www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Reparam O Coarda De Chitara Rupta


chris_27
 Share

Recommended Posts

Sunt convins ca ati patit sa rupeti candva o coarda de chitara si sa nu fi  avut rezerva.Eu am patit de multe ori in tinerete si rezerve nu aveam din cauza ca nici nu se gaseau corzi de cumparat . Ce vremuri...  :) 

Sa nu mai povestesc ca si in zi de azi se intampla sa cant cu un set nou si sa mai pocneasca cate o coarda dupa 20 min de cantat.

Am facut un video care mi s-a parut util in sensul asta.

 

https://www.youtube.com/watch?v=cyLIQfiFe3o

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

eh ce vremuri erau...

cu un cutit ,,radeam'' infasurarile de pe coarda mi groasa, ca sa fac un mi subtire.

si, pe acustica, puneam sarma de cositor la bridge, ca sa sune ,,distorsionat'' :)

apoi, fuzz construit cu eft 351 :)

ca si statii, pickup akord, radio vef, si magnetofon majak.(mufe in cinci picioruse)

mai tarziu, jack-urile erau luate de la centralele telefonice.

oricum, cand cumparam corzi, luam cateva mi-uri subtiri de rezerva. (hora).

Edited by tibimosby
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

de cate ori am facut si eu asta :)))

 

la prima chitara nu gaseam corzi s -  era un reghin pe care il primise mama in copilarie si mai avea corizle groase (Re La Mi).

In 2000 nu gaseai corzi de chitara in tulcea asa ca am improvizat:

Am luat sufa de frana / schimbator de bicicleta si am desfasurat cate un fir. si am pus 3 fire de aceeasi grosime pe post de mi si sol :))

 

asa am invatat sa cant :)))))

Sunt convins ca ati patit sa rupeti candva o coarda de chitara si sa nu fi  avut rezerva.Eu am patit de multe ori in tinerete si rezerve nu aveam din cauza ca nici nu se gaseau corzi de cumparat . Ce vremuri...   :)

Sa nu mai povestesc ca si in zi de azi se intampla sa cant cu un set nou si sa mai pocneasca cate o coarda dupa 20 min de cantat.

Am facut un video care mi s-a parut util in sensul asta.

 

https://www.youtube.com/watch?v=cyLIQfiFe3o

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In loc sa repari coarda, mai degraba incearca sa repari motivul pentru care s-a rupt. 

 

Corzile nu se rup de capul lor. 

 

Si daca totusi ti s-a rupt coarda la gig si n-ai una noua la indemana atunci canti cu "motivul"? Sa vede ca nu esti chitarist, nu te-ai descurca! Probabil ti-ai suna rudele sa iti trimita cat mai repede fiindca sa termina concertu'!

Link to comment
Share on other sites

Si daca totusi ti s-a rupt coarda la gig si n-ai una noua la indemana atunci canti cu "motivul"? Sa vede ca nu esti chitarist, nu te-ai descurca! Probabil ti-ai suna rudele sa iti trimita cat mai repede fiindca sa termina concertu'!

 

imi cer scuze daca te-a ofensat raspunsul meu, nu stiam ca sunt atat de scumpe corzile incat sa nu ai de rezerva si esti nevoit sa vulcanizezi pe scena corzi.

 

Personal, as avea indeajuns respect pentru auditorium incat sa le ofer un concert, nu un spectacol de carpeala.

 

Insa, pana la urma, mesajul initial era sa repari problema instrumentului care cauzeaza ruperea unei corzi, sau tehnica ta. 

 

Dar iti multumesc pentru mesajul gratuit. Poti pleca. 

Edited by Crypto
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Gresit :))

Orice chitarist are cel putin o chitara de rezerva, chiar doua, nu strica niciodata :))  orice chitarist "serios" are tehnic :)

 

Incerc sa-mi invat un prieten cum sa schimbe corzi la o chitara cu floyd. Pana una alta, mi-am facut un block dintr-o baterie de 9v. 

 

Cea mai amuzanta experienta de pana acum am avut-o la un concert in Cluj. Piesa cu 2 solouri :). S-a rupt re-ul la primul solo, l-am facut mostly din floyd :), dupa iesirea din solo, e un pasaj de 16 masuri doar linie de bass, am avut timp sa schimb chitara. Vine riffuiala suparata, rup si-ul (de care aveam nevoie la al doilea solou... calc tunerul, scot cablul, dau chitara dupa spate si o iau pe A TREIA, bag cablul, calc tunerul si intru in cel de-al doilea solo cu bend curajos :D. Ce a mai ramas din concert l-am cantat cuminte .

 

Doua piese mai tarziu, tipul de la lumini ma intreaba daca vreau sa-mi puna alta coarda :))

Colegii ma intreaba dupa concert ca "de ce am schimbat 3 chitari intr-un cantec, de show?" 

 

Plus ca e vorba aia, doar nu le car eu, le cara masina :) Si arata si bine pe stativul ala cu 3 chitari :)

Edited by comanel
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Daca e rupta pe la mijloc , se face un nod si e OK .....LOL

 

Deci .este OK in ..video .....dar ..nuuu asa !!  Se introduce un cui in inelusul de capat se indoaie   sarma de otel pe inelus  pana ce capatul ce se va  "wrapa " este la 90 grade se prinde cu un patent strangi usor si invarti inelul cu cuiul se va "matisa " frumos ca si originalul ..daca este se  stramba capatul sa fie paralel cu coarda cand este OK  se matiseaza cu atza   asa va tine 100%

 

In husa de chitara trebuie sa ai  surubelnita , chei imbus ,un mic patent ce si taie , corzi de rezerva , cablu de rezerva .

 

Ani de zile am  folosit corzi Fender R&R  (0,1)

 

primele trei corzi le faceam cadou prietenilor si puneam in loc  1 Mi  2 Mi 3 Si  de la HORA  asa aveam si sunet OK  si rezistenta la vibrat dur ..

 

se rupeau foarte foarte rar ...nici nu-mi amitesc  de fapt mai repede se rupea 4D -ul  din cauza ca aveam vibrator cu calusul fix se tocea pe calus si se xida sau asa ceva ...

Zeci de ani  mergeam in concerte si la nunti cu o singura chitara ...de vre-o doua ori s-a rupt coarda D  la nunta caci era veeeche ..nu aveam nevoie de sound    twang  ci sound plat cu bas mult... ciupeam bas/armonie ptr folclor .. .

 

Din pacate in timisoara nu se mai gasescc corzi HORA     nici sunetul nu-l mai am la coarda 1e  catre octava fara distors suna nasol astea subtiri ..0.1

dar si 2Mi  si 3 Si sunau mai bine si erau "moi".bune de benduit ...sunau plin si pe clean .

Schimbam corzile  1 2 3 doar din cauza ca nu se mai piuteau acorda ..

 

Chiar am intrebat odata daca cineva stie ..in alt oras ...ca se mai fac corzi HORA sa cumpar   cateva zeci de corzi MI 1  si Si 2 .

 

De reparat corzi mai reparam daca se rupea  la calus   ii puneam inelusul de la capat pe noul capat.

 

Acum  este un Loz in Plic  cu corzile ..probabil  "copii" de corzi .....am patit sa le montez ptr un concert  si  chiar la acordaj sa  se rupa capatul ....la Strat

Cu vibrator Ibanez   se rupe coarda pe calus  de obicei G-ul ..aici nu ai ce sa repari ..tai carda  la 1 cm si o prind iarasi in vibrator daca nu este veche .

 

La corzile la care se rupe capatul sau sunt inca noi .si se rup la calusul de la Strat  cateodata le refac capatul ..

 

Din cauza acestor corzi capitaliste chiar mi-e frica sa  folosesc prea  brutal vibratorul ...si tot ma gandesc ca trebuie sa car doua chitare la concert daca vreau sa  dau la manivele mai tare ...

 

Presupun ca materialul , otzelul  nu este OK  la aceste "imitatii " de corzi ..deocamdata mai  am seturi  de corzi din germania primite . ce tin dar   Mi1  suna cam tzarait la octava .. .ce am cumparat in TM DAdario  unele seturi se rupeau ...altele nu .

 

 

Asa ca nu modul de cantat si nu chitara  este cauza  ci materialul  ce probabil este "casant " contine cred ca prea mult "C " carbune ...(??)  

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De obicei un chitarist serios are cel putin o chitara de rezerva, chiar si chitaristii care canta in localuri am vazut ca au minim 2 chitari cu ei.

 

Deci daca esti chitarist adevarat nu te intereseaza sa repari vreo coarda. S-a rupt coarda? Iei chitara cealalta, mare branza.

Si eu am acum mai multe chitari de backup...Au fost vremuri cand nu aveam.Si daca se întâmpla sa patesc sa se rupă o coarda acasă in timp ce cant si întâmplător nu am rezerve acasă, problema se poate rezolva. :)
Link to comment
Share on other sites

Draci, mai: esti pe munte, se trage o cintare la foc si e o chitara in zona. E bine.

Zbang, se rupe o coarda. Lumea mofluza. Sigur, poti continua sa cinti cu 5 corzi, merge si-asa sau repara dracului coarda aia daca stii si poti.

Foarte buna ideea de a face tutorialul, Cristi, multumesc.

Edited by Posho
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In loc sa repari coarda, mai degraba incearca sa repari motivul pentru care s-a rupt.

 

Corzile nu se rup de capul lor.

Corzile se rup in mod normal daca intinzi de ele.Sau daca panezi mai agresiv... Ai dreptate.Nu se rup de capul lor.Nimeni nu ar trebui sa isi schimbe tehnica de a canta daca suna bine doar pt motivul de a nu rupe corzile.In cazul in care le rupem mai des cel mai bine alegem alt set de corzi.poate un set de corzi mai groase.Chiar daca chitara nu are o problema tehnica ele se pot rupe.Depinde ce canti cum canti. |respect|
Link to comment
Share on other sites

De obicei un chitarist serios are cel putin o chitara de rezerva...

 

Sa nu uitám sá mentionám si pistol de cositorit, obligatoriu in arsenalul oricárui chitarist modern [ v. modul cositorian ... ]

 

:P

 

N-am fácut o statisticá la corzile rupte de mine, nu pot spune cá majoritatea mi s-au rupt intr-un loc anume, insá cazul din tutorial e unul fericit, ca sá zic asa... 

Ími amintesc cá la o acusticá am pátit mai de mult, in zona calushului si am rezolvat rapid cu un nod, pe care l-am "ïngropat" sub pin.

 

Util tutorialul, dupá párerea mea .

Link to comment
Share on other sites

O sa pun curand si eu o recenzie foarte interesanta dar am nevoie sa imi mai soseasca niste piese si sa termin modul cositorian.

 

Pana atunci io zic ca in vremurile noastre nu e normal sa repari corzi si sa faci tot felul de operatii. In secolul nostru e normal sa cumperi totul de-a gata. dar asta e parerea mea.

 

Adica mai demult pe vremuri as fi inteles, in ziua de astazi nu prea. :) Eu am permanent mai multe seturi de corzi de acelasi fel acasa. Uneori 20 alteori 5 dar niciodata mai putin de 2. Si cel putin un set de rezerva sta in husa chitarii, logic. Acuma fiecare cu parerea lui. :)

Edited by ADIDAS
Link to comment
Share on other sites

"eu am mereu 2 seturi acasa", "eu am 20", "eu am 16", "eu am 7 chitari acordate in 7 feluri" - irelevant

Ati uitat cu totii cum era la inceput cand aveai o chitara si un set de corzi, cand schimbai corzile si le pastrai pe alea vechi pentru orice eventualitate.

Chit ca voi ati uitat sunt convins ca inca sunt multi in situatia aia. asa ca... RESPECT chris_27 pentru info.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"eu am mereu 2 seturi acasa", "eu am 20", "eu am 16", "eu am 7 chitari acordate in 7 feluri" - irelevant

Ati uitat cu totii cum era la inceput cand aveai o chitara si un set de corzi, cand schimbai corzile si le pastrai pe alea vechi pentru orice eventualitate.

Chit ca voi ati uitat sunt convins ca inca sunt multi in situatia aia. asa ca... RESPECT chris_27 pentru info.

 

Aia era mai demult acuma nu mai e asa. Nu imi place sa intervin dar sunt seturi acuma la preturi infime. Daca ai bani de chitara ai si 20-30 de lei pt un set de rezerva. Daca esti chiar sarac lipit pamantului atunci nu ai chitara in primul rand.

 

Am vazut seturi de corzi la 12 lei si pot sa zic ca nu-s rele deloc daca nu ai fitze pe cap.

Edited by ADIDAS
Link to comment
Share on other sites

... schimbai corzile si le pastrai pe alea vechi pentru orice eventualitate.

 

:) Exact !

Eu am rámas cu obiceiul ásta ! Schimb corzile, iar pe cele vechi le pun in pachetul celor noi si scriu data pe el ...

Am in sertar frumos stivuite si stiu exact fiecare set de corzi din ce data pana in ce data le-am folosit...

"That's sick !"  you can say it !.. :)

 

 

.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

:) Exact !

Eu am rámas cu obiceiul ásta ! Schimb corzile, iar pe cele vechi le pun in pachetul celor noi si scriu data pe el ...

Am in sertar frumos stivuite si stiu exact fiecare set de corzi din ce data pana in ce data le-am folosit...

"That's sick !"  you can say it !.. :)

 

 

.

 

Si eu fac la fel desi nu mai e cazul azi. Old habits die hard.

Link to comment
Share on other sites

Aia era mai demult acuma nu mai e asa. Nu imi place sa intervin dar sunt seturi acuma la preturi infime. Daca ai bani de chitara ai si 20-30 de lei pt un set de rezerva. Daca esti chiar sarac lipit pamantului atunci nu ai chitara in primul rand.

 

Am vazut seturi de corzi la 12 lei si pot sa zic ca nu-s rele deloc daca nu ai fitze pe cap.

:) sper ca nu a luat nimeni in mod personal ce am zis, dar ca eu stiu cum eram eu la 16 ani - nu aveam niciun ban si strangeam din "cur" pentru orice set de corzi, cablu, jack, etc. pasiunea era o lupta

Link to comment
Share on other sites

:) sper ca nu a luat nimeni in mod personal ce am zis, dar ca eu stiu cum eram eu la 16 ani - nu aveam niciun ban si strangeam din "cur" pentru orice set de corzi, cablu, jack, etc. pasiunea era o lupta

 

Stai linistit nu a luat nimeni nimic personal. Ideea care vreau sa o explic si vad ca e greu de priceput este ca vremurile s-au schimbat.

 

Copii de 16 ani din zilele noastre aproape toti au smartphone. Apoi corzile se gasesc peste tot, de toate felurile si la toate preturile. Stiu ca pe vremuri era un singur fel de corzi si se putea sa nu le gasesti nici pe alea tot timpul. 

 

Nu mai suntem in 1980 toamna. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit nu a luat nimeni nimic personal. Ideea care vreau sa o explic si vad ca e greu de priceput este ca vremurile s-au schimbat.

 

Copii de 16 ani din zilele noastre aproape toti au smartphone. Apoi corzile se gasesc peste tot, de toate felurile si la toate preturile. Stiu ca pe vremuri era un singur fel de corzi si se putea sa nu le gasesti nici pe alea tot timpul. 

 

Nu mai suntem in 1980 toamna. :)

Eu o pateam in 2002 :(((((

Link to comment
Share on other sites

Aia era mai demult acuma nu mai e asa. Nu imi place sa intervin dar sunt seturi acuma la preturi infime. Daca ai bani de chitara ai si 20-30 de lei pt un set de rezerva. Daca esti chiar sarac lipit pamantului atunci nu ai chitara in primul rand.

 

Am vazut seturi de corzi la 12 lei si pot sa zic ca nu-s rele deloc daca nu ai fitze pe cap.

Te Salut Adidas! Sunt tineri care ar face o reparație de gen.Nu au bani.Nu au avut nici de chitara dar fiind talentati poate ca au primit una si cand raman fara corzi poate ca ar repara o coarda rupta.Eu am trecut si prin stadiul de a nu mai întinde de corzi pentru a nu le rupe.Sunt convins ca si la ora actuala exista orașele in tara care nu dispun de un magazin de instrumente muzicale.Stiu ce vorbesc.In cele din urma si cei mai defavorizati reusesc sa cante daca va exista pasiune .Apropo despre politica de consum,Nu sunt un mare admirator al ei. Daca am face curat prin casa si am arunca ce nu am avea nevoie am constata ca am fi putut sa ne cumpărăm o chitara noua sau second decenta de banii stricati pe ce va urma sa aruncam.(asta in afara topicului) Respect opinia ta.Da !nu trebuie sa repari o coarda daca o poti inlocuii.Dar strica sa sti sa o repari in caz ca trebuie? :)
Link to comment
Share on other sites

Te Salut Adidas! Sunt tineri care ar face o reparație de gen.Nu au bani.Nu au avut nici de chitara dar fiind talentati poate ca au primit una si cand raman fara corzi poate ca ar repara o coarda rupta.Eu am trecut si prin stadiul de a nu mai întinde de corzi pentru a nu le rupe.Sunt convins ca si la ora actuala exista orașele in tara care nu dispun de un magazin de instrumente muzicale.Stiu ce vorbesc.In cele din urma si cei mai defavorizati reusesc sa cante daca va exista pasiune .Apropo despre politica de consum,Nu sunt un mare admirator al ei. Daca am face curat prin casa si am arunca ce nu am avea nevoie am constata ca am fi putut sa ne cumpărăm o chitara noua sau second decenta de banii stricati pe ce va urma sa aruncam.(asta in afara topicului) Respect opinia ta.Da !nu trebuie sa repari o coarda daca o poti inlocuii.Dar strica sa sti sa o repari in caz ca trebuie? :)

 

OK, whatever. Multa bafta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Romanian hater community. Cristi, multumim pentru video!

Eu cred ca si un hater ar lasa garda jos daca nu va primi hate înapoi ...Mersi ! Nu o fi vorba de hate ... Sunt doar opinii pana la urma pe care le respectam. Ce pot spune ...Ma repet! Va respect aici pe site pe toti pentru ca faceți ce imi place si mie sa fac cel mai mult. -Sa cant ! Edited by chris_27
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.