www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Mica Parere Pentru Un Incepator


TeBeX
 Share

Recommended Posts

Distorsul este atat de clac cat de clar il reglezi tu .

 

din "

 

Vol chit ...>> .Gain .amplif  >> Vol ampl pana la cat rezista diful mecanic .

 

-..Este bine sa reduci din bass la volum/putere  mare  ca sa nu distrugi diful, respectiv sa nu se "innece" sunetele de la "salturi mari ale membranei " ( modulatie -intermodulatie " in membrana " basul moduleaza medii-inaltele  etc...)

 

  .-.cu cat  distorsionezi mai puternic este OK sa mai reduci din inalte   ...

 

cum nu ai doua  canale cu doua EQ ptr Clean setezi EQ ca sa sune OK ...apoi daca schimbi pe distors ..setezi alt EQ ..

 

Cu procesorul ai fix aceiasi problema ..daca nu stii sa setezi nu va suna  cum doresti .

 

Claritatea vine mai ales din modul de a produce sunetele cu pana/degete ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Chitara aia mai merge, daca o "mesteresti" putin, dar cu amp-ul ala, nu prea cred. Nu are reverb si nici un alt efect, nici FX Loop, cu efectele puse inaintea distorsului nu merge, nici nu cred ca acest amp se "pupa" bine cu pedale sau procesor... in concluzie, setul asta o sa te faca de ras, daca mergi cu el la cantari. Asa cu chitara bagata direct in el si cu distorsul ala ai putea sa scoti cel mult un "grundge"

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

 in concluzie, setul asta o sa te faca de ras, daca mergi cu el la cantari.

concluzia e gresita cu sectiunea in care e postat topicul. Lasati omul sa invete pe ce si-a luat, abia invata sa simta si el egalizatorul ca lumea. dupa poate sa-si ia si ferrari testarossa.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea problemele tale sunt (in ordinea asta):

 

1. Skill-urile si faptul ca esti incepator. Ma refer aici si la tehnica si la cum te pricepi sa-ti reglezi sculele. Nu e nicio rusine, toti am fost asa, unii inca mai suntem :)))

2. Amp-ul care e de o calitate indoielnica si care nu iti va oferi niciodata un distors sau in general un sound cum vezi 'in filme', mai ales cumulat cu punctul 1.

3. Chitara si in special dozele de pe ea.

 

Si da, un procesor iti va oferi ceva satisfactii in primul rand datorita varietatii de tonuri/efecte. Doar ca si asta e cu dus si intors pentru ca un procesor bun in mana unuia care nu stie sa-l foloseseasca nu face nici doi bani.

 

Totusi iti recomand ceva ieftin de genul Zoom G1 sau chiar G2, achizitionat second. Garantat il vei considera un upgrade fata de tonul pe care il ai acum si iti va deschide noi orizonturi 'tonale' :)

 

Bafta!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

voi chair credeti ca daca incercati sa cantati prin panarama aia de amp o sa sune distorsul in vreun fel?

Eu tot zic de multă vreme că sunt o investiție inutilă aceste "practice amps". On the other hand, orice e mai bun decât nimic.

Cu ce l-ar ajuta un procesor sau altă sursă de distorsiune dacă le monitorizează prin același combo de juma' de țol? Mai știm cazuri de tineri care și-au luat procesor ca să-l folosească cu modelling amp, și apoi l-au schimbat pe pedale ca să "sune mai bine".

Eu zic că important e să ai pe ce exersa la început, apoi ai tot timpul să irosești banii pe tot felul de scule.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:) Sam, nu m-a suparat nimeni. M-am suparat io pe mine insumi.

Vine o vreme ( cel putin la mine a venit ) cand iti dai seama si recunosti ca faci risipa de bani investind in scule pe care se pune prafu'. Daca era sa fie, ei bine,  ERA deja. :) Io am intins ca gaia matzu, mai o pedala, mai o chitara mai alt amp, etc. Pana m-am trezit intr-o dimineata si am zis : hop asa! :) Hai sa vedem: cat de mult imi place sa cant? Mult.Ok. Deci de ce nu cant mai mult? De ce nu repet mai des? De ce nu incerc sa compun mai mult? Raspuns : pentru ca imi dedic mai mult timp altor pasiuni. Deci, hai sa recunosc statutul de hobby de dormitor al cantatului la chitara si sa-mi canalizez energia creativa inspre zonele in care chiar dau randament. Etc.

 

In concluzie, sfatul meu este sa nu investesti major in scule decat atunci cand nu poti sa dormi din cauza pasiunii asteia  :)

Eu dormeam linistit, ma trezeam si cheltuiam ca fraieru.

 

Io unu m-am lecuit, imi vand tot echipamentul electric si revin la chitara clasica. Acolo, inafara de instrument, n-am nevoie decat de un scaunel de sprijin  si unghii lungi :)

Edited by tudorzzz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@karpi, @lefmir, @fiveseven voi chair credeti ca daca incercati sa cantati prin panarama aia de amp o sa sune distorsul in vreun fel?

Va garantez ca cu toata tehnica voastra tot ca un C U R o sa se auda

 

On topic:

Da o sa se auda mai bine cu procesor

Ce are ?

 

PRESUPUN CA NU CANTA IN TRUPA DE HARDROCK PE STADIOANE , si nici la repetitii cu un tobar incepator crispat .

 

I-ti demonstrez oricand ca se poate canta pe amplif de 1W cu dif de 2"  si suna OK .

 

Am iinregisatrat de proba si  cu  magmetofon ZK pe tuburi pe intrarea de microfon ...suna bestial ! Fara nici un efect .

 

Pe "boxe "PC  de vre-o 2W 2+1  ...suna  foarte bine  aici am folosit distors din Korg Pandora .

 

Am exersat acasa ptr un concert pe  "boxe portabile pe baterii "din acelea pliabile ..dar cu distors din KORG ..

 

Am amplif micut Vester ..pe canalul de distors suna bestial

 

Am amplif micut Vermona cu un dif oval   , nu are gain darcu distors extern suna perfect ..

 

Cu toate acestea se poate inregistra captat cu un microfon si suna bestial ,,nimeni nu spune cu ce a fost inregistrat !!..

 

in cel mai rau caz sa-si cumpoere un VOX Amplug .

 

Sunt convins ca amplliful lui suna OK ..probabil inca nu stie ce vrea de fapt .

 

 

Sa defineasca ce-i aia "" SE AUDE MAI BINE ...""  .TON MAI BUN ...SUNET MAI BUN !!

 

 

@TeBx  zice :"....in speranta ca se va auzii mai bine ""   ( de la ce distanta ?)

 

pui ampliful langa ureche si se aude ce mai bine ...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I-ti demonstrez oricand ca se poate canta pe amplif de 1W cu dif de 2"  si suna OK .

Depinde ce înțelegi prin "sună OK". De altfel există și Smokey. Poți să-l faci să sune așa?

 

in cel mai rau caz sa-si cumpoere un VOX Amplug .

E o soluție excelentă dacă primează mobilitatea (i.e. vrei să repeți în limuzină în drum spre concert). Pentru monitorizare cu căști  sau boxe fullrange mai există opțiunea procesoarelor sau simulatoarelor software pe desktop, laptop, tabletă sau telefon. Lucruri descrise mai în detaliu în Amplificatoare Pentru Începători.

Chestia-i că momentan nu știm ce alte opțiuni de monitorizare are tânărul în afară de respectivul combo.

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre acest amplificator  si acest procesor  ?


Depinde ce înțelegi prin "sună OK". De altfel există și Smokey. Poți să-l faci să sune așa?
 

E o soluție excelentă dacă primează mobilitatea (i.e. vrei să repeți în limuzină în drum spre concert). Pentru monitorizare cu căști  sau boxe fullrange mai există opțiunea procesoarelor sau simulatoarelor software pe desktop, laptop, tabletă sau telefon. Lucruri descrise mai în detaliu în Amplificatoare Pentru Începători.

Chestia-i că momentan nu știm ce alte opțiuni de monitorizare are tânărul în afară de respectivul combo.

Daca te referi la ce cred eu in legatura cu monitorizarea, mai am  niste boxe (Genius). 

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre acest amplificator  [...]

 

Line6 Spider III 15 are deja patru preset-uri (clean, crunch, metal, insane) + cateva efecte + memorii, deci practic poti considera ca are un mini-procesor incorporat. Daca te hotarasti sa-ti schimbi combo-ul cu unul de genul asta (cu emulari/modelari, efecte, etc) e foarte posibil sa nu mai ai nevoie de procesor.

 

Pe de alta parte daca vrei procesor, s-ar putea sa iti fie suficient un amp 'chior' (doar cu volum, gain si EQ) pentru ca tonul ti-l formezi din procesor.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Din cate am citit in comentariile voastre, problema ar putea fi remediata cu un amplificator mai bun si un procesor mai ieftin. Imi puteti da si niste recomandari de ``scule``? 

 

Din perspectiva unuia care a cantat pe scule de 120W+ full tube & 4x12 in apartament, am ajuns sa ma descurc bine mersi cu un procesor tip modelling si boxe de combina sony.

 

Aceeasi recomandare ti-o pot face pentru cantat de acasa, observ ca ai o suma decenta de investit ~900 ron.

 

Alegeti un procesor cu capabilitati de modelling: 

 

un ZOOM G2.1U spre exemplu il poti gasi foarte ieftin, ~ 300 ron pe forum, are posibilitate de interfata audio USB pentru inregistrare

ori 

digitech-ul - http://www.fly-music.ro/procesoare-pt-chitara/372-procesor-chitara-electrica-digitech-rp-255.html  careiti facea cu ochiul

 

si combina asta cu o pereche de monitoare active  

 

http://www.fly-music.ro/monitoare-active-de-studio/5969-m-audio-av30.html

sau

http://www.fly-music.ro/monitoare-active-de-studio/1708-m-audio-av40-studiophile.htmlin functie de buget.

 

Practic ai cea mai buna solutie, monitoarele oricand le poti folosi si pentru altceva decat sa repeti prin ele. Auditie muzica, mixing, mastering etc

 

 

Personal, setup-ul meu de practice e un Behringer V-AMP(varianta pro de rack) si un set de boxe SONY de la combina audio, trecute printr-un amplificator 2.1 chinezesc. 

Edited by Crypto
Link to comment
Share on other sites

da, chiar o sa sune inzecit mai bine prin simplul fapt ca vei avea o gama intreaga de distorturi de la decente la profesionale (depinde ce procesor iti iei) dar si foarte multe efecte gen chorus, delay, reverb, etc., lucruri ce te vor ajuta inca de la inceput sa iti faci un sound ceva mai profi si cat de cat mai apropiat de unul de piesa decenta de pe album decent. Insa cu distort-ul de pe ragalia aia o sa suni ca o palnie cu difuzor de carton toata viata. Eu sincer, doar asa pot descrie distort-ul ala. Ca o palnie din PVC prin care cineva urla foarte tare si distorsioneaza de nu mai auzi nimic decat un zgomot ce pare ca vine dintr-un difuzor de carton cu membrana sparta

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce înțelegi prin "sună OK". De altfel există și Smokey. Poți să-l faci să sune așa?

 

E o soluție excelentă dacă primează mobilitatea (i.e. vrei să repeți în limuzină în drum spre concert). Pentru monitorizare cu căști  sau boxe fullrange mai există opțiunea procesoarelor sau simulatoarelor software pe desktop, laptop, tabletă sau telefon. Lucruri descrise mai în detaliu în Amplificatoare Pentru Începători.

Chestia-i că momentan nu știm ce alte opțiuni de monitorizare are tânărul în afară de respectivul combo.

Distors are in amplif ...probabil se poat seta doua trei sounduri OK ( apropiate ,ptr un  anumit gen )  , pui microfonul si inregistrezi    ..va suna foarte bine .

 

Ca nu ai joasele si presiunea sonora in camera in sala dse repetitii nu inseamna ca la 2cm de dif nu suna bestial !

 

Exemplu ar fi castile ( bune ) ..bass . toba mare , chit ..suna excelent .

 

Ptr redarea basului  imediat langa membrana  nu conteaza diametrul difului ...diametrul conteaza la  adaptarea impedantei acustice  membrana -aerul inconjurator ..membrana mica ( fata de lungimea  se unda )  cu radiatie directa  in camera mare ..aer liber ...nu va avea randament pe joase ..

 

Dar captat de aproape ai sound OK .

 

Am mentionat ca faceam inregistrari de proba ( prin ' 75 )  cu un magnetofon ZK  copie de Grundig ..mono ..pe tuburi ...suna bestial ...inregistrat chiar de la  micul dif intern ..nu le-a venit sa creada multor  colegi /prieteni chitaristi ..Redat cu boxe  serioase   ziceai ca-i tras cu un amplif de mare putere in overdrive pronuntat cu o boxa serioasa ... 

 

As face cateva mostre ..dar ACASA  suna tare  deranjez vecinii ..Vester 20W cu un dif de 8" cant langa tobar si se aude ..bineinteles ca nu pot sa fac presiune sonora cu un sound "scoop" ..dar distors al lui intern ..reglat un ton OK suna ptr solo  foarte bine ...

 

Ptr "scoop " unde ai joase si partea de inalte doar cat sa-i dea conturul "gajait " nu mai este suficient cu 20W  sa se auda langa TOBAR ..in acest caz strici soundul daca vrei sa te auzi si va suna groaznic ..gigi de tantzari   vajaiala neinteligibila de inalte distorsionate ..

Ptr GiGi direct din amp de chitara langa un tobar nervos cu mana grea ..ai nevoie de SPL ce sa acopere tobarul la nevoie ..ce inseamna  in functie de SPL -ul difurilor 50-100W .Si in acest caz ai numai control ..dar nu auzi soundul pe scena /sala  cum ai dorii  insa probabil in PA sau in sala ( club mic ) va suna satisfacator .

 

Sunt convins ca colegul are problema de la setari .Daca vrea presiune sonora  pune diful ( ampliful ) mai aproape langa ureche ..ridica de la sol pe o masa /scaun ...asa va avea soundul .Sau incasti ..da cat vrea ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

incepi cu marshall ms-2 d-ala mic , irig sau bagi chitara in PC. De ce ?  E ieftin , asa ca in eventualitatea in care realizezi ca , chitara nu este pentru tine nu regreti ( asa mult ) investitia . Dupa ceva timp deprinzi singur chestii in ale chitarii si poti vana ceva mai de doamne ajuta aici pe forum. Parerea mea e ca e mult mai ok asa decat sa te trezesti ca ai un harley-benton care nu suna si nici nu are un pret bun de revanzare . 

Link to comment
Share on other sites

Ptr redarea basului  imediat langa membrana  nu conteaza diametrul difului 

Oricât de aproape ar fi, nu se cuplează perfect că nu-i cască in-ear. Deci da, contează. În plus, noi nu vorbim de înregistrat aici ci de repetat.

 

incepi cu marshall ms-2 d-ala mic

Păi stai, ăla cu ce e mai presus de HB? Că scrie Marshall pe el?

Ampsim-urile pe PC sunt probabil în continuare opțiunea cea mai cost effective pentru începător care cântă doar acasă, numai că nu știu ce înseamnă "niște boxe Genius". La fel cum Marshall fac și MS-2 și fullstacks și Genius produc o grămadă de feluri de boxe.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.