www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Chitara Clasica


tudorzzz
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Vreau sa ma reapuc de chitara clasica, ( dupa o pauza de 15 ani, timp in care am cantat numai pe electrica ).

As vrea cateva recomandari ( bineinteles, de la cei care studiaza chitara clasica ) tehnice ( tastiera, gat, corp, etc ), eventual si cateva nume de producatori.

De asemenea, pe cat posibil, as dori ca firmele recomandate sa existe pe piata la noi, ca sa pot proba instrumentul inainte sa-l cumpar.

Buget maxim 2000 lei.

 

P.S. l-am descoperit ( tarziu , ce-i drept ) pe Augustin Barrios, si nu ma las pana nu invat sa-i cant cateva piese, oricat ar dura studiul de acum inainte :)

 

Mersi anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Iti ofer o recomandare pe care nici nu m-as fi gandit sa ti-o dau acum cativa ani si anume modelul Regun de la Hora Reghin. O gasesti la magazinul Rapsodia din Bucuresti. Chitara este din lemn solid, spatele si eclisele sunt din palisantru (rosewood) si pentru fata au doua variante: cedru si molid (spruce). Eu am varianta pe molid, desi imi place cum suna cu cedru, prefer sunetul mai deschis si de asta alegerea mea.

 

Modelul meu are vreo 2-3 ani si difera un pic de modelul actual de Regun, in sensul ca acum cutia de rezonanta e mai ingusta, griful mai comod si headstock-ul diferit (mie imi place cel initial). Ca sunet, din ce am probat, imi place mai mult modelul de acum.

 

Pretul este, zic eu foarte bun, 1099 de lei (doar chitara, fara accesorii gen husa etc.).

 

Modelul asta vine din fabrica cu corzi Savarez, care, dupa parerea mea sunt cele mai bune corzi pentru clasica. Iti recomand modelul Corum Alliance sau Cantiga de la Savarez. Corzile astea au un sunet foarte deschis, dar chiar daca o saptamana chitara suna aproape a acustica, sunetul se aseaza foarte bine.

 

Modelul cu molid http://magazinulrapsodia.ro/chitare/clasice/chitara-clasica-sm20-regun-molid-hora-reghin

 

Modelul cu cedru http://magazinulrapsodia.ro/chitare/clasice/chitara-clasica-sm-20-regun-hora-reghin

 

Apropo de Mangore, uite interpretarea mea preferata a piesei La Cathedral

 

Succes!

Edited by XBlinky
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Daca gasesti un Regun facut pentru export ( destul de rar , SM81 , nu o gasesti pe site ) ar fi excelent . Si eu recomand un Regun ( sa probezi cat mai multe ) de preferinta cu corzi Savarez . Eu am inceput cu chitara clasica si am continuat pana ziua de azi , am ales Regun deoarece ofera aceeasi calitate ca si alti fabricanti la preturi infiniiit mai mari .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.