www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sistem 5.1 In Mixer


Recommended Posts

Buna ziua , am o intrebare care ma macina ... am un sistem de boxe 5.1 de la Genius ( 15-30 vati ceva in gen) si un mixer ( Alessis Multimix8 Usb Fx) si ma intrebam daca pot conecta boxele la mixer(sunt incepator in ceea ce priveste sonorizarile , no hate pls ) . Am incercat o data si nu se auzea tocmai ok ... ceva sugestii ? (am atasat o poza cu mixerul jos )

post-30013-0-28722500-1433684082_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cu exceptia situatiei in care ai muzica in format SACD sau DVD-A nu inteleg de ce ai vrea sa asculti muzica prin 5.1 sau sa implici folosirea unui 5.1 in orice legat de muzica.

 

Muzica e facuta pt 2.0 toata ziua. Cand aud de oameni care folosesc 5.1 pentru orice legat de muzica pot sa ma gandesc doar la oameni cu ceafa lata si lanturi groase de aur.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa intri pe Line/In   Front L and R ( adica stereo normal )

De pe iesirile de lini al mixerului ...probabil are mai multe iesiri Line Out L si R  de ex. trebuie sa aiba si Record Out (Tape) L-R .

 

Nu are ce sa nu se auda bine .

 

Si scula 5+1 decodifica doar semnale 5+1? trebuie sa poata si  normal stereo ( sau doar ambeofonic  = acelasi semnal mono pe ambele canale L si R )

Nu stiu ce intrare are Genius 5.1 tip ".XYZ .".

Dar daca are intrari AUDIO FRONT L and R aici te cuplezi .

 

Pe mixerul tau nu cred ca ai iesire digitala ( SPDIF) poate  ca material 5+1 trimite doar  pe digital (?)..deci ar trebui sa aiba si intrare analogica  Line In ..poate are si un "buton" ptr stereo normal ...trebuie sa studiezi cartea tehnica ..user manual  al Genius 5+1 sa identifici intrarea .daca are mai multe intrari si nu scrie /icoana  ce rol au .

 

De sunat chitara  o sa sune  bine ptr playabilitate doar daca ai un "formator de ton "  Minim un compresor .Esdte nevoie si de un EQ sa limitezi fbanda de frecvente intre 100-4500Hz ( poate intre 150-3000) ca sa nu distrugi difurile de medii ..cu subwooferul dai doar otzara de "punch"  daca are posibilitate de regla urci frecventa de sub ca sa prinda si din chitara .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.