www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
sam

vând Vand Fender Mid Boost + Tbx Tone Control (Eric Clapton Strat Kit)

Recommended Posts

Salutare,

De vanzare un Fender Mid Boost + TBX Tone Control (Eric Clapton Strat Kit).

Pe scurt pentru cine nu stie despre ce e vorba, este un kit pentru Strat format din doua module: un mid boost activ de 25dB si un TBX Tone Control (Treble Bass Expander). Primul este controlabil dintr-unul din potentiomere si functioneaza ca un booster intre 0 si 25dB in zona de medii (face single coil-urile sa sune mai mult a humbuckere), iar TBX-ul este controlabil din alt potentiometru (cel dublu) care de la 0 la 5 se comporta ca un potentiometru de ton normal, iar de la 5 la 10 creste inaltele peste valaorea maxima a unui Strat obisnuit si taie din joase. In total combinatia dintre cele doua aduce chitara 'in fata' in orice conditii, atat ca volum cat si ca prezenta.

E practic echivalentul unei pedale de boost si a unui EQ, ambele in interiorul chitarei, controlabile din potentiometrele ei. Totul se alimenteaza la o baterie de 9V si ea incorporata in chitara.

Kit-ul vine montat de fabrica pe Fender Eric Clapton Strat (Blackie). Detalii suplimentare mai jos dar oricum e plin netul de specificatii si demo-uri:

http://www.premierguitar.com/articles/10083-the-fender-eric-clapton-active-mid-boost

http://www.premierguitar.com/articles/The_Fender_TBX_Tone_Control_Part_1

Este complet, singurele probleme ar fi ca cel de la care l-am luat a taiat firele si trebuie refacute traseele si ca potentiometrul dublu are o ureche rupta (vezi poze). Urechea exista si in mod sigur se poate lipi cu ceva dar nu mi-am batut capul pentru ca nu l-am folosit. Eu il luasem sa-l montez pe un Strat mexican dar intre timp am luat un set Kinman K9 si am renuntat la idee.

Avand in vedere ca am studiat problema in detaliu si oricum am altul pe o alta chitara, pot oferi consultanta, documentatie si asistenta celui care il va cumpara si il va monta.

Pret: 200 ron, livrare personala in Ploiesti sau Bucuresti cand ajung cu alte treburi, se poate trimite si prin posta/curier pe cheltuiala cumparatorului. Posibil sa accept si anumite schimburi.

post-9969-0-65107100-1430915502_thumb.jpgpost-9969-0-28828800-1430915505_thumb.jpgpost-9969-0-02600700-1430915507_thumb.jpgpost-9969-0-20690700-1430915509_thumb.jpgpost-9969-0-05098700-1430915511_thumb.jpgpost-9969-0-26752900-1430915513_thumb.jpg

Edited by sam

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.