www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cumpar Exact Chitara Din Imaginile De Mai Jos.


Mihai G
 Share

Recommended Posts

Pret: 0 RON


Localitate: Bucuresti


Contact: mihai@easyfilm.ro


Accept schimburi: Nu accept schimburi

Cumpar exact chitara din imaginile de mai jos. E o chitara custom made veche, no name, neck through body, cu chei Roko, butoanele si marginile dozelor din bronz nevopsit. A fost a mea in urma cu... 23 de ani si o vreau inapoi  :) A fost vanduta in Bucuresti si i s-a pierdut urma. Probabil ca nu mai canta nimeni cu ea. Stiu ca ar fi o minune s-o mai gasesc dar incerc. Orice informatie despre ea este foarte utila. Multumesc mult.

 

 

z69v.png

 

7nax.png

 

bczn.png

 

8dij.png

Link to comment
Share on other sites

 

nu e nicio chitara misterioasa...e doar un Reghin Savoy. Sunt cateva de vanzare si pe aici si pe olx.ro/okazii

https://forums.rgc.ro/topic/100425-doua-proiecte-reghin-savoy/

https://forums.rgc.ro/topic/88813-reghin-savoy/

 

Spor la cautari !

 

Nu este Reghin Savoy. Aia era o chitara banala. Cea despre care vorbesc e un custom made. E tot neck through body, ca si Savoy, dar e din alt material, are alta forma/profil/cutout, alte doze, alt finishing. Eu banuiesc ca a fost facuta pe comanda speciala la Reghin in anii 80, dar nu e o chitara de serie. Pe vremuri, in anii 80, a apartinut si lui Porcus de la Voltaj, pe cand Voltaj canta rock. Pentru mine are valoare sentimentala si as vrea sa o recumpar.

Edited by Mihai G
Link to comment
Share on other sites

cel mai probabil Matsumoku nu au nicio treaba cu chitara aceea; la reghin era o chestie des intalnita sa combine elemente dintr-o parte cu ce aveau prin depozit,rezultand un "custom made" nemaivazut si nemaintalnit;

bridgeul acela e 1000% reghin, l-am vazut des pe chitari acoperite cu placaj,facute la reghin,care acum sunt decor intr-un bar in cj :)

 

in concluzie,cauta un reghin , cel mai usor e sa il identifici dupa piesele de hardware care ziceai ca sunt din bronz - dar se poate ca si alea sa fi fost schimbate ,spor la cautare

Link to comment
Share on other sites

cel mai probabil Matsumoku nu au nicio treaba cu chitara aceea; la reghin era o chestie des intalnita sa combine elemente dintr-o parte cu ce aveau prin depozit,rezultand un "custom made" nemaivazut si nemaintalnit;

bridgeul acela e 1000% reghin, l-am vazut des pe chitari acoperite cu placaj,facute la reghin,care acum sunt decor intr-un bar in cj :)

 

in concluzie,cauta un reghin , cel mai usor e sa il identifici dupa piesele de hardware care ziceai ca sunt din bronz - dar se poate ca si alea sa fi fost schimbate ,spor la cautare

Nici eu nu cred ca e Matsumoku. Ar fi o varianta sa fi fost facuta de celebrul Fanache de la Buzau care lucra chitare neck through body din mahon. Nu stiu sigur istoria instrumentului. Eu l-am avut vreo 4 ani si apoi l-am vandut. Avea o forma ciudata cu cornul de sus foarte rasucit spre interior. Era o chitara foarte grea. Te cam durea gatul daca stateai o ora cu ea atarnata :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 3 years later...

Revin cu întrebarea dacă știe cineva pe unde mai este această chitară. Era o chitara neckthrough, făcută artizanal, cumplit de grea, cu griful lat. Aș vrea s-o recumpăr fiindcă are valoare sentimentală pentru mine. Am deținut-o acum mai bine de 20 de ani pentru câțiva ani și aș vrea s-o recumpăr, indiferent de starea în care se află. La un moment dat chitara a fost în posesia regretatului chitarist Paul Sima, pe care îl vedeți cu ea în poza veche din anii 90. El o poreclise Kermit :) Paul a vândut-o și el acum vreo douăzeci de ani. Mulțumesc anticipat pentru orice informație care m-ar ajuta să dau de chitară. Știu că e aproape mission impossible să o găsesc dar nu cred că a pus-o cineva pe foc să dispară cu totul. De cântat pe ea e greu de crezut că mai cântă cineva la ce instrumente există azi și la ce dureri de gât și de spate dădea după un sfert de oră de cântat... Probabil că ține praful pe undeva așa că mai sper :)

paul cu chitara kermit.jpg

Edited by Mihai G
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.