www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

#2- Guitar Amp. 2Xel34


max_id
 Share

Recommended Posts

vad ca esti din bistrita. poate treci cu el candva pe la sala pe la Prefix sa il testam pe boxa mea la volum de concert.

         Sal.    da sunt din Bistrita.   E o idee buna, asa o sa putem vedea live ce si cum.   Eu unul cant la chitara(cred ca asta fac) doar de doi ani si tot de atunci am inceput  sa ma bag la amp.-uri cu tuburi.  

         Ce am inregistrat e  un Tenson si... la nivelul meu de cunostintze..  O scula  k asta sunt de parere ca trebuie sa si stii sa o folosesti.

 

Tinem legatura. Toate cele bune.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pacat de "Treable", ca in rest arata bine scula. Br

 Aici ai mare dreptate!!!    O fi in alta limba:))  he he  ( glumeam).    am dat cu negru peste .

 

   Oricum, esti primul care a observat. 

 

Stiu amplificatorul de pe un alt forum si l-am urmarit de la proiectare pana la realizare. Felicitari !!! :respect:

Ce valoare are pana la urma condensatorul de la "Resonance" ?

    Sal.   4n7 dar am mai adugat ceva. O sa postez dincolo schema.

Edited by max_id
Link to comment
Share on other sites

am testat ampul in seara asta si este impresionant pentru o unealta home made. De aratat arata mai bine ca in poze, nu prea ai ce sa comentezi. In ce priveste sunetul se poate aproaape orice pe el iar sistemul de schimbat canalele si modurile este senzational. Practic sunt 6 moduri care o sa fie accesibile de pe  footswitch (inca neterminat) plus al doilea master pentru solo  si probabil on-off pentru fx loop. Partea de clean mi se pare ca intra cam repede in overdrive dar nici nu am testat decat cu doze humbucker cam aspre. la reverb mai trebuie lucrat uu pic dar sunt convins ca o sa iasa o treaba grozava pana la capat. Nu am testat fx loop din lipsa de timp astazi dar o sa mai facem niste adunari sa vedem si pe acolo cum sta treaba.

 

Bravo Florine!!!!! Faina treaba!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

 

               Doar la o atingere de... picior.
         Comutare a modurilor de lucru de pe fiecare canal, comutare intre canale, comutare pot. master si fxloop ON/OFF. Moduri de lucru si selectie pot. master memorabile pt. fiecare canal in parte.  Afisarea selectiei efectuate cu ajutorul led-urilor bicolore si a unui afisaj cu 16x2 digiti.
    Alimentarea pedalei si comunicarea ei cu amp.-ul se realizeaza cu ajutorul oricarui cablu stereo cu jack6,3. 

 

evil-plotting-raccoon-9712.jpg

 

in afara de gluma , mi se pare foarte faina treaba facuta .

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Al doilea amp. pe tuburi construit de mine sub indrumarea unui mare maestru in ale tuburilor.

 Discutam despe un amp. de chitara cu preamp.-ul inspirat din JVM205 si etajul final cu EL34 in contratimp si bias automat.

                      Postez si aici doar in idea de a afla pareri noi despre...

 

*****************************************************************************************

MAX_ID amplification

 

Model:          MOCAN   

Canale:         x2

Moduri:         x3/Canal

Wati:            vre-0 25   (trece pe distoarse undeva  pe la vre-0 30 )

 

Controale:      Gain, Treable, Middle, Bass, Volume,

                      Reveb x2, Channel select, Master select

                     Channel mode x2, FXreturn, FXsend,

                      MIXfx, Presence, Resonance

                     Master volume x2, Master vol. select.

 

Tub.preamp:        3x 12AX7WA   

                            1x 12AX7LPS 

Tub.poweramp:   1x 12AX7WA

                            2x EH EL34

Tub.@                 1x EM84

 

Efect:                   Reverb BELTON BTDR-1H

Efect loop:            Serial/Paralel - selectabil

 

IO:                     Intrare instrument

                          FX send, FXreturn

                          Iesire preamp

                         Intrare poweramp. 

                          speaker out 4 Ohm, 8 Ohm, 16 Ohm

                         Footswitch

attachicon.gif.pagespeed.ce.hPGJFKgqtP.gDSC00004.JPGattachicon.gif.pagespeed.ce.hPGJFKgqtP.gDSC00008.JPGattachicon.gif.pagespeed.ce.hPGJFKgqtP.gDSC00009.JPGattachicon.gif.pagespeed.ce.hPGJFKgqtP.gDSC00018.JPGattachicon.gif.pagespeed.ce.hPGJFKgqtP.gDSC00020.JPG

 

 https://www.youtube.com/watch?v=nb8oG2TwR9o

 

 home made recording.         dif.: no name> mic: no name.  > laptop dell

Următorul o sa se numească Momarlan?
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

               Doar la o atingere de... picior.
         Comutare a modurilor de lucru de pe fiecare canal, comutare intre canale, comutare pot. master si fxloop ON/OFF. Moduri de lucru si selectie pot. master memorabile pt. fiecare canal in parte.  Afisarea selectiei efectuate cu ajutorul led-urilor bicolore si a unui afisaj cu 16x2 digiti.
    Alimentarea pedalei si comunicarea ei cu amp.-ul se realizeaza cu ajutorul oricarui cablu stereo cu jack6,3. 
 
 
       In momentul in care se conecteaza pedala la amp.,  acesta asculta* doar comenzile ce le primeste de la pedala.  (am mers pe idea ca daca ai telecomanda la televizor nu mai schimbi canalele de la butonul tv-ului. plus ca ...cine are telecomanda ;))  ala alege canalul  ;)) )   In principiu microcontrolerul din amp. este inlocuit de cel din pedala...ceva de genul.
 
post-31603-0-07274700-1434142925_thumb.png
 
 
drept sa zic imi statea capul la ceva wireless...doar ca... nu imi place cu baterii. se termina cand iti e lumea mai draga.
     

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut Max,

 

Uitandu-ma doar la "mate" pot sa spun ca imi place; ingrijit lucrat!

 

Am cateva intrebari pentru tine:

- cat este tensiunea anodica pe EL34?

- cat este tensiunea pe grila ecran?

- cat este rezistenta din catod, la EL 34?

Am un amp Blackstar HT-20 si as vrea sa-i modific etajul final, de aceea te intreb.

HT-20 este un PP cathode bias cu 2xEL34; tensiune anodica 340V si catod 270R.

Intra foarte repede in break-up dar suna bine.

Link to comment
Share on other sites

Salut Max,

 

Uitandu-ma doar la "mate" pot sa spun ca imi place; ingrijit lucrat!

 

Am cateva intrebari pentru tine:

- cat este tensiunea anodica pe EL34?

- cat este tensiunea pe grila ecran?

- cat este rezistenta din catod, la EL 34?

Am un amp Blackstar HT-20 si as vrea sa-i modific etajul final, de aceea te intreb.

HT-20 este un PP cathode bias cu 2xEL34; tensiune anodica 340V si catod 270R.

Intra foarte repede in break-up dar suna bine.

 

 

   Sal.

 

               Aceasta e schema dupa care l-am facut.   

post-31603-0-77618900-1435341470_thumb.png

 

   Am si eu o intrebare:

 

  Etajul final intra repede in break-up*?     Dupa mine ....as vrea sa-l tin doar acolo in clipping. Acolo i place, acolo suna fain.

 

Idea e ca tre vazut xact ce etaj itzi intra prea repede pe distoarse pt. gustul tau*.   Poate fi defazorul....poate fi....(inca nu am vaz schema de la HT-20).

 

P.S.  Sper ca nu suntem offtopic cu discutia asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu doresti sa implementezi si MIDI ? Pt comunicare asincrona, nu exista decat un singur port.

 

    Facusem la un moment dat  ceva cu MIDI pt. guitarrig ....da PC-ul nu o sa sune niciodata k TUBul. In principiu se poate face, nu m-am gandit. Posibil ca tre sa schimb doar viteza de pe 9600 cu cat imi merge acum serialul si datele ce le tansmite pedala.   E... si tre implementat si MIDIstore, ala, pt. fiecare comanda.....ceva de genu.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.