www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Low E String | Se Aude Buzz Pe Low Fretz


andreixd23
 Share

Recommended Posts

Am un Epiphone SG Special si recent s-a rupt o coarda si dupa ce m-am uitat la niste video-uri pe youtube am vazut ca bridge-ul era prea sus si se freca coarda de partea ascutita a bridge-ului.

Mi-am luat un pachet de corzii noi de marimea 9-46 si le-am bagat invers prin stopbar si le-am tras pe deasupra ca sa nu se mai frece de partea ascutita de la bridge.

Le-am intins si se aude perfect pe toate freturile inafara de primele 5 de la coarda E groasa

 

Poate pentru ca trebuie sa se mai intinda sau trebuie sa fac ceva ajustari?

 

EDIT: Poze o sa pun maine la prima ora :)

Edited by andreixd23
Link to comment
Share on other sites

Am un Epiphone SG Special si recent s-a rupt un string si dupa ce m-am uitat la niste video-uri pe youtube am vazut ca bridge-ul era prea sus si se freca string-ul de partea ascutita asa ca mi-am luat un pachet de string-uri noi 9-46 si le-am bagat invers prin stopbar si le-am tras pe deasupra ca sa nu se mai frece de partea ascutita de la bridge. Le-am intins etc etc se aude perfect pe toate inafara de primele 5 fretz de la E low. Poate pentru ca trebuie sa se mai intinda sau trebuie sa fac ceva adjustments? buzz-ul nu se aude asa tare dar totusi e deranjat

 

Niste poze? Nu de alta dar sa nu vorbim ca turcu si pistolu'.

Link to comment
Share on other sites

Rog a fi notat protestul meu referitor la limba romana folosita in anunt! Nu-i voie, tinere!

Ori o scrii in engleza si o pricepem ori in romana si iar e-n regula. Combinatia folosita de tine e cel putin deranjanta pentru oricare vorbitor normal de limba romana sau de limba engleza. Sau de ambele.

Edited by Posho
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa dau edit deci o sa pun aici pozele:

http://imgur.com/Y0a6Fsc,ziXns1Z,m5ir27O,ileE91F,fCaFRE0,riY69Ch,pph5fFg,VhYhTma#0

1- primul fret bar, 2 - al doilea fret bar, 3 - al treilea fret bar, 4 - al patrulea fret bar, 5 - de la 12 fret bar in jos spre bridge, 6 - bridge & stopbar, 7 - de la nut spre bridge, 8 - nut

Edited by andreixd23
Link to comment
Share on other sites

SG-ul are scala mai scurta decat un Stratocaster, deci un set de 9 e prea mic. Minimum 10! Daca ai pus 9 cand ea era setata pentru set de 10, s-a tras gatul pe spate si trebuie ajustat(slabit surubul de tensiune din gat ~ jumatate de tura; asta daca o mai merge slabit).  De asemenea, montarea pe deasupra a corzilor pe stopbar zice-se ca ar reduce tensiunea din corzi, deci probabil ca acum sunt si mai moi.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

..... m-am uitat la niste video-uri pe youtube am vazut ca bridge-ul era prea sus si se freca coarda de partea ascutita a bridge-ului.

 

Mi-am luat un pachet de corzii noi de marimea 9-46 si le-am bagat invers prin stopbar si le-am tras pe deasupra ca sa nu se mai frece de partea ascutita de la bridge.

 

 

:)

 

Mi-ai amintit de un banc : se duce unu' la doctor, cică-l durea-n cur ! Îi bagă doctoru' mâna-n cur :

- Aici vă doare ?

- Nu ! Mai adânc !

- Aici ?

- Mai ...

- Aici ?

- Mai adânc ...

- Aici ?

- Da !

- Păi dumneata ai amigdalitele inflamate.

 

 

Ok, nush ce videou' lu' pește ai văzut tu, dar eu zic c-ai luat-o pe arătură și cu coborâtul bridge-ului și cu răsucitu' corzilor pe tailpiece.

Părerea mea e să revii la poziția bridge-ului, să așezi corzile la loc, omenește și să cauti problema pe reazemul din bridge al corzii [ saddle... poate are ceva bavură ].

 

Eventuale reglaje pt buzz le faci ulterior, combinând înălțimea din bridge cu reglajul din truss-rod !

 

PS : Chiar sunt curios de videoul ăla ! Te rog, pune un link, să nu mor prost ! :)

 

PS 2 : N-ai menționat, dar ce coardă ți s-a rupt ? Adică, "shit happens once in a while", da' nu te pui să schimbi toată configurația instrumentului, doar pt că ți s-a rupt o coardă...

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

SG-ul are scala mai scurta decat un Stratocaster, deci un set de 9 e prea mic. Minimum 10! Daca ai pus 9 cand ea era setata pentru set de 10, s-a tras gatul pe spate si trebuie ajustat(slabit surubul de tensiune din gat ~ jumatate de tura; asta daca o mai merge slabit).  De asemenea, montarea pe deasupra a corzilor pe stopbar zice-se ca ar reduce tensiunea din corzi, deci probabil ca acum sunt si mai moi.

 

nu poti spune ca 009 e prea mic pt scala aia. brian may si hendrix foloseau 007 daca stiu eu bine, si la may ai 24". e drept ca poate trebuie poate inaltat bridge-ul sau mai stiu eu ce...depinde concret de chitara, ca poate si lemnul e de asa natura ca are nevoie de o anumita tensiune in truss-rod...

 

dar in rest e corect. deci trebuie reajustat pt ca a scazut tensiunea in corzi si trebuie balansat atunci trus-rod-ul. 

 

teoretic la 24.75 trebuie corzi de 010, ca alea s-ar potrivi cel mai bine. in principiu e bine sa pui corzi atat de groase cat te tine pe tine la bend-uri. cu cat mai groase, cu atat suna mai plin si mai tare

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat, am ajustat truss road-ul si acuma se aude bine.

 

Video-ul la care m-am uitat este acesta (incepe pe la minutul 4:00 sa vorbeasca despre faza cu bridge-ul prea inalt): https://www.youtube.com/watch?v=tYJnrNGgGTk

 

Mi s-a rupt coarda E high si cand am cautat pe net am vazut ca Epiphone sg special vine cu corzi de 0.9 din fabrica si dupa ce am vazut si video-ul ala m-am gandit ca nu are rost sa risc si sa tot cumpar corzi din cauza ca se freaca coarda de o partea a bridge-ului si de aia l-am pus asa si dupa se auzea buzz si na...

 

EDIT: M-am pus sa schimb configul pt ca am chitara doar de 1 luna si eu cred ca nu e normal sa se rupa corzile dupa o luna...

Edited by andreixd23
Link to comment
Share on other sites

nu poti spune ca 009 e prea mic pt scala aia. brian may si hendrix foloseau 007 daca stiu eu bine, si la may ai 24". e drept ca poate trebuie poate inaltat bridge-ul sau mai stiu eu ce...depinde concret de chitara, ca poate si lemnul e de asa natura ca are nevoie de o anumita tensiune in truss-rod...

 

dar in rest e corect. deci trebuie reajustat pt ca a scazut tensiunea in corzi si trebuie balansat atunci trus-rod-ul. 

 

teoretic la 24.75 trebuie corzi de 010, ca alea s-ar potrivi cel mai bine. in principiu e bine sa pui corzi atat de groase cat te tine pe tine la bend-uri. cu cat mai groase, cu atat suna mai plin si mai tare

Hendrix folosea un .010-.038 cu sol-ul modificat din matisat .017 in .015 nematisat ca sa compenseze magnetul inalt al dozelor pe sol. La Brian May haaaabar n-am pentru ca nu m-a pasionat niciodata sound-ul lui.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.