www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Monitor Studio - Volum Scazut


Recommended Posts

Salut,

Am cumparat de curand jucariile acestea cu care am o nelamurire: http://www.reloop.com/reloop-wave-5

 

Desi ele sunt de 50W, cu volumul dat la maxim nu produc un sunet mai puternic decat niste Microlab-uri de 10W pe care le mai am. Ca surse am un laptop, telefonul si un mp3 player. 

 

Ma gandesc la un preamplificator, iar de ceva vreme caut o interfata audio pentru inregistrari. M-am oprit la Focusrite Scarlett 6i6 si ma intrebam daca astfel pot rezolva si problema de mai sus (ofera acesta un nivel de preamplificare?).

 

Merci.

Link to comment
Share on other sites

 

Da, uite nici macar nu mi-am pus problema ca nu este o relatie liniara intre putere si volumul perceput. 

 

Pe de alta parte, nu vreau sa dau petrecere de manele cu monitoarele alea, dar volumul este destul de scazut si bag mana in foc ca pot un pic mai mult. Desi pretul nu este mare, calitatea sunetului este foarte buna, iar la unele bucati muzicale cu mai multe instrumente am simtit nevoia de putin mai mult volum fata de cat scot ele date la maxim.

Link to comment
Share on other sites

Un alt lucru de luat în considerare:

 

Toate sursele ce le-ai menționat scot probabil -10 dBV nominal, standardul "consumer", deși câteodată nici atât.

Scarlett-ul scoate maxim +11 dBu.

 

Da, merci mult, e clar. Nu-mi spuneau nimic cifrele astea si unitatile de masura, dar am citit cateva pagini si incep sa inteleg. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.