www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale Vs Procesoare Si Vedete


Vasile2
 Share

Recommended Posts

 

Salut,

Cum a spus si ValeChitara in functie de ce preferi, si disponibilitati. Daca ai repetitie sau spectacol in partea cealalta a orasului , nu este intocmai ok sa cari 20 de pedale , chiar daca sunt in case , tot sunt voluminoase , plus un head pe lampi si un cabinet 4x12. In cazul asta , un procesor gen line 6, boss GT , etc este mult mai comod. Acum , daca vrei un anumit sound cari tot ce e nevoie pentru a-l obtine , asta daca se impune.

Legat de ce folosesc cei celebrii ,nu stiu despre e scule folosesc cei mentionati de tine , dar ca sa iti faci o idee, iti spun de cei de care m-am interesat si eu. Balaurul de la Trooper , merge cu un DigiTech gsp 1101 , asemeni si fostul chitarist de la Luna Amara. Laurentiu de la Trooper , avea un line 6 pod x3 live. Merg pe digital , deoarece sunt foarte versatile , mai ales pentru spectacolele dese pe care le au.

Cei straini , Yngwie Malmsteen , avea in trecut un DOD 308 care ii da tonul particular , acum are ceva de la Fender. Baza tonului este in Marshall-ul ce ii poarte numele si pedala asta. Petrucci , merge pe un triaxis , ce este amplificat de o putere mesa pe lampa , si apoi in cabinetele 4x12 , si 2x12 , restul head-urilor sunt doar de decor.

Asadar , important este ce iti place si ce vrei sa faci cu efectul respectiv , fie ca este un multiefect , sau un pedalboard.

Seara buna!

Edited by ADELE
Link to comment
Share on other sites

Nu exista cel mai bun procesor, cea mai buna pedala etc. Exista ce iti place tie si fiecaruia in parte.

 

Vale! Te rog sa nu te superi dar dictonul asta nu prea reflecta realitatea . De exemplu, cel mai bun procesor la ora actuala este Fractal Audio Axe FX II .

La fel se intampla cu orice produs care este apreciat ca atare de fiecare utilizator, in functie de cum stie sa-l exploateze . Pt studiat acasa sau home recording, orice multiefect poate aduce satisfactii.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu inteleg care-i treaba cu Fractalu` asta lu` peste? L-am incercat si eu, nu m-a impresionat, ba chiar din contra.

Ca si raport calitate/numar de efecte/pret raman la Zoom. Eu am avut HD500 si Boss GT-100 si m-am bucurat tare mult cand am reusit sa scap de ele. Cele mai "moarte" si mai digitale sunete de OD/Dist/Amp in astea 2 le-am gasit.

Procesoarele sunt bune cand folosesti multe tonuri, mai ales daca-s dintr-alea in format mare, cu posibilitatea de a crea patch-uri sub forma unui pedalboard, unde ai posibilitatea sa activezi/dezactivezi unele efecte in acelasi patch. Cand aceste combinatii nu iti mai ajung, mai creezi cateva patch-uri diferite.

Pedalale sunt bune daca nu ai nevoie de prea multe tonuri, altfel la sala sau live trebuie sa "dansezi" pe ele de numa`

Link to comment
Share on other sites

Poate daca masori "bunatatea" in MIPS. Cand gasesti o metoda de a cuantifica placerea estetica sa ne anunti si pe noi, dupa ce-ti ridici premiul Nobel.

Bineinteles ca este cuantificabil. Dar dupa ce vei invata sa canti la chitara , stam de vorba. Altfel, nu are rost sa mai dezvoltam discutii sterile .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu inteleg care-i treaba cu Fractalu` asta lu` peste? L-am incercat si eu, nu m-a impresionat, ba chiar din contra.

In primul rand este foarte versatil . In al doilea rand este foarte apropiat de tonurile naturale . Din punct de vedere tehnic , are niste algoritmi revolutionari de "reconstructie" a semnalului analogic . Nu stiu cat este de cunoscut faptul ca, in tot procesul asta de conversie AD-DA , cea mai mare problema o constituie reconversia DA (digital -analog) . La acest capitol , Fractal Axe FX , este de departe "campion" .

Fractal este o scula dificil de setat dar usor de utilizat odata ce ti-ai facut toate preseturile . Cat de bine poate sa sune !?..., este numai in functie de cine face acest setup.

Acum , ca Balaurul tot a fost dat exemplu de utilizator de Fractal Axe Fx , spun cu toata convingerea ca efectele de distors pe care le-am auzit la el , sunt deosebit de bine definite pt stilul de muzica pe care-l practica .

Eu , cel putin, nefiind pasionat de procesoare nu constat decat ce vad si aud la altii . Eu sunt obisnuit cu analogice .  

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

 

Ignoranta ta este incomensurabila . Cum poti discuta si emite teorii despre ceva  despre care nu ai cunostinte ?

"A invata sa canti la chitara" nu este  o solutie , ci o conditie necesara,imperativa pt a discuta si a intelege despre tot ce se intampla cu instrumentul chitara .

Din acest punct de vedere , chiar pot spune cate ceva . In schimb orgoliul tau , ascunde orice urma de ratiune . Take care ;)

Link to comment
Share on other sites

Vale! Te rog sa nu te superi dar dictonul asta nu prea reflecta realitatea . De exemplu, cel mai bun procesor la ora actuala este Fractal Audio Axe FX II .

La fel se intampla cu orice produs care este apreciat ca atare de fiecare utilizator, in functie de cum stie sa-l exploateze . Pt studiat acasa sau home recording, orice multiefect poate aduce satisfactii.

Sunt de acord cu tine, in mare masura, insa, consider ca o apreciere precum "cel mai bun" depinde si de nevoile utilizatorului. Adica, pentru un chitarist amator care ia chitara in brate de doua ori pe saptamana, nu cred ca un Fractal ar fi cel mai potrivit. Cu alte cuvinte, cel mai bun procesor sau echipament este cel care iti place si se potriveste nevoilor personale. Daca discutam de "cel mai preformant procesor" este deja altceva, unde nu ma bag.

 

Edited by ValeChitara
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In plus fata de ce a spus Valeriu conteaza si cat de usor este de utilizat si cata rabdare are utilizatorul. Din tot ce am probat pana acum Fractal mi s-a parut cel mai complet si complex, dar destul de complciat de operat daca nu cunosti amplificatoarele simulate, Kemper a fost iarasi o solutie foarte buna, mai rudimentara ce-i drept (in special pe partea de efecte), dar foarte usor de lucrat cu el. Din cele ieftine mi-a placut seria noua de la Zoom, pentru cat costa le consider best buy.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

din punctul meu obscur de vedere si utilizare pedale vs procesor am ajuns la urmatoarea concluzie: indiferent cate preseturi sau optiuni are procesorul am avut 1, max 2 care imi placeau, ceea ce acelasi lucru ca si pedale+amp.

insa eu sunt utilizator casnic, nu cant in alte parti, deci nu am chinul cu mutarea. dpdv flexibilitate si usurinta in exploatare ar fi procesorul, dar pentru a impaca piticii de pe creier inclin spre pedale.

Link to comment
Share on other sites

Line 6 M5, Zoom MultiStomp si chestiile precum Boss ST-2 ce sunt, "pedale" sau "procesoare"?

 

Zoom Ms-50 e procesor in toata regula, are principalele efecte care se gasesc si in seria G2,3,5 poti folosi 6 efecte simultan in orice ordine, dar nu te prea ajuta live daca ai multe tonuri, pe asta poti roti doar 3 prin apasarea pedalei cu piciorul, dar daca n-ai nevoie de mai multe e ok. Nu a fost conceput ca procesor, e facut sa inlocuiasca unele pedale din pedalboard, ca sa iti faci mai mult loc, deci ca sa ruleze un singur efect de obicei. La fe e si cu Korg Pandora Stomp.

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Si procesoare pedalate.

Mai e o categorie dubioasa, a celor care folosesc (exclusiv) mijloace analogice pentru obtinerea distorsiunii, compresiei etc. si DSP pentru modulatie, filtre, reverb si alte asemenea, toate controlate digital. Dar au fost la moda mai mult in vremuri indepartate, cand era inca scumpa puterea de calcul.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca treaba e destul de simpla. Faceti un ton, inregistrati si apoi treceti la o auditie pe boxe mediocre.

 

Am facut un blind test si nu sunt adeptul miturilor dar Fractalu' se pisa din avion pe restul procesoarelor.

 

Un amic a inregistrat o piesa pt o competitie. A inregistrat prima data piesa prin calculator cu Profesional Grid Bias. L-am intrebat daca a ascultat cum suna piesa prin boxe de calculator mediocre ca nu se intelegea nimic. Suna ca un porc injunghiat.

 

Nu a zis nimic, ziua urmatoare mi-a pus aceeasi piesa cu acelasi ton dar de data asta se auzea perfect chiar si pe mizeriile de boxe de PC pe care le folosesc cand nu am chef de mari auditii. I-am zis ca asta suna profesional. Si mi-a explicat care-i schema. Cea de-a doua inregistrare era facuta cu Fractalu'.

 

Cand am ascultat ambele piese cu castile mele AKG printr-o interfata 24-Bit/96 kHz ambele inregistrari se auzeau decent. Inregistrarea cu Fractal se auzea profi prin orice rahat de sistem audio si cu orice fel de boxe. Sa nu uit, amicul meu e metalist. :)

 

Si el avea Fractalul in prima zi, deci nu putea sa stie sa faca tare multe cu el.

Edited by ADIDAS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.