www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Ton Mai Decent


zTeoz
 Share

Recommended Posts

Salut! Cum pot sa fac un Epiphone Lp 100 sa sune mai decent (în special clean-ul ma interesează), Trebuie sa umblu la ceva? Sa fie de la intonație? (e făcută de mântuială) Sau pur și simplu trebuie sa îmi cumpăr alta chitara?

P. S. Am un Peavey bandit 112, o pedala Joyo US dream și Seymour Duncan Lava Box. (pedalele nu ma ajuta cu nimic în aceasta situație......)

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare mult prea înfundat! Cu toate ca bass-ul din Amp este dat la 1 din 10

 

 

Pe lista probabilităților de genul "shit happens" , ar încăpea, de exemplu, posibilitatea ca acel pot de bas să fie lipit invers... :) Tu-l dai la 1, iar el e, de fapt, la 9 . Am pățit mai de mult și de-atunci am jurat că învârt de butoane până le ia dracu', înainte de a-mi face o părere ! [ poate fi la chitară așa, mai știi ? ... ]

 

  Pune și tu niște soundcheck-uri ! Ai încercat și chitara direct în PC ?

 

Chitara e nou cumpărată ? Ce distanță ai de la doze la corzi ?

 

[ de unde știi că intonația e făcută de mântuială ? Nu că ar avea importanță ? ]

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am cantat pe un bandit d-asta de la peavey si mi s-a parut ca suna foarte bine, eu n-as zice ca e el de vina. Poti sa incerci sa mai apropii dozele de corzi, insa s-ar putea sa iti sune spart pe clean. Tonul "infundat" e ceva obisnuit la humbuckere, mai ales la astea de pe modelele ieftine care au de obicei impedanta mare si magnet ceramic. Incearca sa canti cu o chitara cu single-coiluri prin amp, sa vezi daca iti place mai mult. 

Cea mai usoara solutie ar putea fi insa sa schimbi pana cu care canti. Una subtirica si mai dura s-ar putea sa iti schimbe surprinzator de mult sunetul. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut! Cum pot sa fac un Epiphone Lp 100 sa sune mai decent (în special clean-ul ma interesează), Trebuie sa umblu la ceva? Sa fie de la intonație? (e făcută de mântuială) Sau pur și simplu trebuie sa îmi cumpăr alta chitara?

P. S. Am un Peavey bandit 112, o pedala Joyo US dream și Seymour Duncan Lava Box. (pedalele nu ma ajuta cu nimic în aceasta situație......)

Acest lucru numai si numai tu poti sa-l rezolvi .

"Tonul decent " este o "imagine sonora a ta " noi nu putem auzii ce auzi tu ..si nici nu avem aceleasi "asteptari in decenta tonului "

 

Nmai tu poti stii ce vrei de fapt .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

daca rugina si muschii de pe corzi indica nordul,ar fi un semn ca trebuie schimbate,asta o sa imbunatateasca tonul vreo cateva zile - aici fiind vorba de una dintre variabile :)

te mai poti juca cu inaltimea dozelor, ridicandu-le mai sus,o sa creasca si outputul - in bridge ai un ton mai taios,pe cand in neck e mai soft,poti sa le "ametesti" pana gasesti o solutie care sa iti placa 

o alta posibilitate, (cum au zis si colegii) e sa folosesti un booster cu eq de unde iti reglezi cum vrei sunetul, sau chiar o pedala de drive unde dai distorsul la minim si invarti doar volumul 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.