pe toata evolutia Bt-ului si a creat o atmosfera ff misto + are un ton f bun.

Gix are o tema putin mai interesanta si de aceea l-am votat ,dar partea de chitara rece cred ca ar fi mers mai bine cu niste dublaje , double stops sau cu efect mai mult (chorus,poate chiar pitch)

Initial as fi vrut sa votez Metalx , pacat ca nu si-a organizat bine ideile ca sa fie putin mai mult decat o improvizatie.E si cazul lui Musaro.

Felixanu mi-a placut ca si-a incadrat f.bine efectele de modulation pe BT dar tonul e f subtire.Tema e reusita.Ai compresat BT-ul ala de l-ai umplut de sange :)

lukeblue - incearca tata sa nu fii asa trigger-happy cu butonul de volum al track-ului ,se supara oamenii astia pe aici :)

Duel f reusit si la mai multe track-uri melodioase :)

Edited by lukeblue
Link to comment
Share on other sites

Gix are o tema putin mai interesanta si de aceea l-am votat, dar partea de chitara rece cred ca ar fi mers mai bine cu niste dublaje , double stops sau cu efect mai mult (chorus,poate chiar pitch)

 

Felixanu mi-a placut ca si-a incadrat f.bine efectele de modulation pe BT dar tonul e f subtire.Tema e reusita.Ai compresat BT-ul ala de l-ai umplut de sange ;)

 

si eu am ascultat "in heavy rotation", in winamp si la CD-walkman de nenumarate ori piesele, adaugate pe masura ce apareau... si trebuie sa intaresc si eu ideea ca este o editie cu multe piese reusite.

din superstitie, sau macar din simplul motiv ca nu as mai fi dus la bun sfarsit incercarea mea :) , nu am ascultat decat negativul pina am terminat de tras bucatile mele de chitara. :)

nu vreau sa vorbesc despre tonuri, si nici nu privesc pe nimeni dpdv al faimei pe care o are deja pe aici, etc etc. ma refer strict la evolutia la acest duel. personal, mi-au placut cel mai mult Gix, _Theo_(am tot fredonat fraza aia obsedanta!), lukeblue si Hix, adica exact cei care au avut o tema bine definita. karpi pare ca a facut in mare parte doar o chitara de "fundal" pentru o eventuala voce. iar ceilalti vitezisti fara cauza au dat-o in 100 metri shantzuri pe alocuri. pacat de dgeekoo ca nu a facut decat ceva mai sters de data asta. bumbacu, spaicu si sambora au fost ceva in jurul mediei.

 

ma bucur ca luke a fost de acord cu mine in privinta lui gix. :) si singurul repros este legat de tonul de clean (Digitech sucks la faza asta, ...ui mama ma-sii, de aia eu am apelat si la Guitar Rig pentru bucatile cu ton clean). :(

multam fain pentru aprecierea temei... :ok: tonul este atat de bun pe cat sunt in stare sa il obtin, deh. B) cat despre compresie, shame on me.. dreaq m-a pus sa experimentez cu masterizarea... ;):o

 

last edit: mai bine fara... :drunk:

hai, bafta si trackuri melodioase la toata lumea!

Edited by felixanu'
Link to comment
Share on other sites

Am stat sa ma decid intre Gix Karpi si Metalx.

Karpi a fost constant pe toata evolutia Bt-ului si a creat o atmosfera ff misto + are un ton f bun.

Gix are o tema putin mai interesanta si de aceea l-am votat ,dar partea de chitara rece cred ca ar fi mers mai bine cu niste dublaje , double stops sau cu efect mai mult (chorus,poate chiar pitch)

Initial as fi vrut sa votez Metalx , pacat ca nu si-a organizat bine ideile ca sa fie putin mai mult decat o improvizatie.E si cazul lui Musaro.

Felixanu mi-a placut ca si-a incadrat f.bine efectele de modulation pe BT dar tonul e f subtire.Tema e reusita.Ai compresat BT-ul ala de l-ai umplut de sange :)

lukeblue - incearca tata sa nu fii asa trigger-happy cu butonul de volum al track-ului ,se supara oamenii astia pe aici :)

Duel f reusit si la mai multe track-uri melodioase :(

 

Dai mai tare BT-ul !!! B););):)

 

... ah sa nu uit : nu inseamna nimic rau (ci din contra), dc cineva are pretentii fata de altul despre care crede ca poate si mai mult (asa cred eu).

Link to comment
Share on other sites

Critica ....mai bine zis observatii

 

Nu o sa fac critica direct la interpret sau autor doar observatii generale , impresii

deoarece am si eu o versiune in competitie.sa nu se interpreteze gresit.

 

Cum a mai scris un coleg este foarte greu si obositor sa asculti de mai multe ori aceiasi

piesa in diferite versiuni si as fii atent la detalii.

 

Eu mai am de ascultat si comerntat in medie 50 de piese noi noute diferite , pe saptamana pe site-ul AP.si de multe ori trebuie sa ascult si cele din jurul ei intr-un gen ca sa nu scriu prostii.

Nu-i chiar o corvoada ,dar e obositor si ia foarte mult timp din cel de studiat si cantat.

 

50 +13 de la duel = aprox 7 ore minim iar acestea de la duel trebuie ascultate de mai multe ori

ajung la 10-12 ore.Ajung acasa si pot sa cant maxim 4 ore ca se culca lumea , asa ca numa noaptea sau la serviciu mai ascult daca am timp.

 

Obserevatii:

 

cand ascult o piesa incep cu : identificarea structuri

 

intro----tema...refren....tema ...refr....impro pe tema sau modulatie..

.revenire in tema ...refr ,,,coda

 

,,: frazare , rezolvari intrari/iesiri , din pacate aud bendurile trecand razant pe langa ce ar trebui,timinguri ..etc

....: tema , integrare in BT ,improvizatie sau modularea revenirea...groove , balans ..etc

 

Numai cativa din participanti au urmarit o structura ,

 

Multi au inceput cu " mijlocul ", sau ce o fi fost era mai bine daca lasa o tura BT-ul ca si intro.

 

Majoritatea a " bruiat " BT-ul minunat ,si s-a omorat minunata chitara acustica ce facea totul ,o

chitara ritm cantata minunat cu balans , adancime ,exactitate , pregatind toate intrarile si

chiar raspunsuri la o posibila linie principala prin arpegiile foarte bine nuantate.

Nu mai era nevoie de nici o prelucrare a BT-ului , doar la "masterizare" trebuia integrat soloul

ca si timbru , nivel si adancime sau pozitie.

 

La multi chitara canta si suna ca din alta piesa , parca BT-ul nu exista .sau chiar abia se aude ceva din BT.

Un BT nu este doar un "drum-machine" , are structura , progresie ,balans , atmosferea...etc.

 

In alte locuri uni din colegi a-si stricau propria constructie prin incercarea de a suprallicita

soloul , trecand la ? shreding sau tapping si alte jiumbuslucuri ce suna bine doar daca sunt

bine integrate in piesa si nu sunt bagate doar ca sa arati ce "poti"sau ce ai putea in alta piesa.

Apoi multe probleme de timing si bend ,care atrag dupa sine fraze nereusite .

 

In alte cazuri mixarea si tonul necorespunzator a rupt soloul de BT ,soloul nu se integra nici unde chiar

strica atmosfera , ascultand de mai multe ori incercand sa fac abstractie de acest lucru chiar daca

 

interventia solistica era corecta cu greu puteam sa-mi imaginez cam ce iesea daca era mixata si

integrata ca si timbru.

Apoi ce am mai observat , tehnica de cantat nocorespunzatoare cu "tonul" ales.

 

 

....*..Acestea sunt observatii , fiecare stie ( sper ) unde a gresit sau a neglijat cate o problema .

 

----**..Oricum se simte o maturizare in abordarea cantatului la chitara .

 

.....*..A fost unul din cel mai reusit "duel" din punct de vedere stilistic .Dar mai sunt multe de corectat.

 

Contrar perceptiei unora , TONUL propriu nu se face prin setarea efectelor si a procesoarelor ci prin MANIERA de CANTAT

 

acesta implica si un anumit ton ce este conditionat de maniera interpretativa personnala respectiva.

 

Adica nu cauti tonul deosebit ci canti deosebit si cu un anumit ton ce se muleaza la tehnica si maniera personala de interpretare , asa se obtine acel "Signature Tone "

 

PS @ arosulescu ..daca ai ascultat cele 13 versiuni aveai deja piesa in "sange" si puteai sa canti ceva.

doar ai spus si tu ca e o piesa fara mari probleme ,.

Dar daca nu ai luat parte fa o analiza ca nu te poate acuza nimeni ca vrei sa-ti sustii versiunea si sa minimalizezi munca altora , Chestia cu "vai ce faceam eu daca...." asa simte fiecare de la distanta.

 

Canta o versiune si pune-o undeva la vedere , chiar este benefica treaba cs sa invete cei mai tineri cum trebuie cantata o piesa , cum trebuie realizata...stil ..balans ...modulatii...alteratii...rezolvari....etc , curaj .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.