www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Prima Chitara Electrica!


AdiiCu2i
 Share

Recommended Posts

Salut. Cu siguranta acest topic a mai fost abordat de mii de ori, dar vreau sa cer parerea voastra in legatura cu prima chitara electrica! Vreau sa mentionez inainte de toate ca detin o chitara clasica, pe care parintii mi-au cumparat-o. Au spus ca inainte de toate, trebuie sa le dovedesc ca vreau cu adevarat sa cant la o chitara electrica, asa ca mi-au cumparat aceasta chitara. Am invatat destul de repede cateva cantece mai de incepatori, pentru ca ma pasioneaza foarte mult si inca de mic copil doream sa cant la chitara. Acum sunt de acord sa imi cumpere o electrica si de ceva timp stau si caut pe net o chitara buna pentru incepatori (si nu numai, caci am de gand sa o folosesc mai mult timp). Eu m-am gandit la o chitara jackson din seria JS petru ca majoritatea au un pret accesibil (pana in 11-12 milioane). In ceea ce priveste amplificatorul nu pot sa ma gandesc ce sa aleg dintre Line6 Spider IV 15 si Marshall MG15CFG (preturile se aseamana intre ele, nu e o mare diferenta). In principal o sa folosesc chitara pentru cantece metal. Daca aveti voi sugestii, sunt deschis la ele! 

Link to comment
Share on other sites

Chitara de care zici e buna, insa amplif-urile mentionate sunt cam "badoage" in materie de metal. Parerea mea e ca pantru metal trebuie ceva cu difuzor de 12", astea au ceva de 6,5" parca, oricum Marshall-ul scoate-l din schema, nu prea poti scoate tonuri bune de metal cu ele, Line6 cel putin are o simulare de metal si una "insane" poate reusesti sa scoti ceva cat de cat...

Link to comment
Share on other sites

 Clar, mai ales ca ai tu unul la vanzare.

Nu mă refeream la asta, am scos tonuri foarte apropiate de Metallica, Megadeth, Slayer. 
 
Nu orice recomand eu trebuie obligatoriu să se lege de ce vând!
 
După ce am cântat cam 3 ani pe un Mustang, ştiu ce poate şi ce nu poate face.
 
Edited by Kibis44
Link to comment
Share on other sites

Eu as investi mai mult in chitara la inceput si dupa in amp, daca poti folosi in parametri normali Guitar RIg. Sau eventual un cub pentru exersat acasa de 200-300 de lei. In plus, gandeste-te ca chitara o folosesti la sala de repetitii, poate in concert ulterior si acolo intervine strict calitatea ei ca amp-uri deja sunt.

Chitari bune gasesti .. ideea e sa iti placa si tie cum se simte., cum suna si la inceput si ca forma. Un Squier Strat, Standard, Affinty, depinde de buget, Cort X-11, Vintage V6, Aria Mac-Q ( e la oferta pe un site) daca te incadrezi in bani!

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Vezi ce-a spus lefmir mai sus. Cateva ganduri in plus:

 

1. Orice chitara ti-ai lua la buget de prosumer, n-o sa-ti placa/o sa mai vrei inca una. Daca o iei second, iti amortizezi pierderea de revanzare.

2. Sunetul la metal vine mai putin din chitara, mai mult din doze si cel mai mult din procesare si amp. Si cel mai mult din mana.

3. Nu am pus mana, dar acum ceva vreme recomandau colegii Charvel-uri. Zic sa bagi un ochi, arata interesant pentru banii ceruti.

4. Raportul chitara/amp e gresit, dupa parerea mea. Mai bine amp bun/chitara medie decat invers.

5. Nu spui, dar presupun ca vrei sa canti singurel, treaba pentru care merge un amp mititel. In momentul in care vrei sa canti cu altcineva sau sa forjezi nitel, o sa descoperi ca-i insuficient si-ti trebuie altceva.

6. Daca ar fi sa-mi fac un rig de buget "pentru metal" as ochi o lopata mai de incredere cu o doza cu output mare in bridge (foarte probabil second), un amp simplu, dar mare (tot second) si-un procesor sau o pedala (procesor pentru flexibilitate, pedala pentru fite-n cap :) ). Treaba asta, in functie si de bafta si de talentul la negocieri te-ar scoate sa zicem sub 1500-2000 RON si te tine lejer cativa ani, ba chiar mai mult daca chitara nu-i tintita fix pe metal. Flexibilitate, deh :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.