www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Buton De Volum


Blacklight
 Share

Recommended Posts

Salut,aparent am o problema cu butoanele de volum care le pun pe chitara mea.

Indiferent cat de mult le curat cu contact cleaner,toate incep dupa un timp destul de scurt sa "zgarie",ca si cum ar fi pline de nisip si glod.

 

Ar mai fi un scenariu in care as avea tensiune in pot,eu fiind pe wireless,dar am incercat si pe cablu si e la fel.

 

Ce nu fac bine?

 

Specific,cam tot caraitul e in treptele 0-3

Edited by Blacklight
Link to comment
Share on other sites

E seymour duncan yjm,nu vreau sa cred ca l-am prins chiar pe cel mai prost :))

 

Daca l-as curata acum,poate pana maine ar rezista,dar pana poimaine nu cred.

 

Dar am patit la alt potentiometru sa nu dureze nici juma' de ora pana sa inceapa iar.

Edited by Blacklight
Link to comment
Share on other sites

Sa explic cum e la mine.

 

Chitara iese intr-o pedala eq care intra in transmitterul wireless,dar pedala nu o folosesc,doar trec semnalul prin ea,daca nu,wirelessul e fara nici un folos. Ma gandesc ca poate de acolo vine curentul.

 

Dar mai interesant e ca acum si pe cablu imi face la fel,si l-am curatat de i-au sarit capacele :))

 

Si spray-ul e si cu lubricant.

Link to comment
Share on other sites

 Sunt sanse destul de mici ca problema sa fie de la potentiometru, chiar chinezariile proaste tin mai mult decat atat. Incearca sa folosesti chitara direct intr-un alt amp sau direct in calculator, pe un soft gen Guitar Rig, de preferat cu un cablu "dovedit". Daca problema persista ai vinovatu'.

 

 P.S. M-a distrat faza cu expresia "glod" in potentiometru. Imaginea mentala ii a unui concert rural de sarbatoarea recoltei unde le dai metal la rurali si trantesti chitara pe scena. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.