www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Configurare/inlantuire Midi


Crypto
 Share

Recommended Posts

<===== MIDI newbie 

 

Dispun de 3 procesoare cu capabilitati midi care as vrea sa le inlantuiesc impreuna cu o interfata USB si un controller MIDI (footboard)

 

Separat nu am probleme sa le controlez, dar inca nu sunt convins cum ar trebui sa le inlantuiesc.

 

Toate procesoarele dispun de MIDI IN si MIDI OUT/thru, la fel si interfata. Footboardul are insa doar MIDI OUT, fiind un model mai vechi de procesor zoom care l-am configurat doar pentru utilizare ca controller.

 

M-ar interesa sa pot controla toate 3 procesoare prin PC (patch, fine tuning, edit etc) si footboardul sa controleze doar un procesor separat sau doar pe primul din lant. 

 

M-am gandit initial sa conectez footboardul la interfata, dar nu cred ca mai pot utiliza footboardul cu PC-ul inchis si implicit interfata ne-alimentata.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Daca am inteles bine nevoia ta solutia pe care o vad eu este cu un merger midi: de ex. http://www.midisolutions.com/prodmrg.htm

 

Si atunci faci:

Footboard => merger => procesor1 => procesor2 => procesor3

Interfata => merger => procesor1=> procesor2 => procesor3

 

Si fie trimite controlere separate din interfata fata de footboard, fie (eu asa fac) la iesire din procesor1 filterzi semnalul si trimiti doar ce iti trebuie.

Edited by dHeinrich
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.